Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hemingway byl sovětským špionem, píší historici v nové knize

  12:34aktualizováno  12:34
Chtěl se stát agentem. Vzali ho, ale žádné důležité informace jim neposkytl. A tak kontakty ustaly. To je stručný příběh spisovatele Ernesta Hemingwaye a sovětské tajné služby. Že moskevská špionáž vedla od roku 1941 ikonu světové literatury na seznamu agentů, napsali v nové knize američtí historici a jejich ruský kolega. Ten našel Hemingwayovu složku v moskevském archivu.

Ernest Hemingway | foto: Profimedia.cz

Až dosud měli fanoušci Ernesta Hemingwaye hezký rok, napsal britský deník The Guardian. Skoro každý měsíc se objevila nějaká příznivá zpráva: že se chystá natáčení spisovatelova životopisného filmu, že jeho paměti vyjdou v rozšířeném vydání, že se otevře digitální archiv prací nalezených v jeho kubánském domě, že zdárně pokračuje filmování Ostrovů uprostřed proudu...

Minulý týden ovšem dostali příznivci Hemingwaye, nositele Nobelovy ceny za literaturu, ránu: spisovatel byl agentem sovětské tajné služby NKVD, později známé jako KGB (toto jméno dostala organizace až v roce 1954). Hemingway byl špionem údajně z vlastní vůle.

Nakladatelství Yale University Press vydalo knihu s názvem Špioni: Vzestup a pád KGB v Americe. Napsali ji historici John Earl Haynes a Harvey Klehr spolu s Alexandrem Vasilijevem, bývalým ruským novinářem a rovněž někdejším agentem.

Vasilijev se v 90. letech dostal do archivů špionáže z dob Stalinovy vlády. Během bádání nashromáždil tisíc stran poznámek a přepisů, které z archivu tajně vynášel. A na nich je právě postavena nová kniha.

Hemingwaye podle ní sovětská rozvědka rekrutovala v roce 1941 jako "laického špiona". Spisovatel dostal krycí jméno Argo. V jeho složce stojí, že při setkáních se sovětskými agenty v Havaně a Londýně ve 40. letech "opakovaně vyjádřil touhu a vůli pomoci".

"Nicméně nedokázal nám dodat žádné důležité politické informace a nebyl nikdy prověřen praktickým úkolem," uvádí se v jeho spisu. A tak kontakty koncem 40. let ustaly.

Nabízí se tedy otázka, píše Guardian, zda byl jen pseudoagentem, který při "špionáži" doufal načerpat materiál pro své psaní, anebo bylo jeho chování "opravdové" a byl prostě jen neschopný.

Druhá možnost by podle deníku "ladila" s jeho počínáním za druhé světové války, kdy své služby nabídl Američanům. Na své rybářské lodi El Pilar hlídkoval ve vodách severně od Kuby a - nepříliš úspěšně - pátral po německých ponorkách.

Autor řady slavných knih, například Stařec a moře nebo Sbohem, armádo, spáchal v roce 1961 sebevraždu.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Italské Hnutí pěti hvězd otočilo, z programu škrtlo referendum o euru

Zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo a jeho nový šéf Luigi Di Maio v Římě...

Hnutí pěti hvězd v Itálii upustilo od klíčového bodu své dřívější agendy - referenda o euru. Nově je také ochotno jít...

Finanční pat ve Washingtonu končí, republikáni slíbili dohodu o imigraci

Kvůli finanční krizi federální vlády byla krátce uzavřena i Socha Svobody (21....

Američtí demokraté po třech dnech vyjednávání s republikány podpoří návrh na další financování vlády. V Kongresu to...

Vláda USA kvůli sporům nemá peníze na provoz, nejde linka do Bílého domu

Cedule u Sochy svobody s oznámením, že kvůli neschválenému rozpočtu americké...

Američané se v pondělí probudili do třetího dne rozpočtového provizoria. Takzvaný shutdown ovlivňuje statisíce státních...

Najdete na iDNES.cz