Dojezdové časy k lékaři určuje nařízení vlády, které má začít platit v lednu příštího roku. Ilustrančí foto.

Dojezdové časy k lékaři určuje nařízení vlády, které má začít platit v lednu příštího roku. Ilustrančí foto. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Ministerstvo ustoupilo, zkrátí lhůty pro cestu k lékaři

  • 25
Ministerstvo zdravotnictví upraví připravované nařízení vlády, které vyjmenovává doby potřebné k dojetí k lékaři. Ke změnám ho donutila kritika rady postižených a odborů. Podle nich je dojezdovost příliš benevolentní a ministerstvu umožní snížit počty lékařů.

"Domluvili jsme se, že ministerstvo vytvoří do 18. května nový návrh," řekl po jednání s ministrem zdravotnictví předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václav Krása.

Krása ministrovi Leoši Hegerovi předal návrh, který přepisuje všechny ministerstvem stanovené dojezdové časy k lékaři i čekací lhůty na operace (návrh maximálních dojezdových lhůt od rady postižených najdete zde).

Podle návrhu rady osob se zdravotním postižením by například doba potřebná na dojezd k praktickému lékaři měla být 20 minut. Ministerstvo nyní v nařízení vlády počítá s 45 minutami.

Odbory u Hegera

Kromě dojezdových časů odbory po Hegerovi chtějí, aby nastavil strop pro placení regulačních poplatků za den pobytu v nemocnici. Nyní se platí 100 korun. Svaz pacientů žádá, aby lidé na lůžku platili maximálně 30 dnů. Počkáme, jak rozhodne o poplatcích Ústavní soud a následně budeme situaci řešit," řekl náměstek Nosek.

Odbory se vrátily také ke kritice spojené s již vydanou vyhláškou, která snižuje počty lékařů a dalších zdravotníků v nemocnicích. Odbory s ním nesouhlasí, podle nich se taková věc dotkne lékařů a ohrozí pacienty (více o vyhlášce čtěte zde).

Podle Hegerova náměstka pro zdravotní pojištění Petra Noska může ministerstvo ustoupit o pět až deset minut. Dojezdová doba k praktikovi by se tak změnila na 35 minut. Krása doufá, že kompromisem by nakonec mohla být půlhodina.

Je ovšem možné, že tato položka bude jediná, ve které ministerstvo pacientům ustoupí. "Zásadní změny nepředpokládáme, ministerstvo připouští jen drobné korekce," uvedl pro iDNES.cz Nosek s tím, že závěry jednání zatím nechce předjímat.

To ale radě postižených osob stačit nebude. "Očekáváme, že ministerstvo do seznamu výrazně sáhne, jinak budeme zlobit," řekl iDNES.cz Krása.

Nařízení vlády čítá celkem 13 lhůt pro operace a osm skupiny časů v minutách, do kterých jsou zahrnuty desítky lékařských odborností (seznam z pera ministerstva zdravotnictví najdete zde).

Ministerstvo už jednou návrhy na dojezdovou dobu měnilo. Zohlednilo připomínky z řízení, kterým zákony a vyhlášky prochází ještě před tím, než jdou do vlády. Po nich výrazně dojezdovou dobu k praktikovi i specialistům protáhlo a lhůty pro některé operace výrazně zkrátilo (více o změnách v nařízení vlády čtěte zde).

Za to si zasloužilo vlnu kritiky ze strany odborů, rady postižených i pacientských organizací. Podle nich si ministerstvo takovými lhůtami vytváří podmínky pro rušení nemocnic a ordinací. Čím delší budou dojezdové časy, tím řidší může být síť zdravotnické péče. Ministerstvo argumentuje tím, že doby korigovalo kvůli tomu, aby byly splnitelné i v místech s horší dopravní dostupností. Třeba v horském terénu.

Zástupci postižených, odborů, pacientských organizací a ministerstva zdravotnictví by se měli znovu sejít před jednáním tripartity. "Ta je 31. května," doplnil Krása.

Nařízení vlády o dojezdových dobách má vstoupit v platnost 1. ledna 2013. V českém zdravotnictví jde vůbec o první opatření, které vymezuje přesné časové lhůty pro dostupnost lékařské péče.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video