Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hejma je opět podezříván z korupce

  19:02aktualizováno  19:02
Praha - Kauza tří neplatných smluv u veřejných zakázek, které v minulých dnech bez vědomí tamní rady uzavřel Jan Hejma (ODS), místostarosta Prahy 4, není jeho jedinou spornou zakázkou. Opoziční poslanci, kteří trvají na jeho odstoupení, prohlašují, že tato aféra není ničím v porovnání s děním kolem sportovní haly Brumlovka. Tuto halu má v pronájmu firma Multiprojekt, kterou vlastní Hejmovi rodiče.

Multiprojekt se nyní chystá halu i se zhruba patnácti tisíci metrů čtverečních obecních pozemků od radnice koupit. Podle opozice za nápadně výhodnou cenu.
"Při dosud plánované ceně 1960 korun za metr čtvereční vynesou obratné machinace s těmito pozemky nejméně čtyřicet milionů korun," prohlašuje Ondřej Turek z klubu Unie pro Prahu 4.

Opozice proto navrhuje provést veřejnou dražbu haly Brumlovka i okolních pozemků. "Současná plánovaná cena mezi radnicí a firmou Multiprojekt je směšná a rozhodně neodpovídá tržním cenám pozemků v této exkluzivní rozvojové části Prahy 4," dodává Turek.

Podle jeho klubu by měla být minimální cena stanovena na pět tisíc korun za metr čtvereční. Jan Hejma nepopírá, že návrh smlouvy mezi obcí a firmou Multiprojekt existuje. "Záměr odkoupit obecní pozemky tu byl ještě dříve než jsem začal pracovat na radnici. Z naší rodinné firmy jsme ihned vystoupil, abych se vyvaroval konfliktu zájmů," říká Hejma.

Zdůrazňuje, že tato smlouva by byla finančně zvýhodněná. "Restituenti prodávali v této lokalitě metr čtvereční svých pozemků za dva tisíce korun a soukromý majitel by určitě svůj majetek neprodal pod cenou," tvrdí místostarosta. Zároveň odmítá, že by svým příbuzným z firmy Multiprojekt "přihazoval" kulturní granty, které Brumlovka od obce čerpá.

Statisícové částky šly z radnice například na podporu akce s názvem Léto pražských Robinsonů, Country duel či na financování oslavy Dne dětí. "Tyto granty jsem nepřipravoval. Neseděl jsem ani v komisi, která je přiděluje," poznamenává Hejma.

Poprvé po své dovolené se také vyjádřil k třem smlouvám o veřejných zakázkách, která minulý týden zrušila tamní rada. Hejma totiž zakázky udělil bez jejího souhlasu, k čemuž ho zavázal vnitřní předpis radnice. Hejma tvrdí, že všechny tři zakázky musel udělit, co nejrychleji, a proto je radě neukázal.

Ve dvou případech se totiž podle jeho slov jednalo o havarijní stavy budov, třetí smlouva na dostavbu cyklostezky musela být uzavřena, protože šlo o životy cyklistů. "Každou chvilku tam o prázdninách dochází k bezprostřednímu ohrožení života, jednal jsem v dobré víře. To, že úředníci vypracovali špatné smlouvy je jejich chyba. Já jsem politický manažer, nemohu být na všechno odborník," říká.

Opozici však tato jeho vysvětlení nestačí a nadále požadují jeho odstoupení.
"Jeho eskamotérské kousky v oblasti veřejných financí jsou na nuselské radnici časté. Škody na obecním majetku Prahy 4, na kterých se podepsal a stále podepisuje, jdou do desítek milionů korun," píše se v prohlášení opozičního klubu Unie pro Prahu 4.

Halu Brumlovka mají v pronájmu rodiče místostarosty Prahy 4 Jana Hejmy. Podle opozice dostávají od městské části velmi výhodné podmínky a opozice Hejmu viní s dalšího pochybení. (7. srpna 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poslanci se přeli o vydání Babiše a Faltýnka ke stíhání, rozhodnou v pátek

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO) byli vydáni Sněmovnou k trestnímu...

Spor o premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců Jaroslava Faltýnka, respektive o to, kdy Sněmovna rozhodne, zda je zbaví...

Drahoš není taková osobnost, podporuji Zemana, řekl Babiš v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Premiér Andrej Babiš bude jednat o vládě s většinou parlamentních stran. ČSSD podle něj změnila svůj postoj, proto s ní...

V nemocnicích kraje už nouzový režim nehrozí, lékaři stáhnou výpovědi

Nemocnice v Pardubicích.

Spor odborů a vedení Nemocnice Pardubického kraje při vyjednávání o nové kolektivní smlouvě skončil v úterý...

Najdete na iDNES.cz