Soudní spor o pražský palác Lucerna se táhne už roky.

Soudní spor o pražský palác Lucerna se táhne už roky. | foto: Archiv Lucerna

Havlové svitla naděje, soud musí znovu řešit spor o polovinu Lucerny

  • 2
Švagrová bývalého prezidenta má opět šanci získat druhou polovinu pražského paláce Lucerna, kterou koupila od společnosti Chemapol Reality. Vrchní soud v Praze zrušil verdikt Městského soudu, který ponechal část nemovitosti v konkurzu po Chemapolu. Případ teď musí projednat jiný soudce.

Havlová se v minulosti žalobou domáhala vyloučení Lucerny z konkurzní podstaty, aby s ní mohla zacházet, jak bude chtít. Městský soud v Praze to ale zamítl.(o zamítavém rozsudku soudu čtěte zde)

Vrchní soud teď zamítavý verdikt zrušil a přikázal případ projednat jiným soudcem. "Podle něj městský soud nesprávně posoudil nápadně nevýhodné podmínky prodeje Lucerny, když chybně porovnal cenu sjednanou ve smlouvě s cenou obvyklou, tedy tržní," řekla iDNES.cz mluvčí městského soudu Martina Lhotáková.

Havlová koupila polovinu Lucerny od Chemapolu za 145 milionů korun, přitom společnost ji od bývalého prezidenta Václava Havla získala za 200 milionů. Konkurzní správce Chemapolu, kterému se taková cena zdála podhodnocená, proto Havlové polovinu zahrnul do konkurzní podstaty.(více čtěte v článku Havlová a Ruml kritizují soudkyni kvůli Lucerně)

Soudkyně Městského soudu podle Vrchního soudu špatně postupovala při určení ceny půlky paláce. Soudní znalci totiž nebyli schopni stanovit odhadní cenu Lucerny, a tak ji soudkyně odvodila z prodejní ceny paláce, za kterou ji od Havla v roce 1997 koupil Chemapol. Podle Vrchního soudu nemohla soudkyně cenu takto stanovit.

V současné době může Dagmar Havlová Lucernu pouze spravovat, pronajímat a z peněz za pronájem částečně opravovat. Na celkovou rekonstrukci, kterou by ráda provedla, si ale kvůli nedořešenému soudnímu sporu peníze půjčit nemůže. To by se teď mohlo změnit.

"Už před nabytím právní moci jsem věděla, že je to velmi dobrá zpráva. Postupovat budeme stejným způsobem, všechny potřebné doklady, které nám dávají za pravdu, jsme předložili," uvedla pro iDNES.cz Havlová.

JAK PROBÍHÁ SPOR O LUCERNU

1992 - Lucernu získali bratři Václav a Ivan Havlovi v restituci. Ivan svou polovinu daroval manželce Dagmar, která pak chtěla odkoupit druhou část od švagra. Prezident ji však prodal Chemapolu za 200 milionů korun.

1999 - Dagmar Havlová koupila druhou polovinu paláce Lucerna od společnosti Chemapol Reality za 145 milionů. Konkurznímu správci Chemapolu se cena zdála podhodnocená, proto Havlové půlku nemovitosti zahrnul do konkurzní podstaty.

2007 - Městský soud v Praze zamítl žalobu Havlové na vyjmutí poloviny paláce Lucerna z konkurzu.

2008 - Odvolací senát vrátil kauzu k novému projednání.

2009 - Městský soud žalobu Havlové znovu zamítl.

2010 - Zamítavý verdikt Městského soudu zrušil Vrchní pražský soud. Případ teď projedná jiný soudce.



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video