Ministr zdravotnictví narazil v Senátu s reformou zdravotnictví. Znovu o ní budou hlasovat poslanci a Heger ji nejspíš bude muset hájit

Ministr zdravotnictví narazil v Senátu s reformou zdravotnictví. Znovu o ní budou hlasovat poslanci a Heger ji nejspíš bude muset hájit | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Hegerovu reformu odmítl Senát. ČSSD vadí připlácení za nadstandard

  • 923
Reformu zdravotnictví přibrzdil Senát, kde má převahu opoziční ČSSD. Pacienti si tak ještě musí počkat, zda budou za den na lůžku v nemocnici nově platit 100 korun a jestli se zdravotní péče rozdělí na standard a připlácený nadstandard. ČSSD už také chystá ústavní stížnost na reformu zdravotnictví.

Pro zamítnutí reformy, který pro vládu připravil ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09, hlasovalo 48 ze 75 přítomných senátorů.  

"Nemocní zaplatí daň z toho, že jsou nemocní. Snižujeme míru solidarity zdravých s nemocnými," kritizoval zvyšování finanční spoluúčasti pacientů místopředseda Senátu a ČSSD Zdeněk Škromach. Napadl vládu, že chystá na jedné straně systém chudinské zdravotní péče a pro bohaté naopak péči luxusní.

"Medicína se vyvíjí," přesvědčoval marně senátory ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09. Vysvětloval jim, že když si někdo nebude chtít připlatit, tak to neudělá, a přesto podle Hegera nedostane horší péči. Pacient podle něj bude mít nárok na takovou péči, jakou bude jeho zdravotní stav vyžadovat.

Hegerův návrh má umožnit legální připlácení za nadstandard. Zpočátku se to má týkat jen asi půl procenta zdravotní péče - vedle odlehčené sádry a kvalitnějších očních čoček by si pacienti připláceli za lepší kloubní náhrady a robotické operace. Seznam nadstandardních úkonů by se měl postupně rozšiřovat.

Reforma zdravotnictví je protiústavní, míní ČSSD. Dryml označil vládní politiky za novodobé Koniáše

Zdravotní reforma ministra Hegera

- ruší zákaz připlácení na nadstandard
- zvyšuje platby za den v nemocnici z 60 na 100 korun
- třicetikorunový poplatek za celý recept, ne už za položku na něm
- vyřazuje z úhrad zdravotních pojišťoven léky do 50 korun
- zavádí možnost fúzí zdravotních pojišťoven
- odebere část přebytků z fondů zaměstnaneckých pojišťoven a přerozdělí peníze ve prospěch VZP

Sociální demokraté reformě vytýkají, že rozdělí péči u lékaře na "chudinskou" a na péči pro ty, kteří na to mají.

Podle toho vypadala i rozprava v Senátu, kde mají přesilu opoziční sociální demokraté. "Společnost to rozdělí a budou lidé, kteří na to nebudou mít," prohlásil senátor, původním povoláním lékař-ortoped a bývalý šéf brněnské Úrazové nemocnice Miloš Janeček z ČSSD.

Miloš Janeček

Nedovede si například představit, že přivezou do nemocnice pacienta po autonehodě s několika zlomeninami. "On bude v poúrazovém šoku, bude myslet na to, jestli je v pořádku rodina a já se ho budu ptát, jestli chce standardní, nebo nadstandardní léčbu?" nadhodil řečnickou otázku Janeček. A vzápětí navrhl zamítnutí vládního návrhu.

"Máme pochybnosti o jeho ústavnosti. Občané mají na základě zdravotního pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon," poukázal zpravodaj ústavně-právního výboru Senátu František Nenutil z ČSSD na Listinu základních práv a svobod.

O to chce sociální demokracie opřít ústavní stížnost, pokud poslanci ODS,  TOP 09 a Věcí veřejných potvrdí plán vlády a předem očekávaný nesouhlas Senátu přehlasují. Heger senátorům řekl, že pokud Ústavní soud stížnost uzná, klidně se jim omluví.

Vladimír Dryml (vpravo) na jednání krajského zastupitelstva (22. ledna 2009)

Senátor Vladimír Dryml z ČSSD v souvislosti s reformou zdravotnictví při rozpravě v horní komoře prohlásil: "Jde o privatizaci zdravotnictví a novodobí Koniášové se činí." Za ty označil ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09, bývalého náměstka ministra zdravotnictví, dnes poslance ODS Marka Šnajdra a jeho stranického kolegu, poslance Borise Šťastného. Tato trojice podle Drymla ve skutečnosti ministerstvo zdravotnictví řídí.

Změny v lékárně: léky do 50 korun nebudou hrazeny z pojištění

Změny, s nimiž počítá první část Hegerovy reformy, se mají dotknout i některých poplatků v lékárně. Plně ze svého také lidé zaplatí za léky do 50 korun, které nebudou hrazeny ze zdravotního pojištění. Naopak za recept jako celek se má platit jen 30 korun, i když na něm bude více položek.

Do roku 2014 by měla podle dohody vládní koalice přímá spoluúčast pacientů stoupnout o pět procent na celkem 22 procent, což by podle Hegera do zdravotnictví přineslo asi 10 miliard korun navíc. "Spoluúčast je nyní nízká, je to 17 procent," řekl v Senátu ministr zdravotnictví. Argumentoval, že v řadě evropských zemí je přímá spoluúčast pacientů vyšší než 25 procent - a to jak v bohatších západoevropských, tak v chudších postkomunistických zemích.

S odkazem na Listinu základních práv a svobod, která je součástí české ústavy, ČSSD napadala zavedení poplatků za návštěvu lékaře, pohotovosti a za den v nemocnici, což prosadil bývalý ministr Tomáš Julínek z ODS za vlády Mirka Topolánka. A Ústavní soud poměrem nejtěsnějším poměrem - 8 ku 7 hlasům -  stížnosti levice nevyhověl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video