Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hawking: Oteplování je větší hrozbou než terorismus

  18:24aktualizováno  18:24
Stephen Hawking považuje změnu klimatu za vážný problém. Možná větší než mezinárodní terorismus. Řekl to během slavnostního obřadu v Londýně, během kterého posunul obří ručičky na tzv. "Doomsday clock", hodinách, které symbolicky odpočítávají konec světa.
Stephen Hawking je přesvědčen, že nebezpečí představovaná změnou klimatu jsou téměř stejně hrozivá, jako ta, která jsou spojena s jadernou hrozbou.

Stephen Hawking je přesvědčen, že nebezpečí představovaná změnou klimatu jsou téměř stejně hrozivá, jako ta, která jsou spojena s jadernou hrozbou. | foto: Profimedia.cz

Minutovou ručičku, která doposud zůstávala na čase 23:53, posunul zároveň o dvě minuty blíže k půlnoci.

Hodiny tak nyní chvíle ukazují "za pět minut dvanáct".

"Na rozhodnutí posunout čas na hodinách se shodl Časopis atomových vědců po konzultacích s odborníky, mezi kterými je osmnáct nositelů Nobelovy ceny," píše britský internetový server Times Online.

Ručičkové gesto znamená, že svět je zase o něco méně bezpečný.

Nukleární věk číslo dvě
Lidstvo tak ve skutečnosti podle vědců stojí před největší krizí od té doby, kdy byla na konci druhé světové války svržena atomová bomba na japonská města Hirošima a Nagasaki.

"Stojíme na pokraji druhého nukleárního věku. Od časů Hirošimy a Nagasaki svět nečelil tak nebezpečné výzvě," říká se v prohlášení vědců.

Důvodem je hlavně znepokojující chování Íránu, který se netají svými jadernými ambicemi. Stejně tak i Severní Korea, která nedávno provedla úspěšný atomový test, vzbuzuje oprávněné obavy.

Podle světoznámého britského teoretického fyzika Stephena Hawkinga je ale stejně tak riskantní i globální oteplování.

"Nebezpečí, které představuje změna klimatu, jsou téměř stejně hrozivá, jako ta, která souvisí s jadernou hrozbou. Efekt může být méně dramatický, než by byl při jaderné explozi, přesto může oteplování v příštích třech nebo čtyřech desetiletích způsobit nezměrné škody," řekl Hawking.

Hodiny, které oznamují čas Armagedonu
"Doomsday clock" ukazují blízkost katastrofy již od konce druhé světové války.

Poprvé se objevily v roce 1947 na titulní straně prestižního časopisu univerzity v Chicagu, aby názorně zobrazily, jak nebezpečně blízko zániku lidstvo v důsledku nukleárního zbrojení stojí.

Od té doby se několikrát posouvaly dopředu či dozadu, podle toho, zda bylo nebezpečí vážnější či naopak.

Naposledy vědci ručičku obřích hodin posunuli v únoru 2002, tak, aby ukazovala čas sedm minut do půlnoci. Spojené státy tehdy oznámily úmysl odstoupit od smlouvy o protibalistických střelách (ABM).

Nejblíže "dvanácté" pak ručičky stály na počátku 50. let. V roce 1953 totiž ukazovaly pouhé dvě minuty do půlnoci. Jak USA, tak Sovětský svaz, tehdy testovaly svá jaderná zařízení jen devět měsíců po sobě.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Kazachstánu vzplál za jízdy autobus Ikarus, zahynulo 52 lidí

Při požáru autobusu na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí (18. ledna 2018)

Dvaapadesát lidí zahynulo v hořícím autobusu na západě Kazachstánu. Z hořícího vozu se zachránilo jen pět lidí. Všichni...

VIDEO: V Turecku vyprostili letoun, který po přistání sjel na sráz

Na letišti v tureckém Trabzonu ve čtvrtek vyzvedli stroj, který sjel před pár...

Na letišti v tureckém Trabzonu ve čtvrtek dva velké jeřáby vyzvedly havarovaný letoun aerolinek Pegasus Airlines, který...

Vězněné děti v Kalifornii se mohly umýt dvakrát ročně. Tety jsou v šoku

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Jídlo jednou denně, sprcha dvakrát ročně a žádní kamarádi. Na povrch začínají vyplouvat detaily ze života dětí, které...

Najdete na iDNES.cz