Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Heger je ochotný ještě jednat s lékaři. Musíte ale slevit, vzkázal jim

  12:30aktualizováno  12:43
Ministr zdravotnictví Leoš Heger je ochotný dál jednat s lékaři, musejí ale ze svých požadavků slevit. "My už jsme ustoupili," řekl Heger v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Zopakoval, že požadavek lékařů, aby slíbené dvě miliardy šly pouze na jejich platy, je pro něj nepřijatelný.

Ministr totiž už dříve rozhodl, že dvě miliardy, které uvolnil na zažehnání krize ve zdravotnictví, rozdělí na čtvrtiny. Tři díly mají dostat v platech lékaři, zbývající čtvrtinu pak nelékařský personál, například zdravotní sestry. Heger přitom v televizi uvedl, že právě nelékařského personálu je v nemocnicích čtyřikrát víc než samotných lékařů.

V reálu to znamená, že už v březnu by nejmladší lékaři mohli dostat přidáno pět a nejstarší pak osm tisíc korun. V příštím roce by se průměrný plat lékaře s povolenou mírou přesčasů měl dostat na 60 tisíc.

Lékaři chtějí navýšit tarify, ministr ale plánuje dát lékařům peníze formou osobního hodnocení. Lékaři ale nevěří ředitelům nemocnic, že peníze do jejich platů skutečně dají.

Stáhněte výpovědi

Ministr by od lékařských odborů bral jako gesto dobré vůle, kdyby vyzvaly své členy ke stažení výpovědí. Kvůli nespokojenosti s platy podalo výpověď asi 3800 ze zhruba 20 tisíc nemocničních lékařů.

Slíbené miliardy na platy půjdou z rezerv zdravotních pojišťoven. Heger ale upřesnil, že pojišťovny mají peníze jen na dva měsíce vyplácení vyšších lékařských mezd.

Poslední jednání mezi ministerstvem a lékaři krachlo ve čtvrtek. Odbory v návrhu dohody o úpravě poměrů ve zdravotnictví, kterou předaly ministrovi, žádaly navýšení platů lékařů o 8 až 12 tisíc korun měsíčně, podle vzdělání a délky praxe. Navržená dohoda ale měla podle Hegera ultimativní charakter. Lékaři zase nepřijali Hegerův návrh na zvýšení platů.

OTEVŘENÝ DOPIS MINISTERSTVA LÉKAŘŮM

Prezident České lékařské komory Milan Kubek v televizi zopakoval, že ministrův slib pro něj nepředstavuje žádnou záruku reálného navýšení platů. "To beru jako že pan ministr je lhář a když dá veřejné prohlášení, nedá se mu důvěřovat," reagoval Heger.

Kraje daly vládě na dohodu s lékaři čas do konce tohoto týdne. Pokud se ministr s lékařskými odbory do té doby nedohodnou, začnou hejtmani připravovat krizové scénáře na období po 1. březnu. V úterý se kvůli situaci ve zdravotnictví sejde Bezpečnostní rada státu. Zda nakonec opravdu bude vyhlášen krizový stav, záleží na jednotlivých krajích a hejtmanech.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...Najdete na iDNES.cz