Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hejtmani si stěžují na vládní koordinátory

  16:20aktualizováno  16:20
O s t r a v a - Šéfové krajských úřadů si opět stěžují. Vnímají totiž jako projev nedůvěry, že ministerstvo vnitra dosadilo do krajských sídel takzvané koordinátory. I když ministerstvo tvrdí, že koordinátoři mají krajům pomáhat, hejtmani je vnímají pouze jako dohlížitele vlády. "Náš postoj k této funkci je velmi negativní. Koordinátor je náhražka plánovaných vládních delegátů, které chtěla vláda prosadit do zákona o krajích, avšak v Poslanecké sněmovně to neprošlo. Koordinátoři nemají žádné pravomoci. Pro nás nemají význam," uvedl zástupce olomouckého hejtmana Ivan Kosatík.

S Kosatíkem souhlasí také ústecký hejtman Jiří Šulc. "Věřím, že se jedná o přechodnou záležitost. Nedovedu si představit, že by zde byl stálý dohlížitel vlády," sdělil hejtman Ústeckého kraje.

Co to je ten krajský koordinátor? ptají se hejtmani
Podle Šulce je chyba, že ministerstvo předem neseznámilo hejtmany s tím, co to vůbec krajský koordinátor je.

Vnitro totiž kraje dostatečně nepřesvědčilo vysvětlením, že koordinátoři mají metodicky pomáhat při výkonu státní správy. "Jejich úkolem je provádět analýzy, navrhovat opatření a koordinovat aktivity státního dohledu nad výkonem státní správy v území," vysvětlila Hana Pauerová z úseku pro reformu státní správy ministerstva vnitra.

Jsou to prodloužené ruce státu, stěžuje si na koordinátory zástupce hejtmana
S funkcí koordinátora jako delegáta vlády nesouhlasí ani zástupci dalších krajských úřadů.

"Řítí se to na nás jako lavina. Ministerstva nechávají své lidi v krajích a ještě zřizují další funkce. Jsou to prodloužené ruce státu," kritizoval zástupce ostravského hejtmana Josef Jalůvka.

Také hejtman Brněnského kraje Stanislav Juránek považuje funkci koordinátora za naprosto zbytečnou. "Je to aktivita ministerstva vnitra, která našemu kraji nijak neprospěla," míní.

"Máme skvělého ředitele úřadu, který se v komunikaci se státem jako bývalý přednosta okresního úřadu vyzná. Zatím všechny materiály, které dostal od koordinátora už měl k dispozici a sehnal si je sám," vysvětlil hejtman.

Stačí nám ministerští ředitelé úřadů, shodují se hejtmani
Jeho kolega Šulc z Ústí nad Labem se také domnívá, že koordinátor může kraji pomoci pouze v marginálních záležitostech. Rovněž další hejtmani poukazují na to, že je zcela dostatečná funkce ředitelů úřadů jmenovaných ministerstvem vnitra.

Pauerová uvedla, že koordinátoři jsou přijímáni s nedůvěrou, tak jako většina nových opatření. "Navíc dochází k záměně s vládním delegátem, který figuroval ve vládním návrhu zákona o krajích. Role koordinátora je odlišná. Vládní delegát byla moc, koordinátor je pomoc," sdělila Pauerová, která připustila, že se jedná o citlivou otázku.

Úředníci se koordinátorům vyhýbají
Krajští úředníci se zatím koordinátorům spíše vyhýbají a podle zpráv z ostravského úřadu se snimi dokonce odmítají bavit. 

Tamní koordinátor, který přišel z bohumínského městského úřadu, si však na nevlídné přijetí nestěžuje. "Má zkušenost s vedoucími odborů, kteří mají na starosti státní správu, je velmi dobrá," uvedl Jan Dvořák.

Podotkl, že jeho úkolem bylo například vybírat od obcí chybějící dotazníky, týkající se přiřazení k pověřeným úřadům po zrušení okresních úřadů.

Brněnská koordinátorka, bývalá zaměstnankyně magistrátu Marie Kostruhová, zatím nemá ani kancelář. Tamní hejtman ale doufá, že bude tato nadbytečná funkce zrušena.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz