Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Heger ordinuje další reformy. Kdo se o zdraví bude starat, ušetří

  7:26aktualizováno  14:09
Ministerstvo zdravotnictví představilo další porci reformních zákonů. Lidi budou motivovat k tomu, aby se více starali o své zdraví. Fakultní nemocnice nové zákony přetaví v univerzitní. U zdravotních pojišťoven povedou ke snadnějšímu odebrání licence.

Leoš Heger na tiskové konferenci ke zvýšení platů zdravotníků. 4.11.2011 | foto:  Petr Topič, MAFRA

Ministerstvo zdravotnictví chce v další reformní fázi více ovlivňovat pohyb pacientů v systému. Zákony by nově mohly zvýhodňovat ty pacienty, kteří dodržují léčebný systém nebo se nevyhýbají preventivním prohlídkám. "Třeba tím, že by se jim snížil regulační poplatek," řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Heger si také dovede představit, že neukázněným pacientům bude hrozit i "trest". "Mohla by se znovu vrátit debata o dvousetkorunovém poplatku u specialisty," připustil ministr. Ten by zaplatili lidé, kteří by šli ke specialistovi bez předchozího doporučení praktického lékaře.

Reformní zákony

Ministerstvo zdravotnictví připravuje
Zákon o univerzitních nemocnicích
Zákon o dlouhodobé péči
Zákon o zdravotních pojišťovnách
Novela zákona o zdravotním pojištění

Na podpis prezidenta čekají
Zákon o veřejném zdravotním pojištění
Zákon o zdravotních službách
Zákon o zdravotní záchranné službě
Zákon o specifických zdravotních službách
Zákon o povolání lékaře a farmaceuta
Zákon o nelékařských povoláních

Slevy na pojistném pro vzorné pacienty v nejbližší době neprojdou. "Dnes jsou slevy a bonusy legislativně nemožné. My bychom rádi, aby v nějaké míře byly umožněny, ale musím říci, že slevy na pojistném zatím neplánujeme, to by byl opravdu velký zásah do zavedeného pořádku," dodal Heger.

Reforma zdravotnictví vstupuje do druhé třetiny

Reforma zdravotnictví po bitvě ve Sněmovně, kde koalice přehlasovala Senát, vstupuje podle ministra do druhé třetiny. V příštích třech letech se budou řešit tři klíčové oblasti - reforma fakultních nemocnic, dlouhodobé péče a fungování zdravotních pojišťoven včetně změn v nemocniční péči.

Od roku 2013 se změní pravidla pro zdravotní pojišťovny nebo dlouhodobou péči.

O další změně se hovoří už 15 let, až nyní ale resort oznámil, že se dohodl s univerzitami na transformaci fakultních nemocnic. Ty se od začátku roku 2014 stanou nemocnicemi univerzitními, které zastřeší vysoce specializovanou zdravotní péči i medicínskou vědu a výzkum.

Nemocnice přijdou o lůžka, změní se péče o dlouhodobě nemocné

Ministerstvo zdravotnictví spolu s ministerstvem sociálních věcí nyní připravují také nový zákon, který změní dlouhodobou péči. Tedy režim pacientů, kteří jsou sice ve stabilizovaném stavu, bez ošetřovatelky se ale neobejdou. Těch je zhruba 150 tisíc a péče o ně stojí ročně 30 miliard korun. Část z nich se nyní pohybuje v režimu zdravotnictví, část spadá pod sociální systém. Ministestvo zdravotnictví by chtělo, aby placení péče o tyto pacienty bylo více odděleno od toho, kdy se lidé dlouho léčí například po těžkém úraze.

"To, co takto ušetříme v léčebnách dlouhodobě nemocných, bychom rádi věnovali domácí péči. Očekáváme, že se tím nastartuje proces přelití pacientů do domácností," řekl Heger.

Součástí reformy jsou také kroky, které změní síť zdravotnických zařízení. Ministerstvo například po 15 letech zavede platbu za diagnózu, která bude znamenat, že peníze z pojištění půjdou výhradně za pacienty. Spolu s revizemi smluv, které připravují zdravotní pojišťovny, to bude znamenat, že v příštích letech zmizí až 10 tisíc lůžek. Jen ve fakultních nemocnicích jich ministerstvo zruší 1 500.

Vyloučeno není ani to, že část nemocnic se bude muset vzdát některých oddělení. "Ty, které budou pacienty úspěšně lákat, budou vzkvétat. Další nemocnice budou naopak chřadnout," podotkl Heger. Ten nedávno v rozhovoru pro iDNES.cz uvedl, že tvrdé diskuse lze očekávat zejména v oborech ortopedie, urologie, očního nebo ušního lékařství. Podle Hegera mají změny v síti potenciál ušetřit systému až pět miliard korun.

Politický výběr ředitelů nemocnic skončí

Až se fakultní nemocnice změní v univerzitní, budou jejich ředitele jmenovat místo ministerstva zdravotnictví nově vytvořené správní rady nemocnic. "Tím chceme odpolitizovat výběr jejich vedení," popsal ministrův náměstek Martin Plíšek. Ve správních radách budou zasedat zástupci státu, vysokých škol a krajů.

Ministerstvo vyvrací dřívější obavy, že by převod nemocnic vedl k privatizaci. Podle Plíška bude v zákoně "privatizační pojistka". "Budou jasná pravidla pro nakládání s majetkem nemocnic, jeho nezcizitelnost," řekl Plíšek. Zdravotní pojišťovny budou mít povinnost s univerzitními nemocnicemi uzavřít smlouvy.

Změny se nedotknou pražských nemocnic Na Bulovce a Thomayerovy. Ministerstvo už dříve avizovalo, že obě ze systému fakultních nemocnic vypadnou. Spravovat je nejspíš bude hlavní město.

Další kauza à la IZIP by příště mohl VZP zlomit vaz

Nová fáze reforem významně pozmění fungování zdravotních pojišťoven. Ty nově zastřeší kromě dvou zákonů pouze jedna legislativní předloha. Ta mimo jiné počítá s tím, že nově vzniknou správní rady s maximálně 15 členy a už v nich nebude sedět tolik politiků (více o konci tradičních míst pro poslance ve vedení VZP čtěte tady).

Členové správních rad budou navíc za výsledky pojišťoven ručit majetkem. Snadnější bude také cesta k odebrání licence zdravotní pojišťovny. "Dnes je to komplikovanější. U Všeobecné zdravotní pojišťovny režim odebrání licence ministerstvem naplnit nelze. U ostatních pojišťoven je jejich vlastní zánik těžko dosažitelný," řekl iDNES.cz Hegerův náměstek Petr Nosek.

"Zdravotních pojišťoven je dnes osm a nechtěli bychom, aby se jejich stav zvyšoval. Spíš se některé menší sloučí. Osobně za optimální považuji počet čtyři až pět," dodal Nosek.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Najdete na iDNES.cz