Heger pomýšlí na katastrofický plán. Bojí se hlavně o děti v inkubátorech

  14:25aktualizováno  14:25
Vláda bude ve středu jednat o tom, jak reagovat na hromadný odchod lékařů. Ministr zdravotnictví Leoš Heger bude také dál jednat s odbory. "Pokud se v sedmi až deseti dnech nedohodneme, že lékaři ve svém protestu poleví a odsunou ho dále, bude se muset připravit plán téměř na hranici katastrofy, který by péči zajistil," řekl v TV Prima.
Až pěti specializovaným centrům pro novorozence hrozí podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera zavření, pokud lékaři splní hrozbu a odejdou.

Až pěti specializovaným centrům pro novorozence hrozí podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera zavření, pokud lékaři splní hrozbu a odejdou. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Leoš Heger (TOP 09) v diskusním pořadu Partie opět označil situaci, kdy k březnu může z nemocnic odejít až několik tisíc lékařů, za kritickou. Doufá ale, že s lékařskými odbory dohodu najde.

Ministr by mimo jiné chtěl přidat řádově stamiliony korun nemocnicím. Požadavku lékařů na zvýšení platů ale nyní nevyhoví. "Nemohu předložit návrh, že vezmu balík peněz a dám ho lékařům," zdůraznil.

Za jeden z nejohroženějších oborů označil neonatologii, tedy péči o novorozence. "V republice je dvanáct center pro novorozence, kteří se narodí nedonošení a musí do inkubátorů. Pracuje tam asi 150 lékařů. Tři až pět by se mělo zavřít," upozornil Heger.

Odchodem hrozí tisíce lékařů

Z nemocnic chce odejít k 1. březnu téměř čtyři tisíce lékařů. V nemocnicích jich pracuje podle různých čísel statistiků 12 až 18 tisíc. V některých krajích hrozí rozpad péče.

Nespokojení lékaři podle ministra říkají: "Nesplnili jste naše požadavky, které dlouhodobě vznášíme, jsme naštvaní, tak prostě odejdeme, tady máte inkubátory plné novorozenců, dělejte si s nimi, co chcete."

Jihomoravský hejtman a předseda Asociace krajů Michal Hašek (ČSSD) se ministra zeptal, jaké příkazy vydal ředitelům nemocnic s těmito centry, aby se problém vyřešil a předešlo se kritické situaci, která může nastat v březnu, pokud by lékaři splnili hrozbu a hromadně odešli.

Heger se s Haškem shodli na tom, že všechny požadavky nemocničních lékařů nelze k březnu splnit. "Není to možné ani technicky," uvedl Hašek, kterého čeká souboj o předsednické křeslo v ČSSD.

Jeho konkurent v boji o post předsedy strany Bohuslav Sobotka ale míní, že vláda přistupuje k problému liknavě. Není podle něj možné, aby vláda vedla silácké řeči místo přípravy neodkladných opatřeních v příštích týdnech, řekl v České televizi.

Ministr zdravotnictví a jihomoravský hejtman se dnes shodli v tom, že celkové řešení situace ve zdravotnictví přinese až jeho reforma. Podle Haška je nutné, aby byla dojednána i s opozicí, aby vydržela několik volebních období bez ohledu na to, jaká vláda bude zrovna u moci.

"Reformu budeme diskutovat s celým politickým spektrem, jsme na to připraveni," podotkl Heger.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Je nás pět až deset procent, řekla Šlechtová k manželství gayů a leseb

Exministryně obrany Karla Šlechtová

Páry homosexuálů se dočkaly. Ve Sněmovně začal souboj o to, zda i gayové a lesby budou moci uzavřít manželství. Zatím...

Další z rubriky

Květiny od Babiše a Okamury vyhodili kvůli demokracii. Neslušné, říkají politici

Politici a další osobnosti si připomínají události spojené se 17. listopadem...

Oslavy 17. listopadu už od ranních hodin provází vyhrocená atmosféra. Kytice od čelních státních představitelů už...

Z výšky, u koše i v davu. Nejlepší fotky z oslav 17. listopadu

Tisíce lidí požadovaly demisi premiéra Andreje Babiše na demonstraci na...

V emotivní a někdy vyhrocené atmosféře si lidé v Česku připomněli události z listopadu 1989 i 1939. Státní svátek boje...

Porucha trakčního vedení ve Vršovicích ovlivní vlaky i odpoledne

Nádraží Praha Vršovice.

Porucha trakčního vedení ve stanici Praha Vršovice v sobotu ráno omezila železniční dopravu. Některé vlaky vyjíždějící...

Najdete na iDNES.cz