Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Heger poslal lékařům další dopis, začít přímé jednání se však nikomu nechce

  17:25aktualizováno  17:25
Ministr zdravotnictví Leoš Heger dnes poslal protestujícím lékařům další otevřený dopis. Jinak mezi ministerstvem a lékaři, kteří kvůli platům hromadně podali výpovědi, panuje bobřík mlčení. Obě strany tvrdí, že dialog "tváří v tvář" musí začít ti druzí.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Podle předsedy Lékařského odborového klubu (LOK) Martina Engela to má být ministerstvo, kdo jako první zahájí přímou komunikaci. "Myslím, že vážnost situace to indikuje sama. Je hloupé, abych já vyzýval pana ministra k jednání. Pokud on tu potřebu necítí, mně je to líto, ale nemohu s tím nic dělat," říká Engel.

Šéf odborářů uvádí, že s ministerstvem není v kontaktu zhruba tři týdny. "Před tím jsme se s ministrem několikrát viděli na různých akcích. Pořád opakoval, že požadavky považuje za oprávněné, ale řešení v horizontu roku 2011 žádné nemá," dodává Engel.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň s tím, že na tahu je Hegerův úřad, nesouhlasí. "Pan Engel několikrát razantně mediálně sděloval, že se s panem ministrem nesetká, pokud neobdrží několik miliard korun," reaguje na odborářovo vyjádření Sršeň.

Zda by to tedy měl být LOK, kdo se kvůli případným jednání ozve jako první, mluvčí přímo neodpověděl. "Pokud budou ochotní k věcnému jednání, určitě se tomu nebráníme. Koneckonců jednání v předchozím roce byla řada," říká Sršeň.

Heger: Žádám vás, abyste zůstali

Ministerstvo je dnes v kontaktu s protestujícími lékaři především prostřednictvím otevřených dopisů. Ten poslední dnes ministr adresoval všem lékařům v nemocnicích. Ministr v něm zmiňuje právě i váznoucí komunikaci.

"S organizátory akce Děkujeme, odcházíme jsem se dlouho a trpělivě snažil jednat a naslouchat věcným argumentům. Po agresivně stupňované kampani za několik milionů korun, kterou provádí profesionální marketingová agentura, však nemohu skrývat své rozhořčení," píše Heger.

KARDIOCHIRURG: Hromadné výpovědi lékařů hraničí s vydíráním

Ministr uvádí, že chápe nespokojenost lékařů, ale odmítá styl jejich kampaně. "Vydírání není cestou k řešení problémů, které je možno nalézt pouze u jednacího stolu, bez emocí a s chladnou hlavou," dodává ministr.

Heger v dopise také zmiňuje, že jeho úřad nemůže ve většině nemocnic ovlivnit přesnou výši mezd. Znovu opakuje, že peníze na vyšší mzdy letos v rozpočtu nejsou, a slibuje, že nastartuje zvyšování platů v roce 2012.

"Na reformě nás čeká hodně práce a neexistují zde bohužel zázračná, rychlá ani násilná řešení. To je důvod, proč vás žádám, abyste zůstali," uzavírá dopis ministr.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda nezískala důvěru. ANO odsunulo hlasování o vydání Babiše

Premiér Andrej Babiš hovoří s předsedou SPD Tomiem Okamurou na úterním jednání...

Menšinová vláda Andreje Babiše nezískala důvěru Sněmovny, hlasy dostala jen od 78 poslanců ANO. Mandátový a imunitní...

Mandátový výbor vyslyšel Babiše a Faltýnka. Doporučí jejich vydání

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sněmovní mandátový a imunitní výbor vyslyšel přání premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky...

Rožnov chce udržet mladé pracující, až na tři roky jim zlevní nájem

(ilustrační snímek)

Rožnov pod Radhoštěm se vylidňuje. Ještě v roce 1999 žilo ve městě něco přes 18 tisíc lidí, nyní jich téměř o dva...

Najdete na iDNES.cz