Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hello, tady Gross. Telefonoval si s Bushem

  1:00aktualizováno  1:00
Klidně česky, bez obav, že nenajde vhodné anglické slovo, si mohl s americkým prezidentem Georgem Bushem v pondělí asi půl hodiny povídat premiér Stanislav Gross. Jak takový rozhovor vypadal? "Měli jsme najatého tlumočníka," vysvětlila mluvčí Úřadu vlády Věra Dušková.

To, že se premiér zatím angličtinu učí, nehraje v tomto případě roli.

U oficiálních rozhovorů státníků, i po telefonu, jsou totiž tlumočníci. "Z protokolárního hlediska není takový rozhovor nic zvláštního. Sekretariáty se domluví na určitém čase a hovoří se formou konferenčního hovoru," popsal ředitel odboru protokolu Václav Pavlas.

Konferenční hovor znamená, že je v místnosti možnost hlasitého odposlechu, aby mohl tlumočník překládat. Na rozhovor se zřejmě nejmocnějším mužem planety se mohl Gross náležitě připravit.

Že bude Bush volat, věděl už koncem minulého týdne. A od amerického prezidenta si mohl vyslechnout například gratulaci ke jmenování premiérem. Podle mluvčí vlády také Bush vyjádřil přání se s Grossem setkat.

Než k osobnímu setkání opravdu dojde, bude moci premiér "pilovat" angličtinu, aby mohl s americkým prezidentem konverzovat i bez tlumočníka. "Stále se učím," odvětil Gross na dotaz, jak aktuálně hodnotí své schopnosti mluvit anglicky.

"Má lektora, který za ním nepravidelně dochází. Pan premiér má na to bohužel méně času, než když byl ministrem vnitra," uvedla mluvčí Dušková. Gross přitom sliboval přesný opak: že si totiž svůj čas kvůli angličtině více zorganizuje.

Americký prezident George Bush zavolal Stanislavu Grossovi. Po měsíci mu blahopřál k získání postu premiéra a zároveň jej pozval do USA.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie podle zjištění MF DNES obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer...

Zeman tvrdí, že nevedl kampaň. Experti její hodnotu spočítali na 34 milionů

Prezident Miloš Zeman přijal nabídku do předvolební diskuse televize Nova. Jiří...

Odborníci z iniciativy Rekonstrukce státu vyčíslili cenu kampaně Miloše Zemana před prvním kolem prezidentských voleb....

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Najdete na iDNES.cz