Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Heroin napodruhé u soudu neprošel

  17:28aktualizováno  17:28
Plzeň - Žádný úsměv na tváři, žádné kynutí soudci na pozdrav jako loni. Tehdy k tomu měl Albánec Astrit Bityči a Makedonec Ismail Idrizi pádný důvod. Prošel jim obchod s desítkami kilogramů heroinu. Teď se karta obrátila. Bityči zůstane za mřížemi 12 a půl roku, jeho makedonský společník o dva roky méně.

Loni plzeňský krajský soud nenašel dost důkazů o tom, že z Čech vyvezli padesát kilogramů heroinu. Zprostil je obžaloby.

Státní zástupkyně vinila oba cizince, že v roce 1999 najali kurýry, kteří propašovali z Prahy do Dánska sedm kilogramů heroinu. Osmadvacetiletý Bityči měl být navíc organizátorem převozů drogy Švédska, kam se jí mělo dostat dokonce pětatřicet kilogramů.

"Soud má velké podezření, že jsou do obchodu zapleteni, ale to nestačí," musel loni konstatovat soudce Jan Špeta, že důkazy jsou nedostačující.

To se nelíbilo žalobkyni Věře Brázdové. Kauzu pohnala před vrchní soud, který nařídil krajskému doplnit chybějící důkazy a vyslechnout svědky z okruhu Bityčiho známých. Ti si ovšem odpykávali tresty v německém vězení a před český soud nechtěli.

Proto se soudce Špeta a žalobkyně vydali k soudu v německém Torgau. "Jen svědek Daudi byl ochoten vypovídat. Odvolal se na to, co řekl při výslechu v přípravném řízení. Tam však Bityčiho z některých drogových obchodů usvědčoval," popsal výsledek cesty do Německa Jan Špeta.

Odborník přes kybernetiku pak usvědčil pětatřicetiletého Idriziho. Policisté měli záznamy telefonických hovorů, ale bylo třeba ověřit, zda hlas skutečně patří Idrizimu.

"Když rozhodoval soud poprvé, měl pochybnosti o vině obžalovaných, a proto musel rozhodnout v jejich prospěch. Nyní, po doplnění důkazů, dospěl k závěru, že s drogami obchodovali," zdůvodnil potrestání obou cizinců předseda senátu Jan Špeta.

Soudu se podařilo prokázat, že cizinci zorganizovali vývoz nikoliv padesáti, ale dvaceti kilogramů heroinu. Ale i to stačilo, aby je potrestal přísně, protože se trestného činu dopustili jako členové mezinárodní organizovaná skupiny.

Bityči po rozsudku nervozně gestikuloval se svou advokátkou. Tvrdý trest ho překvapil. Proti rozsudku se odvolal on, i Idrizi.

Celá kauza se tedy znovu dostane před vrchní soud.

Obžaloba viní Ismaila Idrizima a jeho společníky ze zorganizování pašování 50 kilogramů heroinu, 12. listopadu 2001

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Osobní auto na Náchodsku prorazilo nádrž protijedoucímu kamionu

Nehoda kamionu a dvou osobních vozů na obchvatu České Skalice (23.1.2018).

Hlavní tah na Náchod ráno na více než hodinu uzavřela nehoda kamionu a dvou osobních aut, při níž utrpěli zranění dva...

Policisté připoutali opilou ženu k mříži, podmíněné tresty jim zůstanou

Policisté Miroslav Vaněk, Ondřej Paška a Jakub Vychodil u uherskohradišťského...

Odvolací senát Krajského soudu ve Zlíně potvrdil podmíněné tresty pro tři policisty z Uherského Hradiště, kteří jsou...

Řidiči sjel při selfie vůz do lomu, z nějž policie lovila kradená auta

Vytažení dalšího auta ze dna Velké Vápenky 15. ledna 2018

Nečekané rozuzlení má případ pátého auta, které našli potápěči na dně zatopeného lomu Velká Vápenka v Lahošti na...

Najdete na iDNES.cz