Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hejtmani se nedohodli na jednotném proplácení poplatků

  21:40aktualizováno  22:34
Hejtmani se večer v Brně nedohodli na jednotném postupu v proplácení poplatků ve zdravotnictví. Většinu metod, které kraje používají, kritizuje ministerstvo vnitra. Se čtyřmi kraji zahájilo správní řízení. Jiné regiony systém proplácení změnily nebo se k tomu chystají.

Michal Hašek | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Zbylé kraje se ke změně nerozhodly.

Sociální demokracie hodlá nejpozději do konce února zákon o poplatcích napadnout u Ústavního soudu, řekl předseda Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Hašek šel prý na čtvrteční jednání s tím, že se hejtmani za ČSSD pokusí najít takové řešení, které by nebylo v rozporu s názorem ministerstva vnitra a které by současně dostálo předvolením slibům ČSSD.

"Obecné řešení nelze hledat. V některých krajích jejich předchozí vedení krajské nemocnice rozprodalo nebo pronajalo, takže jsou kraje, které žádné nemocnice nemají. Tam je situace jiná než v kraji, kde ta krajská zařízení tvoří páteř zdravotního systému," řekl po jednání Pecina. Liší se i náklady, v některých krajích se proplácejí jen určité poplatky a jiné zase ne.

Většina krajů poplatky nevybírá

Většina krajů poplatky od pacientů nevybírá, nebo je od nich vybere a na požádání je přímo v nemocnicích či lékárnách vrací zpět. Zdravotnickým zařízením je odvádějí z krajského rozpočtu. Podle Peciny tím ale porušují zákon. Výjimkou je systém Plzeňského kraje, kde lidé poplatky zaplatí a teprve za určité období požádají o jejich proplacení. Takový postup je podle Peciny v souladu se zákonem.

Ministerstvo vnitra počátkem ledna zahájilo správní řízení se čtyřmi kraji - Zlínským, Jihočeským, Ústeckým a Královehradeckým. Další podle Peciny mohou následovat. Některé kraje, například Olomoucký, už přešly na systém Plzeňského kraje. Vysočina jej začne využívat od 1. února. O změnu systému uvažují také v Pardubickém kraji, po 15. lednu o tom budou jednat také radní Jihomoravského kraje.

ČSSD hodlá zákon o poplatcích napadnout

"Situace v každém kraji je úplně jiná. Některé kraje akceptovaly to, co jsme jim říkali. Těch přibylo. Některé kraje mi sdělily i dnes, že se děje správní řízení a ať vyčkáme. Oni mají své argumenty, moji úředníci mají své argumenty. V krajním případě o tom, kdo má pravdu, budu rozhodovat já s rozkladovou komisí," řekl Pecina.

Hašek Pecinovi opětovně řekl, že ČSSD hodlá zákon o poplatcích napadnout u Ústavního soudu. "Nemyslím si, že by ČSSD měla v této věci otálet. Vidím to v horizontu několika týdnů. Nejzazší termín je konec února. Právníci nyní řeší to, kdo konkrétně bude stěžovatelem," řekl Hašek.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ze tří zón šumavského parku se stanou čtyři, přibudou klidová území

Pohled z rozhledny na Roklan

Z původních tří zón, které dosud tvořily Národní park Šumava, se letos mají stát čtyři. Čekají se ostrá vyjednávání....

Výročí úmrtí Jana Palacha připomněli zástupci akademiků a studentů

V kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze se 16. ledna konalo...

Zástupci akademiků a studentů si v Karolinu připomněli 49. výročí úmrtí Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na...

Máme obavu z afrického moru prasat z Maďarska, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Když se před koncem loňského roku objevila první nakažená prasata mimo ohrazenou zónu na Zlínsku, znamenalo to, že se...

Najdete na iDNES.cz