Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Heil Trump! Nacionalisté v USA se na konferenci zdravili zdviženou pravicí

  11:10aktualizováno  11:10
Konference příznivců „alternativní pravice" v americkém Washingtonu vyvolala pobouření poté, co se ukázalo, že její účastníci provolávali nacistický pozdrav ve spojení se jménem budoucího prezidenta Donalda Trumpa. Na akci, kde se slavilo Trumpovo vítězství ve volbách, nechyběly ani antisemitské projevy.

Asi 200 příznivců takzvané „alternativní pravice“ se v sobotu sešlo na konferenci ve Washingtonu, aby společně oslavili vítězství republikána Donalda Trumpa v prezidentských volbách.

Každoroční konferenci Institutu národní politiky (více o něm viz box) podle magazínu The Atlantic zpočátku provázely proslovy nevýrazných řečníků.

Alt-right

Institut národní politiky (National Policy Institute) se hlásí k takzvané „alternativní pravici“ (alt-right), jejíž příznivci se vymezují proti mainstreamovým médiím a sdružují se na sociálních sítích nebo serverech typu 4chan.

Jejich zdrojem je často také pravicový server Breitbart News, v jehož předsednictvu seděl nynější Trumpův poradce Stephen Bannon (více o něm zde).

Příznivci „alternativní pravice“ zpravidla podporují Trumpa a opovrhují multikulturalismem a politickou korektností. Staví se proti přistěhovalectví.

Po společné večeři, když už odešla většina novinářů, se však slova chopil předseda institutu Richard B. Spencer.

„Do předchozí generace byla Amerika bílou zemí určenou pro nás a naše potomky. Je to náš výtvor, naše dědictví a patří nám,“ prohlásil Spencer.

Jeho projev doprovodilo několik antisemitských výroků i narážky na černochy a Hispánce, kteří se podle něj během voleb spojili proti bělochům. Pro popis mainstreamových médií si vypůjčil termín, kterým své kritiky z řad novinářů označovali nacisté - „Lügenpresse“.

Bouřlivý potlesk si však vysloužil zejména Spencerův odkaz na nacistický pozdrav. „Heil Trump, sláva našemu lidu, sláva vítězství,“ zaburácel. Část publika mu na to odpověděla zdviženou pravicí.

V pondělí na akci podle CNN reagoval Trumpův tým, který uvedl, že budoucí prezident „odsuzuje rasismus a hodlá být prezidentem všech Američanů“.

Spencer už v minulosti prohlásil, že jeho snem je „nová společnost, etnický stát, který bude místem střetávání pro všechny Evropany“. V souvislosti s tím vyzval k „nenásilné etnické čistce“.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Turci a Kurdové se přetahují o Afrín, USA vyzvaly ke zdrženlivosti

Operace Olivová ratolest je namířena proti ozbrojencům z turecké Strany...

Turecké pozemní síly se v neděli probojovaly do severosyrské oblasti Afrín. Oznámil to podle tureckého rozhlasu premiér...

Palestinská rodina zavraždila příbuzného, podle Hamasu donášel Izraeli

Ilustrační snímek

Členové vlivné palestinské rodiny zavraždili jednoho ze svých členů na doporučení militantní organizace Hamas....

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest let téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

Najdete na iDNES.cz