Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Havlíčkovo rodiště letos oslaví čtyři výročí

  15:09aktualizováno  15:09
Havlíčkova Borová - Hned čtyři výročí spojená s osobou Karla Havlíčka Borovského letos chtějí oslavit v jeho rodišti.

V plném proudu je renovace památníku slavného spisovatele a novináře. "Je čerstvě vybíleno, instalovali jsme nové osvětlení a kachlová kamna. Finišujeme, aby 1. května mohla být zahájena sezona," řekla muzejnice a místostarostka obce Jaroslava Hájková.

"Chceme expozici zaměřit tak, aby oslovila současnou generaci. Vlastně je vytvořena v duchu Havlíčkova hesla Dědictví mé, poctivost a síla," pokračovala muzejnice, která v borovském domku pracuje už devět let. Sbírka bude rozšířena o nové exponáty vztahující se ke slavnému rodákovi.

"Podařilo se nám například získat pozvánku na oběd, kterou Havlíček posílal svým známým nebo citáty současníků o Havlíčkovi," prozradila. Rodný domek Karla Havlíčka patří borovské radnici od roku 1998. "Je to takový danajský dar. Co jsme ho získali, tak do něj jenom investujeme. Aby se využil, snažíme se to tu trochu rozhýbat," pokračovala Hájková. Kompletní renovace památníku obec přijde na dvě stě tisíc korun, za sezonu jej navštíví kolem tří tisíc lidí.

Od narození Havlíčka letos uplyne sto osmdesát let, před sto čtyřiceti pěti lety zemřel. Současně tomu letos bude sedmdesát let od otevření rodného domku Karla Havlíčka, přesně před sto lety byla odhalena jeho socha ve středu obce.

Součástí oslav těchto výročí bude i kniha Karel Havlíček Borovský a jeho rodiště, vydaná obcí ve dvoutisícovém nákladu. Bude obsahovat například nejznámější básně nebo informace o expozici v jeho rodném domku, druhá část pak bude složena z výpisků kroniky a z dosud nezveřejněných fotografií.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Najdete na iDNES.cz