Chladivé obklady nahradily v léčbě hemofilie účinné, ale drahé léky

  15:41aktualizováno  15:41
Díky moderní léčbě se dnes lidé s hemofilií dožívají daleko vyššího věku a mohou absolvovat i náročné operace. Dětští pacienti mají naději, že jejich klouby budou v pozdějším věku téměř nepoškozené. Primitivní způsob léčby poruchy srážlivosti krve, jako jsou obklady, klid na lůžku nebo nohy v sádře, jsou už minulostí.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  František Vlček, MAFRA

V České republice žije přibližně tisíc pacientů s poruchou srážlivostí krve, takzvanou hemofilií. Z toho zhruba dvě stě dětí.

Mezi hemofiliky patří i pan Zdeněk Březina z Uherského Hradiště. „Vše začalo úrazem v mateřské školce, kdy mě kamarád bouchl velkou kostkou do kolene a to pak enormně nateklo,“ vzpomíná Březina. V šesti byl pak definitivně diagnostikován hemofilikem.

Jeho onemocnění ho velmi omezovalo, například i v běžném chození na základní školu. „Kvůli bolestem kloubů jsem často i několik dní zůstával doma. Proto jsem také nakonec přešel do speciální třídy v Ústavu sociální péče pro tělesně postiženou mládež Kociánka v Brně,“ vypráví.

Tehdejší způsob léčby byl podle Březiny primitivní. „Proti bolestem mi lékař naordinoval jen obklady a klid. V krajních případech mi dali nohy do sádry, končetiny tak ale jen tuhly. Poté následovalo cvičení, které způsobilo krvácení, a tak to šlo pořád dokola,“ vypráví dál. Neustálou bolest kloubů už prý ale moc nevnímá a zvykl si. Dokáže ji však rozeznat od spontánního krvácení. „Bolest je daleko silnější než normálně. Kloub je jakoby teplý a mám na něm viditelný otok. Také se daleko hůř pohybuji,“ popisuje. 

Hemofilici nejčastěji spontánně krvácí do kloubů nebo svalů a bez léčby končí pacient se zničenými klouby jako invalida. „V některých případech může být však krvácení i život ohrožující, pokud zasahuje centrální nervový systém, trávicí systém nebo dýchací cesty,“ zdůraznil primář z oddělení dětské hematologie Fakultní nemocnice Brno Jan Blatný. Mezi další projevy hemofilie patří chudokrevnost, časté modřiny, krvácení z nosu, krev v moči nebo stolici. Vadný gen přenášejí ženy, které ale až na výjimky hemofilií neonemocní – nemoc postihne až jejich syny.

Léčba hemofilie je finančně jedna z nejnáročnějších

Tato porucha se nedá vyléčit a celosvětově postihuje přibližně 320 tisíc lidí. „Léčba spočívá v dodávání srážecího faktoru, kterého se jim nedostává, přímo do krve formou injekcí. U některých hemofiliků ale vytváří v těle inhibitory, které pak v účinnosti léčby brání, a jejich možnosti na léčbu jsou pak omezené,“ uvedl Blatný. V Česku žije asi 25 dospělých pacientů s inhibitorem.

Novou naději pro tyto pacienty představují monoklonální protilátky, při jejichž nasazení nedochází k tvorbě inhibitorů a léčba by tak měla být účinná ve všech případech. Už dnes ale oproti osmdesátým létům lékaři udělali značný pokrok. „Od roku 2006 si dětští pacienti hemofilici píchají srážecí faktor preventivně, aniž by spontánně krváceli. To za mě nebylo. Bohužel mám tak kvůli častému krvácení klouby velmi poškozené, špatně se mi chodí a musím používat elektrický vozík,“ konstatuje Březina.

Pacienti s hemofilií se díky moderní léčbě dožívají vyššího věku a mohou absolvovat i náročné operace jako například výměnu kloubů nebo srdeční by-passy. Jejich léčba je ale každým rokem finančně nákladnější. U jednoho pacienta může stát ročně desítky milionů korun. „Všeobecná zdravotní pojišťovna vloni vydala na léčbu hemofilie a dalších příbuzných poruch  téměř 579 milionů korun. Léčba nejnákladnějšího pacienta stála 56 milionů korun,“ uvedl mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Další z rubriky

Údajný únos Babiše mladšího vyšetřuje speciální tým. Předvolal si i premiéra

Ministra vnitra Jan Hamáček (na snímku) a první náměstek policejního prezidenta...

„Garantuji nestranné vyšetření Čapího hnízda,“ uvedl v úterý na tiskové konferenci ministr vnitra Jan Hamáček. Ten...

Česko zaplatí Turecku 300 milionů korun výměnou za dodržování dohod

Ilustrační snímek

Česko během čtyř následujících let přispěje na evropskou pomoc Turecku téměř třemi sty miliony korun, návrh v úterý...

Ústup z Afghánistánu by byla zbabělost, řekl prezident Zeman velení armády

Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš na velitelském shromáždění Armády...

Prezident Miloš Zeman se na úterním velitelském shromáždění české armády vyslovil pro posílení české vojenské...

Najdete na iDNES.cz