Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Heger chce prodávat přesný počet pilulek, aby se přestalo plýtvat léky

  • 681
Nikoli celou krabičku léků, ale pouze konkrétní počet tablet, budou brzy dostávat lidé v lékárnách. Ministr zdravotnictví Leoš Heger to považuje za jednu z možností, jak omezit plýtvání léky. V USA už tento systém funguje, Evropa na něj ale podle České lékarnické komory není připravená.

Podle odhadu lékárníků Češi ročně vyhodí za léky, které nespotřebují, čtyři miliardy korun. To je desetina výdajů pojišťoven za medikamenty.

Ministr zdravotnictví uvedl, že by po změně legislativy lékárník mohl ustřihnout balení, nebo vysypat z lahvičky potřebný počet tablet. "Tím směrem asi vývoj půjde, ale lékárník samozřejmě musí lék dát věrohodně do jiného obalu, dát nálepku a razítko, aby bylo jasné, že je to děláno odborníkem podle daných pravidel," řekl ministr.

K přijetí takové úpravy vede ministra i situace, která nastala po přijetí balíčku zdravotnických reforem. Od počátku roku platí, že za levné léky do padesáti korun si pacient zaplatí sám. Když si ale vyžádá větší balení, pojišťovna na lék přispívá, a pro pacienta tak může vyjít levněji (více o Hegerových reformách zde).

Přesný počet tablet předepisují lékaři ve Spojených státech. "V USA lékárníkova práce nespočívá v pouhém vytažení krabiček ze zásuvky. Na základě předpisu vydá každému pacientovi zvlášť připravené osobní balení s daným počtem tablet a také s popiskem obsahujícím jméno, diagnózu a rozpis léčby spolu s přizpůsobeným informačním letákem," popsal svoji zkušenost primář Ivan Peychl z Nemocnice Na Bulovce.

Podle šéfa České lékárnické komory na to Evropa není připravená.  "Evropa je nastavená na originální balení, rozbalování je zakázáno," řekl  viceprezident komory Stanislav Havlíček.

Havlíček pochybuje i o tom, že by to vedlo k úsporám. Bude třeba více příbalových letáků a přibude práce s rozbalováním krabiček a rozpočítáním léků. To mohou dělat jen lékárny, které mají vybudované superčisté prostředí, což je nákladné. Dalším rizikem jsou padělky. "Návrh má víc rizik než přínosů," shrnul Havlíček.

Přibude léků, které pojišťovny neproplatí

K jiné změně ale v lékárnách dojde už v červenci. Rozšíří se počet léků, které jsou přístupné jak na recept, tak ve volném prodeji, a zdravotní pojišťovny na ně proto nepřispívají. Podle Lidových novin se v současnosti jedná asi o 350 přípravků. Státní ústav pro kontrolu léčiv chce do volného prodeje přeřadit řadu dalších.

Proti tomu protestují jejich výrobci, nechtějí nést zodpovědnost za to, že jejich lék budou lidé užívat bez předpisu. Podle experta na lékovou politiku Josefa Suchopára navíc není zřejmé, zda pojišťovny ušetří. Lidovým novinám řekl, že lékaři mohou přejít k předepisování dražších léků.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video