Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Helikoptéry s krví čekají na povel

  15:59aktualizováno  15:59
Česko je připraveno na to, až si USA řeknou o krev. Má podrobný plán pomoci. "V Praze je v pohotovosti vojenská letka, která může okamžitě přepravit krev do postižených oblastí," řekl iDNES mluvčí ministerstva zdravotnictví Otakar Černý. Krizový štáb ministerstva přes celou noc zjišťoval, kolik krve může republika Americe poskytnout.

"V noci nám volali z ministerstva zdravotnictví, abychom jim zjistili, jak velkou pomoc můžeme poskytnout," potvrdila iDNES Daniela Dušková z transfuzního oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze-Vinohradech. "Kolik krve máme k dispozici vám nemohu sdělit, protože situace se stále proměňuje podle aktuálního stavu na klinikách. Přednost samozřejmě mají akutní případy v nemocnicích," dodala.

"Několik tisíc krevních konzerv, několik desítek tisíc balení krevní plazmy a několik tisíc balení albuminu je nachystáno na všech transfuzních stanicích. Až nás Američené požádají o pomoc, vystartují do všech krajů helikoptéry," řekl dále Černý s tím, že vše se pak shromáždí v Praze. Zde je pak v pohotovosti vojenská letka, která by okamžitě krevní transport převezla přes oceán.

AMERIKA VE VÁLCE

VŠECHNY SOUVISEJÍCI ČLÁNKY

úterní on-line reportáž

AKTUÁLNÍ ON-LINE REPORTÁŽ

"Od požádání USA o krev by měly být všechny krevní konzervy dopraveny do šesti hodin do Prahy, do dalších 12 hodin pak na půdu Spojených států," uvedl ministr obrany Jaroslav Tvrdík.

Vše také záleží na situaci na amerických letištích. Letecký provoz nad celými USA je totiž přerušen.

Podle Černého se však zatím nedá říci, zda Američané o pomoc požádají právě Česko. "V New Yorku je největší transfuzní stanice na světě. Je otázka, co budou potřebovat," řekl. Podle něj je republika rovněž připravena poskytnout místa pro ošetření na svém území a vyslat lékařskou pomoc přímo na místa postižení. "Ostravská nemocnice například nabízí desítky volných lůžek," upřesnil mluvčí. Více z Ostravska najdete ZDE.

Krev v ČR
Znojmo
Zlín

"Z našich zásob jsme již připravili první várku 200 transfuzních jednotek krve a 300 jednotek krevní plazmy, kterou můžeme ihned poslat do USA. Čekáme jen na pokyn z ministerstva zdravotnictví. Pokud jej dostaneme, podstatně rozšíříme provoz naší stanice, abychom mohli maximálně pomoci," řekla Dana Galuszková z olomoucké transfuzní stanice. Podrobnosti z Olomoucka čtěte ZDE.

I nemocnice Libereckého kraje jsou připraveny zajistit pro USA potřebnou krev a krevní deriváty. Podle krajské mluvčí Barbary Staré-Pradeové se ve středu mimořádně sešla Rada Libereckého kraje, která schválila návrh kondolenčního dopisu lidu USA. Liberecký kraj je tak připraven zapojit se do pomoci.

Dodávka by nebyla bez problémů

Český červený kříž vyhlásil veřejnou finanční sbírku na pomoc lidem postiženým teroristickým útokem ve Spojených státech. Fond humanity, na který lze posílat peníze, má číslo 10030-7334-011/0100, variabilní symbol 333.  Informoval o tom ředitel úřadu Českého červeného kříže Jiří Procházka.

O konkrétním využití získaných peněz Český červený kříž jedná s velvyslanectvím Spojených států. Červenému kříži v USA již nabídl pomoc v podobě krevních konzerv a mražené krevní plazmy.


Zástupce ředitele pražského Ústavu hematologie a krevní transfuze Petr Turek ve středu dopoledne jednal o případných dodávkách krve pro USA jednal s náměstkem ministra zdravotnictví Antonínem Malinou. "Momentálně jsme ve fázi, kdy se neví, zda potřeba krve v USA vyvstane, tento stát má obrovské zázemí vlastních dárců," upřesnil Turek.

Poznamenal, že dodávka krve do USA by zřejmě nebyla bez problémů. Například označení krevních konzerv je v češtině. "Liší se trochu i způsob vyšetření: v USA nevyšetřují na syfilis, ale stejně jako my vyšetřují na AIDS či žloutenku, navíc vyšetřují na dva raritní viry rozšířené v mexické oblasti," dodal.

Lidé nabízejí svoji krev
Od rána nabízejí desítky lidí po celé republice svou krev pro zraněné Američany. Ve středu se však koná pravidelná akce Daruj krev s Českým rozhlasem, takže lékaři jen těžko odhadují o kolik lidí více se hlásí. "Dnešní odběr pod záštitou Českého rozhlasu byl předem naplánovaný a lidé jsou většinou objednaní. Zájem a ohlasy veřejnosti ale jsou," řekla iDNES Daniela Dušková z transfuzního oddělení Všeobecné fakultní nemocnice na pražských Vinohradech.

Lidé také telefonují do pražského Ústavu hematologie a krevní transfuze a nabízejí krev pro USA. Podobné telefonáty zaznamenala také většina ze sedmi desítek transfuzních stanic po celé republice.

"Lidé jsou úterním teroristickým útokem na USA otřeseni. Chtěli by pomoci a ptají se, zda mohou přijít dát krev. Děkujeme jim z ochotu, ale zatím jim nemůžeme nic říci, letecký provoz dosud nebyl obnoven," řekla ČTK jedna z pracovnic ústavu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...

Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!
Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!

Losujeme 3 kosmetické taštičky za vánoční tipNajdete na iDNES.cz