Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Herec Kanyza uspěl, soud znovu prozkoumá jeho spolupráci s StB

  9:02aktualizováno  9:02
Nejvyšší soud vyhověl herci Janu Kanyzovi a zrušil rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, podle kterého umělec vědomě spolupracoval s StB. Pražský soud chyboval při hodnocení důkazů a musí případ prozkoumat znovu. Kanyza bojuje o to, aby soud nechal vymazat jeho jméno z oficiálních seznamů spolupracovníků StB.

Kanyza chce, aby jeho jméno vymazali ze seznamu spolupracovníků StB | foto: Otokar GrusserMF DNES

"Nezlobte se, nebudu se k tomu vyjadřovat," řekl Kanyza. O rozhodnutí Nejvyššího soudu věděl, avšak nemá je ještě písemně. "S médii nemám dobré zkušenosti a za těch pár let mi to stačí. Rozhodnutí soudu jsem zaregistroval, až je budu mít u sebe, můžu z něj i citovat," dodal herec s tím, že této kauzy, v níž mu nikdo nevěřil, má už plné zuby.

Senát Nejvyššího soudu zasedal neveřejně už na konci května, teprve před několika dny však rozhodnutí odeslal k vrchnímu soudu. Anonymizovanou verzi pak zpřístupnil na internetu. Pražští soudci chybovali, když některé důkazy hodnotili úplně jinak než soud prvního stupně, který se postavil na stranu Kanyzy.

Soud měl prý postupovat obezřetně zvláště proto, že Kanyza spolupráci nikdy nepotvrdil žádným podpisem a hlavním důkazem byly dokumenty z činnosti StB a svědectví jejích pracovníků.

"Bylo nezbytné vycházet jak z listinných důkazů, jež měly svůj původ v činnosti bývalé StB jako orgánu podílejícího se na pronásledování osob prostřednictvím tajných represivních složek totalitního státu, tak z výpovědí bývalých pracovníků této instituce," stojí v usnesení senátu s předsedou Pavlem Pavlíkem.

Proto prý měl vrchní soud hodnotit důkazy zvláště obezřetně. Musí prý očekávat "aspekty konspirace, metody rozličných zpravodajských her" a potlačování či upravování pravdy.

U vrchního soudu v roce 2006 vypovídal jako svědek Zdeněk Vaníček, který v polovině 70. let pracoval u StB. Vypověděl, že s Kanyzou udržoval služební kontakty a také mu učinil nabídku ke spolupráci, kterou herec dobrovolně přijal. Vrchní soud jeho výpověď označil za věrohodnou. Tím se odlišil od původního výroku prvoinstančního městského soudu, který naopak považoval Vaníčkovo vyjádření za nevěrohodné.

Podle ministerstva vnitra, které spravuje oficiální seznamy spolupracovníků, herec předával tajné policii informace o kolegovi Vítězslavu Jandákovi. Kanyza spolupráci s StB popírá. Už dříve prohlásil, že s StB nespolupracoval, ale že byl pouze dlouhodobě předvoláván a opakovaně vyslýchán.

V oficiálních seznamech je veden jako agent s krycím jménem Honza. Jeho svazek vedla součást StB zabývající se takzvaným bojem proti vnitřnímu nepříteli. Spis byl založen v červenci 1975 a spolupráce ukončena v prosinci 1983, protože Kanyza podle citace ze spisu přestal spolupracovat.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

Obyvatelé Litic vidí šanci uplatnit výhrady k obřím průmyslovým halám

Vizualizace průmyslových hal, které se mají stavět na okraji plzeňské části...

Sporný projekt společnosti Accolade na výstavbu průmyslových hal v Plzni-Liticích narazil na překážku. Ministerstvo...Najdete na iDNES.cz