Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Heřmánkova účetní dostala pět let

  15:26aktualizováno  15:26
Praha - Bývalá účetní Divadla Bez zábradlí Lenka Borovičková půjde na pět let do vězení s dozorem. Majitele divadla, manžele Heřmánkovy, okradla během dvou let o více než pět milionů. Peníze si Borovičková neoprávněně posílala na svůj účet.

Podle verdiktu musí navíc bývalá účetní uhradit způsobenou škodu, pět a čtvrt milionu. Borovičková se proti rozsudku odvolala, státní zástupce i zmocněnec poškozených jsou s ortelem spokojeni. Pět let byl nejnižší možný trest, který mohl soud vynést.

Soudce při zdůvodnění trestu řekl, že se Borovičková zpronevěřila svému povolání a zachovala se špatně k těm, kteří jí dávali práci a výdělek.

Do 13. května byla pádesátiletá Borovičková ve vazbě, protože se vyhýbala přelíčením.

Borovičkovou obžaloba vinila z toho, že si během tří let zaměstnání jako účetní divadla neoprávněně uložila na svá konta přes pět milionů korun. Za to jí hrozilo až deset let.

Během jednání před soudem mluvily znalkyně z oboru účetnictví a písmoznalectví. Jedna potvrdila nesrovnalosti v převodech či výběrech peněz z kont divadla, občanského sdružení ADRIA a soukromého konta Karla Heřmánka. 

Druhá znalkyně hovořila především o nejasnostech v pokladní knize, kde byly dopisovány cifry a slova jinou tužkou.

Svědčila i nástupkyně Borovičkové ve funkci účetní Divadla Bez zábradlí. Právě ona nesrovnalosti mezi penězi na kontech a účty zjistila.

Není to obyčejný případ
Případ je výjimečný nejen výší odcizené částky a tím, kdo o peníze přišel. Velkou pozornost poutal už před dvěma měsíci, kdy měla být Borovičková postavena před soud.

Karel Heřmánek s manželkou Hanou už tehdy byli připraveni před soudní síní, aby mohli vypovídat.

K soudu však tehdy zatelefonoval Borovičkové manžel, že se žena přiotrávila prášky a skončila v nemocnici.

Jednání soud okamžitě odročil. Když však soudce požádal policii o kontaktování podezřelé ženy, vyšlo najevo, že v nemocnici není.

Policie proto vyhlásila celostátní pátrání, zanedlouho ji našla a soud ji poslal do vazby. 

Účetní byla rodinnou přítelkyní Heřmánkových
Pro Heřmánkovu rodinu bylo zjištění, že z krádeže je podezřelá účetní divadla, velkým zklamáním.

Borovičková totiž byla rodinnou přítelkyní Heřmánkových. Její manžel učil kdysi Heřmánka hrát na kontrabas. Později svou manželku herci na místo účetní doporučil.

"Když jsme s Karlem přišli na to, že peníze na kontě a účty nesouhlasí, paní Borovičková tvrdila, že to je normální," vzpomínala před soudem Hana Heřmánková.

Heřmánkovi jezdili s Borovičkovými na dovolenou
Borovičková začala v divadle pracovat před pěti lety. Postupně se obě rodiny sblížily, dokonce spolu oba páry trávily dovolenou.

V té době už přitom peníze Heřmánkových končily na účtu Borovičkové. A zřejmě i dovolenou s Heřmánkovými zaplatila Borovičková z jejich peněz. Cestovala však i sama s manželem. Byli například v Egyptě či Izraeli.

"Když se nám pochlubila, že vyhrála zájezd za čtvrt milionu korun, tak šel Karel koupit šampus," popisovala Heřmánková chvíle, kdy ještě o podivných finančních operacích nic netušila.

Na podvody přišla jiná účetní
Borovičková pro divadlo pracovala tři roky. Podezřelé převody peněz vyšly najevo až v době, kdy byla na nemocenské a zastupovala ji kolegyně.

Ta zjistila, že mnoho peněz končilo na účtech, na kterých neměly co dělat. Borovičková se starala nejen o účetnictví divadla, ale také o osobní finance jeho ředitele i spolumajitele Heřmánka.

Z Heřmánkových a divadelních účtů žena podle obžaloby převáděla peníze na své nebo manželovo konto. Podezřelá je i z toho, že se obohatila na úkor občanského sdružení Adria, jehož zmocněncem je rovněž Heřmánek.

Mám rakovinu, hájila se žena
Obžalovaná žena u soudu vinu přiznala. Vysoké částky začala podle svých slov převádět poté, co u ní lékaři zjistili rakovinu.

"Dnes mě to moc mrzí. Měla jsem pocit, že mi utíkají roky, že to se mnou bude špatné, chtěla jsem si přilepšit," přiznala Borovičková.

Znalec z oboru lékařství soudu potvrdil, že její onemocnění bylo vážné. "Po operaci je ale bez známek recidivy," uvedl. 

Před soud se po dvou měsících dostala účetní pražského divadla Bez zábradlí Lenka Borovičková. Je obžalovaná z podvodů za pět milionů. Starala se jak o peníze divadla, tak i o finance svého šéfa, herce Karla Heřmánka (12. května 2003).

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz