Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Heger dokončil ceník lékařů: primář za 15 tisíc, ostatní za pět

  13:34aktualizováno  13:34
Ministerstvo zdravotnictví dokončilo ceník za volbu konkrétních lékařů. Pokud bude pacient chtít, aby ho operoval přednosta nebo primář, připlatí si až 15 tisíc, za ostatní lékaře nejvýše pět tisíc korun. Nemocnice pokyn dostanou příští týden, zatím se však do zavedení příplatků neženou.
Konkrétní ceny za jednotlivé lékaře zůstávají na nemocnicích. Přehled pak musí zveřejnit ve svých prostorách a na internetu. Ilustrační foto.

Konkrétní ceny za jednotlivé lékaře zůstávají na nemocnicích. Přehled pak musí zveřejnit ve svých prostorách a na internetu. Ilustrační foto. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Metodický pokyn ministerstva zdravotnictví stanovuje mantinely, které by nemocnice při sestavování ceníku za konkrétní lékaře neměly překročit. "Výše poplatku za volbu přednosty nebo primáře nesmí být vyšší než 15 tisíc korun; výše poplatku za volbu lékaře, který není přednostou nebo primářem, nesmí být vyšší než 5 tisíc korun," uvádí se v dokumentu, který má iDNES.cz k dispozici.

Konkrétní ceny za jednotlivé lékaře zůstávají na nemocnicích. Pokud se rozhodnou, že službu zavedou, musí zveřejnit ceník za volbu lékaře u specifikovaného výkonu. Ten bude současně obsahovat jmenný seznam doktorů, kteří zákrok mohou provést.

Jak je to právně?

Plán na příplatek za konkrétního lékaře dosud vzbuzoval nedůvěru a kritiku. Podle právníka Platformy zdravotních pojištěnců Ondřeje Dostála je takové placení protizákonné a diskriminační pro ty pacienty, kteří na to nemají. Podle prezidenta České gynekologické a porodnické společnosti Vladimíra Dvořáka to platné zákony nezakazují.

K tomuto závěru došli i právníci ministerstva. Opřeli se i o usnesení Ústavního soudu, který v květnu 1999 konstatoval, že nelze všem pojištěncům nutit péči pouze určitého standardu, a že lidé mají mít v rámci práva na zdravotní péči zaručenou možnost svobodné volby lékaře. V roce 2003 navíc soud uvedl, že nic nebrání tomu, aby za zdravotní péči poskytnutou nad rámec podmínek pro bezplatnou péči mohla být vybírána přímá úhrada.

Nemocnice současně musí zajistit, aby pacienti, kteří příplatek odmítnou, nebyli diskriminováni. Zdravotníci jim nesmí odepřít péči s tím, že na jejich ošetření není kapacita, protože lékaři se věnují platícím pacientům. Z toho, že si někdo připlatí za konkrétního lékaře, mu zároveň nesmí plynout žádné další výhody. Pokyn uvádí například to, že se nesmí domáhat přednostního ošetření nebo termínu operace podle svého přání.

"Pokyn dostanou nemocnice spadající pod ministerstvo příští týden ve Věstníku. Doporučený postup bude platný od 1. června," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Nemocnice s připlácením nechvátají

Nemocnice se však víceméně shodují, že příplatky v dohledné době nezavedou. Pražská Bulovka například počká na zkušenosti jiných zařízení. "Není to na pořadu dne. Z diskusí na primářských poradách vyplynulo, že ze strany klinik po tom není poptávka. Je to navíc i právně nejednoznačná věc, někteří právníci říkají, že je to v pořádku, ale jiní v tom vidí problém. Budeme sledovat jiné nemocnice, co to u nich přineslo, a třeba časem dozraje doba i u nás. Nyní žádný připravený ceník v šuplíku nemáme, lékaři pracují podle operačních plánů a služeb," řekl iDNES.cz mluvčí nemocnice Martin Šalek.

Ani fakultní nemocnice v Motole prozatím poplatky neplánuje. "Na dětské části to nebude určitě. Je to tak specializované pracoviště, že by pak naopak mohlo docházet k situacím, kdy se pacient nedostane k lékaři, ke kterému by se správně dostat měl," uvedla pracovnice tamního odboru komunikace.

"Stejně tak dospělou část tvoří opravdu specializovaná pracoviště, a to, že soused řekne: 'Tenhle doktor je výborný', ještě neznamená, že umí léčit zrovna tu danou nemoc," doplnila. Nemocnice zatím počká, co jí ministerstvo řekne, a poté prý uvidí.

Stejně se zachová i Thomayerova nemocnice. "Nechystáme to, protože pořád nemáme příslušné informace. Až dostaneme pokyn, přečtou ho naši právníci a vydají nějaké stanovisko, pak to vyhodnotíme," sdělila mluvčí Martina Štanclová.

Ministr Leoš Heger původně plánoval, že by si lidé za vybraného lékaře mohli platit už od ledna. Dalším termínem pak byl duben, kdy vstoupily v platnost tři reformní zákony o zdravotních službách. Právníci pak ale ještě museli ověřovat, jestli připlácení na lékaře nenarušuje ústavní práva lidí na zdravotní péči hrazenou ze zdravotního pojištění, proto se zavedení úhrady dál posunulo.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz