Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hejtman Rath se opřel do muzea, to má během dvou týdnů třetího ředitele

  13:05aktualizováno  13. února 10:08
České muzeum výtvarných umění má od začátku února už třetího ředitele. Po odvolaném Ivanu Neumannovi středočeští radní pověřili vedením muzea Martina Dostála, který se však vzápětí své funkce vzdal. Poté rada rozhodla o dalším krizovém řediteli. Stal se jím právník a galerista Jan Třeštík.

Jezuitská kolej v Kutné Hoře. Z centra Prahy se tam má přestěhovat České muzeum výtvarných umění. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Přitom dlouho, možná až velmi dlouho, bylo okolo Českého muzea výtvarných umění v Praze (ČMVU) vcelku ticho. Řada lidí – a nejen kulturních ignorantů – netušila přesně, co je to za instituci, co spravuje, na co navazuje. Ano, v jeho pražských prostorech v Husově ulici se konaly výstavy, tu více, tu méně zajímavé. V posledních týdnech a zejména dnech byl však tichý provoz vystřídán rámusem a chaosem. Není divu: do historie ČMVU se rozhodl zapsat středočeský hejtman David Rath a jemu podřízení lidé.

Mrtvé a drahé?

ČMVU sídlí v Husově ulici, tudíž v samém centru metropole, na vynikající adrese. Jeho předchůdcem zde bývala Středočeská galerie, která se do "Husovky" nastěhovala po rekonstrukci tří domů provedené v letech 1969 až 1971. V roce 1993 získala instituce nový status i název - České muzeum výtvarných umění v Praze.

O pět let později vláda ČR rozhodla o přidělení bývalé Jezuitské koleje v Kutné Hoře tomuto muzeu; dostalo za úkol vybudovat stálé expozice. Rekonstrukce polyfunkčního kulturního zařízení nazvaného Centrum umění Kutná Hora, nacházejícího se v těsném sousedství proslulého chrámu sv. Barbory, spěje k dokončení první etapy (daleko podrobněji se o tom všem lze dočíst na: http://www.cmvu.cz/cz8m/historie-muzea/).

Nedávno však ČMVU obdrželo příkaz k vystěhování z Husovy ulice, ač podle pracovníků muzea rekonstrukce v Kutné Hoře nebyla koncipována a financována pro to, aby tam sídlilo ČMVU jako celek. Jenže podle hejtmanství Středočeského kraje, jenž je zřizovatelem muzea, patří "Husovka" k nejméně navštěvovaným institucím svého druhu a provozní náklady jsou příliš vysoké. "Muzeum v Husově ulici nežije, je to ‚mrtvý prostor‘. V Kutné Hoře, kde už má nastěhované depozitáře, může fungovat lépe a v kvalitnějších prostorách," argumentuje mluvčí kraje Berill Mascheková.

Krajský úřad chce atraktivní prostory v centru Prahy přenechat akciové společnosti Středočeská turistická informační služba (STIS), jejímž cílem má být prohloubení propagace kraje. Což konkrétně znamená, že ta část prostoru "Husovky", kde už dnes je informační turistická kancelář, má být rozšířena.

Jezuitská kolej, Kutná Hora

Mimochodem: vztahy mezi muzeem a jeho zřizovatelem začaly být problematické již za bývalého hejtmana Petra Bendla (ODS). Krajský úřad jednoho dne do prostorů Husovy ulice "vpravil" informační kancelář s mapkami a propagačními materiály o Středočeském kraji, aniž – jak tvrdí pracovníci muzea – někdo s nimi tento zásah konzultoval, byť měl zcela konkrétní důsledky. Galerijní prostory totiž přišly o svoji vstupní partii s pokladnou, se šatnou a se stěnami pro úvodní exponáty výstav.

Máme své kvalitní umělce

"Nejde pouze o to přestěhovat lidi z jednoho místa na druhé. Jsme přece muzeum, pod něž z podstaty věci spadá nejen výstavní, nýbrž i výzkumná a sbírkotvorná činnost," reagovala tisková mluvčí ČMVU Jitka Kadlecová. "Jezuitská kolej měla být dislokovaným pracovištěm a v Praze mělo sídlit jeho zázemí a vedení instituce. Původně se do Kutné Hory měli přesunout tři pracovníci. Nyní se jich tam má přesunout třicet."

"Muzeum nejde pouze zabalit do kufru a jen tak přemístit odněkud někam," poznamenal kurátor muzea Richard Drury.

Nemlčel ani ředitel ČMVU Ivan Neumann: "Muzeum se tam nevejde bez nutných architektonických změn, které budou nesystémové a drahé. "Jde o likvidaci a další pokus podřídit kulturu ‚aktuálním‘ politickým zájmům," uvedlo vedení muzea v reakci na příkaz k vystěhování. "Nechtěli jsme vyvolávat bitvu, pouze jsme věcně formulovali, proč si myslíme, že rozhodnutí rady krajského úřadu muzeum kompletně přesunout do Kutné Hory není ku prospěchu ani kultury, ani kraje," dodal Neumann, jenž ČMVU vedl od roku 1999.

Kraj tyto argumenty nebral v potaz. Středočeský hejtman David Rath (ČSSD) zareagoval tak, že ředitele Neumanna odvolal: "Pan ředitel k úkolům přistoupil pasivně." Podle mluvčí Maschekové by výstavní prostory v Husově ulici nicméně měly být zachovány. Výstavní plán ovšem nebude zajišťovat ČMVU, nýbrž zmíněná STIS. Ta se musí z akciové společnosti vlastněné krajem změnit v příspěvkovou organizaci a podobně jako muzeum bude krajem i dotována. Informační kancelář bude v Husově ulici zajišťovat i výstavní program.

Expozice na turisticky mimořádně zajímavém místě Starého Města mají být podle hejtmana Ratha zaměřeny na propagaci středočeských umělců: "Budeme propagovat středočeské umělce, kteří mají renomé," pravil hejtman na tiskové konferenci. "Ve středních Čechách máme několik desítek akademických umělců, nepůjde o to, že někdo upeče něco z moduritu v kuchyni a půjde to prodávat. Budou to renomovaní akademičtí umělci, malíři a sochaři, kteří mají minimálně věhlas na úrovni Česka."

Intermezzo Martina Dostála

Počátkem února začalo v případu Českého muzea výtvarných umění figurovat nikoliv nezajímavé jméno: Martin Dostál. Režisér reklam i dokumentárních filmů (mj. s Janem Svěrákem je režisérsky podepsán pod dokumentem o Zdeňku Svěrákovi Tatínek), občasný výtvarný kurátor a teoretik, někdejší ředitel Východočeské galerie Pardubice. David Rath jej v pondělí pověřil vedením ČMVU, jenže Dostál následující den post odmítl. "Je to narychlo, mám na příští půlrok příliš mnoho závazků. Vedení ČMVU ve stavu, v němž nyní nachází, je práce na více než na plný úvazek," komentoval pak své rozhodnutí.

Když v úterý 3. února jednali o příštím osudu ČMVU krajští radní, padl na zasedání - dle našeho zdroje - i radikální návrh muzeum v Praze zrušit a ten samý den je založit v Kutné Hoře. Takové rozhodnutí by kraji umožnilo "obstrukce" radikálně ukončit: zkrátka by v jednu chvíli všechny zaměstnance muzea propustil. Tisková mluvčí kraje posléze informace potvrdila: "Takový návrh opravdu padl, avšak v tuto chvíli se stále jedná především o přesunutí muzea," řekla Mascheková.

Odhodlaný právník

Uplynulo jen dalších pár dnů a objevil se další ředitel. Devětadvacetiletý vystudovaný právník Jan Třeštík. V obchodním rejstříku je uveden jako jednatel společností Galerie U Křížovníků, Mitte Studio a P&P Fine Art. Obchoduje s umění a organizuje výstavy českým umělcům: v roce 2005 hostila Galerie U Křížovníků výstavu Alfonse Muchy, o dva roky později uspořádal výstavu Josefa Lady v Obecním domě v Praze.

Třeštíkův mandát v pozici krizového manažera Českého muzea výtvarných umění trvá do června 2009. Podobně jako "zimní král“ Martin Dostál, má i Třeštík svoje již dříve jinde naplánované závazky: "Pracuji na dalších výstavních projektech, které se mají uskutečnit na přelomu příštího a přespříštího roku. O jaké jde, nemohu v tuhle chvíli říct.“

Konkrétní představy a koncepci přesunu muzea z Husovy ulice v Praze do Jezuitské koleje v Kutné Hoře musí nový krizový manažer předložit radě zhruba do dvou týdnů. "Prostory v Kutné Hoře vyhovují, ačkoliv rekonstrukce není dokončená. Není to v situaci, že tam zítra vystavíme díla, přestřihneme pásku a zahájíme výstavu. Nicméně přestěhovat se zvládneme do konce června,“ tvrdí Třeštík.

Příští osudy Českého muzea výtvarných umění tedy určitě stojí za další sledování. Prognóza je zde zatím nejasná. V tuhle chvíli se jeví být nejpravděpodobnějším to, že Praha přijde o galerii s určitým renomé a v centru města přibude informační středisko zaměřené na propagaci a turismus. Že si turisté k tomu návdavkem "střihnou" i přehlídky krajských umělců, zní poněkud fantasmagoricky. Ale třeba půjde o organizačně manažerský mezikrok, po němž bude následovat zcela jiné využití těchto nadmíru atraktivních budov.ZPRÁVY: Babiše překvapuje urputnost policie při další žádosti o jeho vydáníHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...Najdete na iDNES.cz