Edmund Hillary a Tenzing Norgay

Edmund Hillary a Tenzing Norgay | foto: Profimedia.cz

Hillary bude mít v Himálaji svůj vrchol, Nepál chce nalákat turisty

  • 2
Nepál vzdá hold prvním pokořitelům Mount Everestu. Dva dosud nedobyté vrcholy v Himálaji nově ponesou jména Edmunda Hillaryho a Tenzingy Norgaye. Nepálská vláda pak plánuje v rámci nastartování turistického ruchu zpřístupnění více než 150 dalších vrcholů.

Novozélanďan Hillary a jeho nepálský šerpa Norgay dosáhli vrcholu Mount Everestu 29. května roku 1953 a od té doby je Nepál jedním z hlavních cílů horolezců a dobrodruhů.

Ne náhodou se tak nepálská horolezecká asociace rozhodla využít slávy obou lezců a pojmenuje po nich dvojici 7 600 metrů vysokých hor. "Chceme tak připomenout vliv těchto horolezců na rozvoj horolezectví v Nepálu," stojí v oficiálním prohlášení asociace.

Oba vrcholy byly až doposud lezcům z ciziny uzavřeny, nepálské úřady plánují jejich otevření v březnu, na počátku jarní sezony. Spolu s nimi pak horolezcům nově zpřístupní dalších 165 vrcholů, píše server telegraph.co.uk.

Dva z nich, které se nacházejí v západním Nepálu, například ponesou jména dalších slavných horolezců – Francouzů Maurice Herzoga a Louise Lachenala. Ti v roce 1950 jako vůbec první lezci stanuli na vrcholu Annapurny.

INFOGRAFIKA: Cesta na Everest

Podívejte se, jak Hillary zdolal nejvyšší horu světa

Zpřístupnění mnoha nových lezeckých výzev má za cíl jediné – přilákat do Nepálu nové dobrodruhy ze zahraničí. Poplatky, které horolezci za výstupy na nejvyšší vrcholky světa platí, totiž tvoří nezanedbatelnou část peněz tekoucích do státní kasy. Turismus zde také dává práci tisícům lidí.

Výkony Hillaryho i Tenzinga zaslouží i desítky let po jejich výstupu slova uznání. Horolezci v tehdejších dobách totiž postrádali vybavení, na které se mohou spoléhat dnešní lezci.

Edmund Hillary, velký přítel Nepálu

Hillary po svém nejslavnějším výstupu na Nepál nezanevřel. Prostřednictvím své nadace Himalayan Trust zde pomáhal s výstavbou škol, nemocnic, vodovodů a železničních tratí. Mimo jiné tím splácel i služby šerpů, kteří žijí pod osmitisícovými vrcholy. Bez šerpů by totiž byly výstupy mnohem obtížnější. Za své služby Nepálu si již v minulosti vysloužil velkou přízeň místních. Ti po něm a Norgayovi pojmenovali letiště ve městě Lukla, které mezi horolezci platí za "vstupní bránu k Everestu".

Mount Everest se stal od prvního zdolání cílem mnoha horolezců z celého světa. Od roku 1953 vrchol dobylo asi čtyři tisíce z nich. Byli mezi nimi i 80letý Japonec (více o něm zde), americký teenager nebo slepec. Rekord v počtu zdolání Everestu drži nepřekvapivě dvojice nepálský šerpů. Na střechu světa se podívali 21krát.

V posledních letech se však Everest musí potýkat s přelidněním. Na výstup na vrchol se mnohdy musí čekat i fronty (více o nich zde) a v minulosti panensky čistá příroda se pomalu ale jistě mění ve skládku (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video