Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Havla udolaly nabitý program a klima

  12:26aktualizováno  12:26
K u v a j t - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES): Cestování politiků je dřina a Václav Havel o tom už ví své. Stačí jenom nahlédnout do prezidentova programu, vzít v úvahu místní klima a další okolnosti, jako je třeba i časový posun. Čas Václava Havla byl rozdělen po celý den na minuty, kdy akce střídá akci a prezident jako hlavní aktér nemá čas, aby si vydechl a obnovil síly.

Prezident na Blízkém východě

NEMOCNÝ HAVEL SE MUSEL PŘEDČASNĚ VRÁTIT DOMŮ

S kým a proč Havel odcestoval?
- podrobněji ZDE -

Fotogalerie

Například v pondělí měl absolvovat jednání s vládcem Kuvajtu. Poté tisková konference, pak setkání se šéfem místního parlamentu, oficiální oběd, poté hned návštěva muzea válečných zajatců, kde měl také pronést projev, pak recepce, po ní jednání v Centrální budově Arabských organizací, koncert, oficiální večeře, jejíž začátek byl stanoven až na půl deváté večer.

Zatímco jeho místní partneři se při každém jednání střídají, prezident musí být všude.

Od Havla, jenž je stále v centru pozornosti, se očekává, že bude neustále koncentrovaný, bdělý a připravený reagovat na jakoukoliv poznámku partnera či tisku.

"Nemohu komolit jména a plést si jednu zemi s druhou. Musím vědět, o čem mluvím," řekl prezident před časem při podobné cestě.

Navíc musí i při přesunech bleskovým tempem nastudovat podklady pro další jednání až po detaily, jako je životopis člověka, s nímž bude mluvit. Je vždy dobré a žádoucí, aby dal najevo, že zná takové podrobnosti, jako je třeba počet dětí, záliby či zvláštní zásluhy toho, s nímž hovoří. Je dobré vědět a zmínit například to, že kuvajtský emír byl v Československé republice již v roce 1965.

Je třeba také vědět dopředu, jak vypadají různé ceremonie, jak koho oslovovat a rovněž znát i zdánlivě bezvýznamné detaily, jako že v Arábii je slušné vypít ne jeden ale přinejmenším dva nabízené šálky kávy.

V neděli večer si při státní večeři prezident potřásl rukou s více než dvěma sty lidí, kteří k němu v dlouhé řadě přicházeli.

K tomu všemu připočtěme přeskakování ze země do země, z města do města a z hotelu do hotelu. Změna časového pásma, byť i jen o dvě hodiny, člověka lehce dezorientuje a oslabí. Také počasí hraje svoji roli. V Perském zálivu jsou příjemné teploty přes 25 stupňů, ale místnosti jsou podle místních zvyklostí hodně vychlazeny, takže teplotní rozdíly jsou značné. To lidem s potížemi, jaké má Václav Havel, rozhodně nesvědčí.

To, stejně jako všudypřítomné mikroskopické částečky písku, které poletují vzduchem, a které člověk dýchá, mohlo rovněž přispět k rozvoji prezidentova onemocnění. Nemluvě o tom, že i zde, jak řekl Ilja Kotík, řádí také menší epidemie virózy.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

V obraně budeme spolupracovat, oznámili ministři zahraničí EU

Americké letouny F/A-18  a japonská F-15 přelétávají nad letadlovou lodí Ronald...

Ministři zahraničí pětadvaceti členských zemí Evropské unie v pondělí potvrdili vznik stálé spolupráce v obranné...

Arcinepřítel Trump. Sjednotil Íránce, kteří propadli nacionalismu

Ať žije Írán! Tisíce školaček oslavují výročí islámské revoluce. Později se...

Dlouho rozdělený Írán zachvátila nová vlna nacionalistického zápalu. Obyvatele zahnal do společného houfu vzdor vůči...

Putin nečekaně navštívil Sýrii, oznámil částečné stažení ruských vojsk

Ruské letouny na základně Hmímím v Sýrii (22. října 2015)

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil stažení vojsk ze Sýrie, kde podporují režim Bašára Asada. Putin v pondělí...Najdete na iDNES.cz