Heparinový vrah Zelenka byl odsouzen na doživotí

  8:32aktualizováno  14:29
Krajský soud v Hradci Králové uznal Petra Zelenku vinným z vražd heparinem v havlíčkobrodské nemocnici. Soudce ho za sedm vražd a deset pokusů o vraždu poslal na doživotí do věznice se zvýšenou ostrahou. Zároveň mu nařídil zaplatit téměř třímilionové odškodné. Zelenka se hned odvolal.

Rozsudek četl soudce Jiří Vacek přibližně dvacet pět minut. Postupně vyjmenovával jednotlivé pacienty, kterým Zelenka podal heparin. Sedm z nich po podání léku zemřelo, deset dalších mělo více štěstí.

"Dopustil se jednání pro společnost zvlášť nebezpečného, které bezprostředně směřovalo k úmyslu usmrtit jiného. Čin spáchal opakovaně, a to ze zvlášť zavrženíhodné pohnutky," dodával předseda u každého ze sedmnácti případů.

. Heparinové vraždy

šance na odškodnění je minimální

Soudce řekl, že jedním z důležitých důkazů byla i výpověď odsouzeného na policii. Tu uznal za věrohodnou i přes tvrzení Zelenky, že byla vynucena násilím.

"Inspekce ministra vnitra neprokázala žádné pochybení," řekl soudce Vacek a dodal, že zákrok policistů při zatýkání musí být dostatečně razantní, nelze proto vyloučit drobná zranění.

Zelenkův otec: Je to první bitva, nic není ztraceno
Zelenka si vyslechl rozsudek mlčky a téměř nehnutě. Jen očima těkal mezi senátem a přihlížejícími v soudní síni. Výjimečně mohly dovnitř i kamery - čtení rozsudku v přímém přenosu vysílala Česká televize.

Z vězení může Zelenka vyjít nedříve v roce 2038. Teprve po deseti letech totiž může požádat o přesunutí z věznice se zvýšenou ostrahou do mírnějšího vězení. V případě doživotního trestu je možné požádat o podmínečné propuštění po dvaceti letech, ale nezapočítává se do nich pobyt právě v nejpřísnějším typu vězení.

"Rozsudek je výsměch. Je to první bitva, nic není ztraceno. Dokud budu dýchat, tak se budu snažit, aby proběhlo nové vyšetření synova duševního stavu," řekl otec odsouzeného Bohumil Zelenka.

"Neříkám, že je Petr nevinný, neměl právo nikomu brát život, ale vedle něho měl sedět i primář Longin. Ten musí být teď šťastný. Jen on ví, kolik případů našemu Petrovi nasypal. Minimálně čtyři lidi do toho seznamu pacientů nepatří," dodal.

. Přehled doživotně odsouzených

Žalobkyně: Nelze to srovnat s ničím v minulosti
Státní zástupkyně Lenka Faltusová ohodnotila v závěrečné řeči Zelenkovo jednání jako vysoce společensky nebezpečné. "Nelze ho srovnat s ničím podobným v minulosti," prohlásila.

Podle ní naprosto splňuje podmínku zvlášť zavrženíhodného činu pro uložení doživotního trestu. "Pro Zelenku nelze nalézt žádnou polehčující okolnost. Na počátku se sice přiznal, ale později to odvolal," dodala.

Z řeči Zelenkova obhájce Jana Herouta se zdálo, že mluví o zcela jiném muži. Klienta vylíčil jako oběť, kterou k přiznání donutili policisté násilím. V závěrečné řeči pro něj žádal jen trest za ublížení na zdraví.

Petr Zelenka v soudní síni štkal, že je mu líto, co se stalo. Tvrdil, že by si přál vše vrátit zpátky. Příbuzným obětí se omluvil. "Nechtěl jsem nikoho zabít, neměl jsem z toho potěšení. "

Zelenka přiznal jen pět pacientů, jimž dal heparin
Žaloba vinila bývalého zdravotníka ze sedmi vražd a deseti pokusů o ně mezi květnem a zářím 2006. Zelenka se přiznal k podání heparinu pěti pacientům, na ostatní si u soudu nemohl vzpomenout.

Obhájce se snažil prokázat, že za vším je Zelenkův špatný psychický stav, a žádal další vyšetření. Předseda senátu to odmítl, spokojil se s už vyslechnutými znalci.

"Obviněný měl v době páchání zločinů zachované rozpoznávací a ovládací schopnosti. Netrpí žádnou duševní chorobou," uvádí posudek, který vypracovali psychiatři Petr Goldmann a Vanda Válková.

Zelenka u soudu vypověděl, že ho policisté při zatýkání bili a k výpovědi donutili. Policisté Jan Lomnický a Hana Kvasničková to u soudu popřeli. "Lžete," reagoval na jejich slova Zelenka. - více zde

. Kauza heparinových vražd

Rok 2006

Květen Primář ARO Pavel Longin zjistil, že na oddělení je neobvykle mnoho případů velkého krvácení.

11. června Vykrvácel a zemřel František Škvařil (68 let), zřejmě první oběť Petra Zelenky.
Srpen Longin odhalil, že příčinou krvácení je předávkování heparinem. Z dokumentace zjistil, že u všech případů byl Zelenka.
Září Zelenka měl tři týdny dovolenou a nápadná úmrtí ustala.
24. září Zelenka se v neděli vrátil z dovolené a při službě, kterou vedl primář Longin, vpíchl smrtící injekci další pacientce.

25. září Primář své odhalení oznámil řediteli nemocnice. Další den dostal Zelenka výpověď dohodou.
16. října Nemocnice poslala trestní oznámení na neznámého pachatele. Na primáře Longina se později snáší kritika, že nepostupoval razantněji.
23. října Policisté dostali trestní oznámení, ale protože je nekonkrétní, nevěnovali mu zpočátku velkou pozornost.
1. listopadu Zelenka nastoupil do jihlavské nemocnice, kde nikdo netušil, koho právě přijali.
27. listopadu Po třítýdenní nemoci se vrátil do práce kriminalista, který měl případ na starosti. Policie zahájila intenzivní vyšetřování.
28. listopadu Vyšetřovatel chce další informace. Oslovil právničku nemocnice, která mu sdělila, že ředitele nemocnice může vyslechnout nejdříve za týden.
29. listopadu Primář ARO Longin sám kontaktoval policii.
30. listopadu Policisté vyslechli primáře Longina, který jim poprvé sděluje své závěry a jméno Petra Zelenky.
1. prosince Kriminalisté zatkli Zelenku, který se jim k vraždám v nemocnici přiznal.
3. prosince Veřejnost se poprvé dozvěděla o sedmi vraždách v nemocnici.
4. prosince Najevo vyšla jména osmi Zelenkových obětí. Později vyšetřovatelé upřesňují, že šlo o sedm vražd a deset pokusů o vraždu.


Rok 2007

Říjen Policie končí vyšetřování a předává věc státnímu zastupitelství.
30. listopadu Státní zastupitelství v Hradci Králové vypracovalo obžalobu a věc předává soudu. Spis má asi 1 800 stran.


Rok 2008

21. ledna Začal soud s Petrem Zelenkou
21. února Soud vynesl rozsudek: doživotní trest.

Autoři: , ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Je nás pět až deset procent, řekla Šlechtová k manželství gayů a leseb

Exministryně obrany Karla Šlechtová

Páry homosexuálů se dočkaly. Ve Sněmovně začal souboj o to, zda i gayové a lesby budou moci uzavřít manželství. Zatím...

Další z rubriky

Strojvedoucí před odjezdem vlaku usnul v kabině. Nadýchal 2,6 promile

Ilustrační snímek

Strojvedoucího spícího v kabině lokomotivy našli ve středu jeho kolegové na nádraží v Křenovicích na Vyškovsku. Protože...

Muž vysypal žhavý popel do dřevěné bedny na půdě, shořel mu podkrovní byt

Hasiči likvidují požár v Jeníkovicích u Přelouče.

Pět jednotek hasičů zasahovalo při čtvrtečním požáru domu v Jeníkovicích u Přelouče. Podle vyšetřovatele za něj může...

Houkající vůz strážníků jel na červenou, střetl se s osobním autem

Při nehodě vozidla plzeňských městských strážníků a osobního auta se zranili...

Plzeňští policisté vyšetřují od středečního odpoledne nehodu strážníků. Ti vjeli se zapnutými majáky na červenou do...

Najdete na iDNES.cz