Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Minerálka musí být levnější než pivo, navrhuje ministr zdravotnictví

  13:09aktualizováno  17:47
Ministerstvo zdravotnictví nařídí restauracím, aby prodávaly nejméně jeden nealkoholický nápoj buď ve stejné ceně jako nejlevnější alkohol, nebo levněji. A ve všech hospodách zakáže kouřit. Návrh nového zákona, který zpřísňuje podmínky pro prodej tabáku a alkoholu, zvyšuje také pokuty za nalévání mladistvým. Půjdou do milionů.
Podle nového zákona by měl být v restauracích alespoň jeden nealko nápoj levnější než pivo.

Podle nového zákona by měl být v restauracích alespoň jeden nealko nápoj levnější než pivo. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

"V každé provozovně a stánku, kde se prodávají alkoholické nápoje, musí být v nabídce nejméně jeden nealkoholický nápoj, který bude stejně drahý, nebo levnější než prodávaný alkohol," řekl iDNES.cz náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák.

Podle něj bude podmínka splnitelná lehce. Stačí, aby restaurace či bary prodávaly nebo zdarma nalévaly kohoutkovou pitnou vodu. Pokud by novinka v zákoně prošla a hostinští by ji porušovali, hrozí jim až 800 tisícová pokuta.

Nové pravidlo je součástí návrhu zákona o ochraně před škodami způsobenými návykovými látkami.

"Podle mne je to naprostá blbost. Kdo si bude chtít pivo dát, tak si ho dá, ať už je o pár korun dražší než limonáda či nikoliv," reagoval na nápad Petr Zach, majitel restaurace, jenž získal v kategorii samostatných restaurací titul Restauratér roku 2012 (více o odezvě na plány ministerstva čtěte zde).

Návrh mimo jiné také říká, že alkohol by nově neměl být k mání v prodejnách smíšeného zboží, tržnicích, pojízdných prodejnách či prodejních automatech. Jeho nákup přes internet bude možný, ale prodejce bude muset zajistit, že se ve finále výrobek dostane do rukou zákazníkům starším 18 let. "Převzetí výrobku bude podmíněno kontrolou," upozornil Polák.

Podle Adama Poláka, který je správcem internetového obchodu Alkoholix, nebude těžké podmínku naplnit, zřejmě ale prodraží zasílání pití poštou. "Pošta bude nabízet doplňkovou službu, kdy u převzetí balíčku bude ověřovat na základě občanky věk. Předpokládám ale, že toto zdraží poštovné. Jak moc, to zatím nevím," popsal Polák s tím, že při osobním odběru zboží si pak věk ohlídá samotný internetový obchod.

Mluvčí České pošty Ivo Mravinac ale iDNES.cz řekl, že zatím o podobné službě neuvažují. "Vylučuji, že bychom takovou službu nabízeli, nebo ji brzy chtěli nabízet. Zatím nás o to nikdo nežádal a ani to tu neřešíme. Pokud by povinnost ověřovat věk adresáta byla v zákoně, určitě to budeme nějak řešit," podotkl Mravinac.

Pokud by zákon prošel, zvýšily by se pokuty za nalévání mladistvým. Tomu, kdo nalije alkohol mladším 18 let, bude hrozit pokuta až jeden milion korun. "Pokud někdo prodá alkohol osobě mladší 15 let, bude možné mu uložit pokutu až dva miliony korun," doplnil Polák. Provozovatelé také budou muset zajistit, aby se u nich nezdržovali opilí mladiství.

Pít alkohol nebude možné ve školách, školkách, zdravotnických zařízeních, dětských hřištích a sportovištích nebo tam, kde se pracuje s dětmi.

V žádné hospodě se nebude kouřit

Nový zákon má také ambici zcela zakázat kouření ve všech restauracích a hospodách. Kuřáci ovšem nebudou muset zmizet z restauračních zahrádek, jak původně ministerstvo plánovalo.

"Zákaz kouření se bude vztahovat na všechny uzavřené prostory, ve kterých se provozuje pohostinská živnost," upřesnil zdravotnický expert ODS, poslanec a lékař Boris Šťastný. Dotkne se tak nejen restaurací a hospod, ale i barů a malých provozoven s občerstvením.

Šťastný nenavrhuje úplný zákaz kouření poprvé, nyní však věří, že projde. "Poprvé má takový návrh podporu ministerstva zdravotnictví," vyzdvihuje poslanec.

Proti úplnému zákazu kouření a levnějšímu nealku se postavila Asociace hotelů a restaurací. "Návrh zákona poškozuje svobodné podnikání a povede k dalšímu úbytku pracovních míst a poklesu tržeb v pohostinství. Stát jím přenáší odpovědnost za nedostatečnou kontrolní činnost na všechny podnikatele a vystavuje je nebezpečí likvidačních sankcí," uvedl její prezident Václav Stárek. Podle Asociace 60 procent restaurací už nyní nabízí zákazníkům zcela nekuřácký provoz nebo stavebně oddělenou nekuřáckou část.

"Každý podnikatel musí dodržovat určitá pravidla a důležité je, aby nenastaly rozdíly mezi podnikateli. Pokud bude podmínka plošné a bude platit pro všechny od konkrétní chvíle, tak budou mít všichni stejné podmínky a nic se nestane," oponuje Šťastný.

Nový zákon ministra Hegera také zpřísňuje pravidla pro prodej nejen tabákových výrobků. "Omezení prodeje se nově bude vztahovat na elektronické cigarety, bylinné cigarety či bylinné směsi do vodních dýmek," vyjmenoval Polák.

Nově by se tyto výrobky neměly prodávat v prodejních automatech, při samoobslužném prodeji, přes zásilkový prodej s výjimkou internetu a v pojízdných prodejnách. Zachován by naopak měl být třeba u pokladen v supermarketech.

Česká obchodní inspekce pak bude moci nově kontrolovat, jak internetoví prodejci zajišťují, aby se tabákové výrobky dostávaly do rukou jen lidem nad 18 let.

Přísnějšími pravidly chce ministerstvo lépe chránit děti, mladé lidi a nekuřáky před vlivy návykových látek. "Nový zákon předkládáme, protože všechny statistické údaje v posledních letech ukazují, že Česká republika je na tom se zdravotním stylem relativně špatně. Zkušenosti s kouřením má více než polovina 13letých, pravidelnými kuřáky je 18 procent 15letých. České děti zaujímají první příčky také v kouření cigaret a marihuany," popsal ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Návrh zákona ještě musí projít připomínkováním, až poté poputuje na vládu a do parlamentu. Začít platit by měl od 1. ledna příštího roku. Zajímavostí je, že jej bude posuzovat už nástupce Václava Klause. A mezi kandidáty jsou i někteří zapřísáhlí kuřáci. "Není to o tom, jestli daný politik kouří, či nekouří, ale jestli chce zajistit rovnou míru svobody všem lidem ve společnosti. Můžete být kuřák, který vykouří několik cigaret denně, ale proč máte pracovat v zakouřeném prostředí, kde jich nedobrovolně vykouříte dalších patnáct," tvrdí Šťastný.

Přikázali byste hostinským prodávat minerálku levněji než pivo?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 29. ledna 2013. Anketa je uzavřena.

Ano 11167
Ne 6464
Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

O nás bez nás, rozčílil starostu Svitav krajský návrh na odklon kamionů

Srážka tří aut zkomplikovala dopravu ve Svitavách. (25. 5. 2017)

Zastupitelstvo Pardubického kraje za normálních okolností funguje jako tichá a bezchybná hlasovací mašina, která všemi...

Stezka v korunách stromů je pod sněhem, z výšky je vidět i na lyžaře

Pohled na zimní stezku v korunách stromů v krkonošských Janských Lázních...

Stezku korunami stromů v Janských Lázních zasypal sníh. Zatímco v létě vypadala jako mraveniště, v těchto dnech...

Bouchly ve mně saze, vysvětlil Genderman roku, proč natočil video o MeToo

Pavel Houdek k MeeToo

Gendermanem roku, tedy mužem, který nějakým způsobem podpořil rovnoprávnost mezi muži a ženami, se stal instruktor...

Volkswagen Golf 1.2 TSI 2013 ·...
Volkswagen Golf 1.2 TSI 2013 ·...

r.v. 2013, naj. 43 065 km, benzín
300 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz