Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čí je úsek rychlostní silnice R6 u Bošova? Politici se hádají o zásluhy

  19:35aktualizováno  19:35
Stavbu čtyř kilometrů rychlostní silnice R6 z Bošova do Lubence Karlovarský kraj neplatí. Financuje ji Ředitelství silnic a dálnic. Přesto hejtman Josef Novotný (ČSSD) v pátek v Bošově uspořádá slavnostní zahájení stavební akce - zřejmě s proslovy a se stříháním pásky, jak bývá zvykem.
Stavba úseku silnice R6 Lubenec - Bošov byla zahájena už v roce 2010 a následně kvůli nedostatku peněz ještě za ministra Víta Bárty na neurčito přerušena. Ilustrační snímek

Stavba úseku silnice R6 Lubenec - Bošov byla zahájena už v roce 2010 a následně kvůli nedostatku peněz ještě za ministra Víta Bárty na neurčito přerušena. Ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Vyvolal tím ostrý střet politiků o to, kdo se o pokračování prací na R6 zasloužil.

Rozesláním pozvánek na slavnostní zahájení Josef Novotný překvapil politiky z ODS. Ti jsou přesvědčeni, že to díky jejich lobbingu uvolnil stát stovky milionů, aby se k Bošovu mohly vrátit bagry. Páteční stříhání pásky považují za předvolební sešlost hejtmana, který kandiduje za ČSSD do Sněmovny a chce se zviditelnit.

"Je to od hejtmana nehoráznost. Z R6 si dělá politickou agitku. Navíc ani nepozval lidi, kteří se o financování stavby opravdu zasloužili. On rozhodně tahounem nebyl," prohlásil Jan Mraček, předseda ODS na Chebsku a člen výboru Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI).

Když mluví o zásluhách, má na mysli třeba sebe a bývalé poslance Jana Bureše (ODS), Pavla Hojdu (KSČM) a Janu Suchou (dříve Lidem). Pozvánku na pátek dostal jen Hojda, místopředseda dozorčí rady SFDI. Právě v SFDI se nakonec rozhodlo, že na R6 u Bošova půjde ještě letos prvních 100 milionů korun a další peníze v příštích letech.

Investorem celé stavby je Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). To ani neuvažovalo, že by slavnostní zahájení u Bošova pořádalo. Stavba totiž už byla jednou v roce 2010 odstartována a pak brzy kvůli nedostatku peněz ještě za ministra Víta Bárty na neurčito přerušena.

Hejtmana rozčílilo, že se o zásluhy hlásí lidé z ODS

Hejtman Novotný ve středu řekl, že na akci pozval ministra dopravy Zdeňka Žáka a ten za sebe pošle v pátek náměstka. Novotný se cítí být tím, kdo stavbu R6 rozpohyboval. "Já hned jel za novým ministrem Žákem a domluvil to s ním."

Hejtmana naopak rozčílilo, že se o zásluhy hlásí lidé z ODS. "Čím se zasloužili? Neudělali nic, jen vše brzdili. A teď se cítí dotčeni? Že je hanba nefackuje a že aspoň nejsou zticha. Za tři roky, co byli v koalici, neudělali pro R6 nic," prohlásil Novotný.

Z bývalých poslanců pozval jen Hojdu proto, že ten se zúčastňoval jednání, která krajský úřad svolával na téma R6. "Ostatní, snad ještě kromě pana Chlada, na schůzky nechodili a kolikrát se ani neomluvili," dodal Novotný.

Úsek R6 Lubenec - Bošov

  • 4,1 kilometru
  • rozpočet 1,6 miliardy korun, vítězem zakázky je firma Eurovia
  • stavba zahájena v květnu 2010 a v srpnu 2010 zastavena pro nedostatek peněz
  • 30. září 2013 budou práce obnoveny, dodatkem ke smlouvě stát ušetří celkem 144 milionů Kč
  • hotovo má být nejpozději 31. 10. 2015

Výbor Státního fondu dopravní infrastruktury:

  • 9 členů včetně Jana Mračka (ODS) z Chebu

Dozorčí rada Státního fondu dopravní infrastruktury:

  • 5 členů včetně exposlanců Pavla Hojdy (KSČM) z Chebu a Jany Suché (dříve VV a Lidem) z Ostrova

Exposlanec a volební lídr ODS Jan Bureš mu v narážce na páteční akci v Bošově vzkázal, ať si ČSSD klidně pořádá předvolební akce, ale ne za krajské peníze. "Nevím o tom, že by se hejtman nějak o pokračování R6 zasloužil nebo že by v tom něco podnikal. Nechápu, proč zahájení stavby organizuje kraj," diví se Bureš.

Novotný zase Burešovi hned vmetl, že v parlamentu spolu s Janou Suchou hlasoval proti návrhu kraje na zavedení levnějších krajských dálničních známek.

Šéf karlovarské části Ředitelství silnic a dálnic Martin Leichter ještě ve středu ráno přesně nevěděl, jestli se může páteční akce zúčastnit. Pozvánku od hejtmana dostal. Pak i souhlasný pokyn od svého vedení z Prahy.

"ŘSD slavnostní akci nepořádá. Dělá ji ale hejtman zřejmě za účasti ministerstva dopravy. V tomto případě je to tedy v režii hejtmana a ministerstva. Náš zástupce v kraji pan Leichter se zúčastní," řekla mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Lidé z ODS se shodují, že velký kus práce pro R6 odvedl komunistický exposlanec a volební lídr KSČM Pavel Hojda. Ten se zjevně nechtěl do slovní přestřelky zapojovat. Ale zmínil, že chtěl, aby pozvánku do Bošova dostal i jeho kolega ze SFDI Jan Mraček (ODS).

"Je faktem, že akci nepořádá Ředitelství silnic a dálnic ani ministerstvo dopravy. Ale pravda také je, pokračování na stavbě R6 je významnou událostí. A pan hejtman to chce asi připomenout. Kraj o to neustále usiloval, ale kdyby nebylo finálních kroků ministra, správní rady a dozorčí rady SFDI, tak by se to nepovedlo," řekl Pavel Hojda.

Stavba byla v roce 2010 přerušena po čtyřech měsících

Samotné práce u Bošova obnoví dodavatelská firma Eurovia 30. září. Do srpna 2010, než byla stavba jen po čtyřech měsících přerušena, Eurovia stihla pouze sejmout ornici v okolí a odstranit pařezy.

Nyní ŘSD dojednalo s Eurovií slevu 4 procenta na budoucí fakturace. Celkem stát ušetří desítky milionů korun z rozpočtu stavby. Ta byla vysoutěžena na 1,64 miliardy. K podmínkám nového dodatku smlouvy patří také pevný termín zprovoznění úseku Bošov - Lubenec. A to nejpozději do 31. října 2015.

Eurovia si nebude moci účtovat očekávaných 19,2 milionu korun za urychlení výstavby. Nenaúčtuje si ani 7 milionů za ochranu díla před chátráním a poškozením během stavby. Další úsporu představuje změna postupu výstavby - činí asi 53 milionů. "V celkovém součtu tak ŘSD ušetří na této stavbě kolem 144 milionů," uvedl generální ředitel ŘSD David Čermák.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...

Boj o post primátora Prahy začíná, strany už jednají o uchazečích

Budova pražského Magistrátu

Sotva skončily volby do Poslanecké sněmovny, strany začínají zbrojit na další. Za deset měsíců vyvrcholí boj o křeslo...

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...Najdete na iDNES.cz