Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Invalidní žena ručila hospodské. Pivovar chce 150 tisíc za nedodané pivo

  12:03aktualizováno  12:03
Ústavní soud se zastal invalidní důchodkyně z Novojičínska, která před lety jako ručitelka podepsala smlouvu o odběru piva. Pivovar ji zažaloval o 150 tisíc korun poté, co se peněz nedomohl u hospodské, která podmínky smlouvy neplnila. Soudy její argumenty roky vůbec nezajímaly, protože odpor proti pohledávce napsala neodborně.

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

„S ústavní stížností se na nás obrátila invalidní důchodkyně velmi špatných majetkových poměrů, která podle žalobce podepsala ručitelské prohlášení vůči firmě Heineken za třetí osobu,“ uvedla soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková.

Protože však hostinská, za kterou se zaručila, smlouvou stanovený počet sudů s pivem podle všeho nakonec neodebrala, pivovar začal peníze požadovat po ní a podal návrh na vydání platebního rozkazu.

„Podnikli jsme kroky na vymožení dané částky a uplatnili svůj nárok i po hlavním dlužníkovi, k dnešnímu dni však nebyl dluh v plné výši uhrazen. Více informací k této záležitosti nejsme oprávněni poskytnout,“ řekla iDNES.cz mluvčí Heinekenu Jana Pikardová.

Na návrh ručitelka obratem po doručení zareagovala rukou psaným dopisem tak, že podává odpor a s pohledávkou nesouhlasí. Uvedla v něm, že je chudá, část důchodu jí strhává exekutor, nezbývá jí na živobytí a sumu by podle ní měla zaplatit dlužnice. Dále zdůraznila, že by ráda celou situaci vysvětlila před soudem, tak ať ji předvolají.

Protože se však nevyjádřila dostatečně fundovaně, vydal okresní soud takzvaný rozsudek pro uznání, aniž by ji nechal předstoupit.

Tím jí fakticky uložil, ať dluh zaplatí, místo aby jí informoval, ať si požádá o advokáta, který jí s argumentací pomůže, tak jak je v podobných případech jeho povinností. Ženy se následně nezastal ani krajský a Nejvyšší soud.

„Rozsudek pro uznání se určuje zejména pro případy, kdy člověk arogantně nespolupracuje se soudem a je to určitá sankce. Ve chvíli, kdy vidíte, že postupuje konstruktivně, je chudý a asi nekompetentní, tak v tu chvíli nastává povinnost soudu poučit ho, že si může požádat o advokáta. A kdyby si požádal, tak mu ho dát,“ vysvětlila Šimáčková.

Advokáta ženě v tomto případě ustanovil až krajský soud, který sice poukázal na všechny předchozí vady, ale odvolací soud nakonec stejně řekl, že je vše v pořádku. Ženu přitom osvobodil od soudních poplatků. „Čili řekl, že je opravdu chudá a nemá tu kompetenci. Nejvyšší soud následně odmítl dovolání a řekl, že soudy postupovaly v souladu s jeho judikaturou,“ popsala soudkyně.

Ústavní soud nyní všechny tyto rozsudky nižších soudů zrušil s tím, že porušily právo ženy na spravedlivý proces. „Vlastně nezjistily její plnou právní argumentaci. Když dostala advokáta do odvolacího řízení a odvolací soud řekl, že nepoužila správné argumenty před prvním stupněm, postrádá to smysl i legitimitu,“ doplnila ústavní soudkyně.

Neumíte správně odporovat? Souhlasíte

Institutem rozsudku pro uznání se Ústavní soud zabýval už zhruba před třemi měsíci. „Původně byl vždy určen pro případy, kdy se oba účastníci nakonec shodli, že je pohledávka důvodná. Soud jen potvrdil, že obě strany souhlasí a žalovaná strana uznává, že pohledávku zaplatí,“ vysvětlila Šimáčková.

Se změnou občanského soudního řádu se však aplikace posunula. Soudy teď někdy udělají fikci, že účastník pohledávku uznal, když podle nich není dostatečně aktivní.

„Už se to nevyužívá jen tehdy, když člověk třeba nepřebírá poštu, ale soudy to dokonce používají i v situacích, kdy člověk jenom nerozumí tomu, o co jde. Třeba soudu napíše, že to neuznává a chce vše vysvětlit před soudem, avšak oni reagují s tím, že se nevyjádřil ve lhůtě - chtějí, aby se vyjádřil správnými právnickými argumenty, které ale obyčejný člověk nezná,“ doplnila soudkyně.

Ústavní soud před nedávnem těsnou většinou pléna rozhodl, že institut nezruší, ale musí se používat tak, aby se jeho aplikací nezasahovalo do základních práv lidí. „Každý má právo předstoupit osobně před soud a vysvětlit svůj případ. Když nenapíšete dobře vyjádření a soud se ani nekoná, prostě má za to, že jste pohledávku uznal, vykládá to příliš formalisticky.“

Případ ženy se nyní znovu vrací před okresní soud v Novém Jičíně. „Vracíme se do okamžiku, kdy si žena podala odpor, soud ji má poučit, že si může nechat ustanovit advokáta, aby konečně po několika letech dostala férový proces,“ uzavřela soudkyně Šimáčková.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

OBRAZEM: Nejtragičtější požáry za 30 let. Na vině byly svíčky i msta

Požár na pražské Florenci, 27.10.2010

Poté, co se počet obětí sobotního požáru v pražském hotelu Eurostars David zvýšil na čtyři, se tato nešťastná událost...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz