Ministr kultury Daniel Herman se setkal s tibetským duchovním vůdcem...

Ministr kultury Daniel Herman se setkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. (18. října 2016) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Herman nesplnil slovo, s dalajlámou se měl sejít soukromě, tvrdí Zaorálek

  • 2839
Pročínské prohlášení ústavních činitelů bylo podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka nutné kvůli tomu, že ministr kultury Daniel Herman nedodržel dohodu a s dalajlámou se sešel oficiálně. Šéf diplomacie to uvedl v neděli v televizi Prima. Herman v reakci na to sdělil, že nikomu neslíbil, že se s duchovním sejde jen soukromě.

Herman podle Zaorálka původně slíbil, že setkání bude soukromé a ne oficiální a za přítomnosti místopředsedů Sněmovny a Senátu Jana Bartoška a Miluše Horské.

„Šlo o hledání řešení v situaci, kdy Česká republika přestala držet slovo. Pan Herman si prostě dovolil něco, co bylo zborcením toho, co se dohodlo,“ uvedl Zaorálek. Podle něj by to bylo bráno jako „politická provokace“ a ohrožovalo to dohodu o strategickém partnerství mezi oběma zeměmi. Za nesmyslné označil informace o tom, že prohlášení mělo zůstat neveřejné. „Že by se tajně něco posílalo, to je přece nesmysl,“ prohlásil.

30.října 2016 v 13:40, příspěvek archivován: 30.října 2016 v 13:49

1/4 Daniel Herman dobre vedel, ze oficialni setkani s Dalajlamou je problem a souhlasil s tim, ze formu setkani budeme konzultovat...

Zaorálek uvedl, že Hermanovi před jeho schůzkou řekl, že pokud by se s dalajlámou setkal soukromě v rámci konference Forum 2000, „možná z toho bude křik, ale to ustojíme“. Až den před schůzkou se z médií dozvěděl, že Herman dalajlámu přijme oficiálně.

„To je nedodržení slova vůči mně, nejenom vůči Číně,“ uvedl k Hermanovu rozhodnutí Zaorálek.

O porušení dohody mluví i ministr vnitra Milan Chovanec. „Je tady celá řada nedorozumění. Kdyby pan Herman přijal dalajlámu neoficiálně, tak by se nic nestalo,“ řekl v Otázkách Václava Moravce v České televizi.

„Před dvěma lety se řeklo, že všechny kontakty s dalajlámou budou na neoficiální bázi. Dva roky dohoda platila, všichni jsme ji respektovali. Ministr Herman to letos porušil a udělal to z mého pohledu vědomě,“ doplnil Chovanec.

Herman tvrzení ministrů za ČSSD odmítá. „Žádnou dohodu jsem nemohl porušit, protože jsem žádnou dohodu ani neuzavřel. Scházet se s držitelem Nobelovy ceny míru někde za bukem mi přijde hodně trapné,“ řekl ministr kultury iDNES.cz.

30.října 2016 v 12:20, příspěvek archivován: 30.října 2016 v 12:24

Nikdy jsem nikomu neslíbil, že se nesetkám s dalajlámou. Naopak jsem řekl, že takový požadavek je v rozporu s mým svědomím a odmítám jej.

Popřel, že by slíbil, že se s tibetským duchovním vůdcem nesejde oficiálně. „Nepřipustím, aby mi Peking nebo kdokoliv jiný diktoval, s kým a kde se mám nebo nemám setkávat. To je pro mne naprosto nepřijatelné, a tento servilní a vazalský postoj odmítám,“ prohlásil Herman.

Potvrdil, že ho Zaorálek žádal o to, aby byl alespoň předem informován, kdyby k takové schůzce typu setkání s dalajlámou mělo dojít. Zaorálek kvůli svému zahraničnímu jednání nebyl předminulé pondělí osobně přítomen na zasedání vlády. Herman uvedl, že proto nemohl ministra zahraničí informovat osobně, ale kolem poledne mu o setkání s dalajlámou poslal textovou zprávu.

30.října 2016 v 13:41, příspěvek archivován: 30.října 2016 v 13:48

@DanielDherman na začátku mandátu této vlády jasně řekl, že nemůže slíbit, že se by se nesetkal s Dalajlamou, ale předem o tom dá informaci.

Zahradil: Prohlášení vyvolalo dojem submisivity

Europoslanec Jan Zahradil z ODS v Partii na Primě označil prohlášení ústavních činitelů za přehnané. Vytvořilo dojem podřízenosti a submisivity. Dostačující by podle něj byla pouze nóta ministerstva zahraničí, neboť ČR vždy dodržovala politiku jedné Číny.

Zaorálek k tomu uvedl, že prohlášení za ministra zahraničí k česko-čínským vztahům vydal den před setkáním Hermana s dalajlámou a nové prohlášení ministerstva zahraničí už by podle něj nebylo dostatečnou reakcí. „Já jsem byl tak trochu kašpar v souvislosti s tím, co jsem vydal,“ dodal.

Křišťálová Lupa 2016

Herman se s tibetským duchovním vůdcem sešel na ministerstvu kultury 18. října. V reakci na to vydali kritické prohlášení čtyři nejvyšší ústavní činitelé země - prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, šéf Senátu Milan Štěch a předseda Sněmovny Jan Hamáček (více čtěte zde).

Zdůraznili v něm, že Česko „při naplňování své dlouhodobé politiky vůči Čínské lidové republice vychází z principů strategického partnerství mezi oběma zeměmi a ze vzájemného respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí“. Stručný dokument rovněž obsahuje ujištění, že „osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky“.

STAN chce znát dohodu s Čínou

Vláda by podle hnutí Starostové a nezávislí (STAN) měla zveřejnit, jaké skutečné závazky s Čínou dojednala. Hnutí tento požadavek vzneslo kvůli pročínskému prohlášení ústavních činitelů i prohlášení ministrů, že se dohodli nepřijímat oficiálně tibetského duchovního vůdce dalajlamu.

„STAN v návaznosti na dění posledních dnů požaduje, aby vláda zveřejnila, jaké skutečné závazky, ať písemné či faktické, vláda ve vztahu k Číně dojednala a které podepsal i prezident," uvedlo hnutí na svém webu.

Prohlášení vyvolalo kritiku nejen v části veřejnosti a od opozičních politiků ale i zástupců vládní KDU-ČSL. Herman po jeho zveřejnění uvedl, že pokud se ústavní činitelé v prohlášení musí vymezit proti jeho setkání s dalajlámou, pak partnerství s Čínou stojí na hliněných nohou. Někteří poslanci a senátoři chtějí záležitost probrat na schůzi parlamentních komor (více čtěte zde).

Ministr kultury už dříve uvedl, že dalajlámu přijal jako představitele významného světového duchovního směru, což mu náleží, neboť do jeho resortu spadá agenda církví, a tedy i duchovních věcí (více o obsahu rozhovoru čtěte zde).

Herman uvedl, že mu prezident řekl, že pokud se s dalajlámou sejde, vyškrtne ze seznamu vyznamenaných jeho strýce Jiřího Bradyho (všechny články o kauze čtěte zde). Ten se na seznamu oceněných předloženém den poté premiérovi Sobotkovi ke spolupodpisu neobjevil. Hrad však tuto spojitost popírá.

Čína osmdesátiletého dalajlámu, nositele Nobelovy ceny za mír, označuje za separatistu, který bojuje za prosazení nezávislosti Tibetu. Peking považuje Tibet za nedílnou součást čínského území a setkání státníků s dalajlámou kritizuje dlouhodobě.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video