Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Havla ohrožuje zánět, dýchá pomocí masky, oznámili lékaři

  11:04aktualizováno  15:34
Lékařské konzilium potvrdilo vážný zdravotní stav Václava Havla, hospitalizovaného na jednotce intenzivní péče v pražském Motole. Exprezident je při vědomí a dýchá pomocí speciální masky. Jeho život ohrožen není. Lékaři také vyloučili, že by Havel trpěl rakovinou.

Šéfem konzilia čtrnácti předních lékařů, které svolal ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík, se stal léčebně preventivní náměstek nemocnice Martin Holcát. Na tiskové konferenci ho doprovázela primářka ARO Martina Pelichovská, šéf ORL kliniky Jan Betka a fyzioterapeut Pavel Kolář.

Václav Havel "Stav pacienta je vážný s ohledem na náchylnost k tvorbě nevzdušných okrsků plic. Snadno se tam pak vytváří zánět, který situaci zhoršuje. Nerada bych se vyjadřovala k prognóze: co se dnes jeví jako příznivé, může se během noci zhoršit," uvedla Martina Pelichovská.

Havel dýchá pomocí speciální masky, která životně důležitou funkci prohlubuje a usnadňuje. Přístroj mu pomáhá zbavit se hlenů usazených v plicích. Exprezident je musí vykašlat sám. "Vzhledem k jeho předchozím operacím nemůžeme provádět bronchoskopické odsávání v takové míře," uvedl docent Kolář, podle něhož budou následující tři dny kritické.

kdo je kdo v Havlově Konziliu

Martina Pelichovská a Jan BetkaMUDr. Martin Holcát, MBA (šéf konzilia) - náměstek pro léčebně preventivní péči FN Motol
Prof. MUDr. Jiřina Bartůňková - přednosta Ústavu imunologie UK 2. LF a FN Motol
MUDr. Tomáš Bouzek - ošetřující lékař Václava Havla
MUDr. Jan Bytešník, CSc. - klinika kardiologie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM)
Prof. MUDr. Jan Betka, DrSc. - šéf ORL kliniky FN Motol
Doc. MUDr. Pavel Kolář, PaeDr. - fyzioterapeut
Prof. MUDr. Milan Kvapil, DrSc. - přednosta Interní kliniky FN Motol
Doc. MUDr. Jan Malý, CSc. - ředitel Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM)
MUDr. Otakar Nyč - přednosta Ústavu lékařské mikrobiologie UK 2. LF a FN Motol
Prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc. - přednosta 3. chirurgické kliniky FN Motol
MUDr. Martina Pelichovská - primářka ARO FN Motol
Prof. MUDr. Richard Průša, CSc. - přednosta Ústavu klinické biochemie a patobiochemie
Doc. MUDr. Miloslav Roček, CSc. - přednosta kliniky zobrazovacích metod 2. LF UK
Doc. MUDr. Boris Šťastný, CSc. - krční specialista

Exprezidentův stav je stabilizovaný, bolestmi netrpí. Šéf konzilia Martin Holcát navečer sdělil televizi Nova, že Václav Havel je v dobré náladě a komunikuje.

Nicméně konzilium se obává plicního zánětu. "Jednoznačně můžeme vyloučit, že jde o onkologické onemocnění," podotkl profesor Betka, který v pondělí se svým týmem Havla operoval kvůli akutnímu zánětu dýchacích cest.

Dagmar Havlová během brífinku lékařského konsilia ke zdravotnímu stavu Václava HavlaPodle ředitele Ludvíka navštěvuje Havla každý den manželka Dagmar. Do nemocnice také volá spousta lidí a zajímá se o stav bývalé hlavy státu. Byl mezi nimi i současný prezident Václav Klaus, který Havlovi poslal velmi osobní přání brzkého uzdravení. Mluvčí Hradu Radim Ochvat řekl, že kanceláře obou státníků jsou od úterý v kontaktu.

Lékařské konzilium, které se bude ode dneška scházet každý den, vydá další zprávu o zdravotním stavu Václava Havla ve čtvrtek ráno.

Europotlesk za Havlovo uzdravení

Mirek Topolánek při projevu v Evropském parlamentu ve Štrasburku (14. ledna 2009)O zdravotním stavu českého exprezidenta se zmínil i Mirek Topolánek během svého vystoupení v Evropském parlamentu ve Štrasburku. "Václav Havel je těžce nemocen v nemocnici. Je to člověk, který symbolizuje předlistopadovou i polistopadovou historii naší země. Byl to první Čech, který v tomto parlamentu vystoupil. Chtěl bych mu jménem všech popřát brzké uzdravení," řekl český premiér. Od europoslanců sklidil mohutný potlesk. - čtěte více o Topolánkově vystoupení ve Štrasburku

Exprezident musí vykašlat hleny

Havlovy potíže se projevily v pondělí odpoledne, kdy telefonoval, že má potíže s polykáním. Nechal se vyšetřit v IKEM, kde mu doporučili nechat se prohlédnout krčním specialistou. Exprezident v doprovodu svého ošetřujícího lékaře Tomáše Bouska vyrazil za profesorem Betkou do Motola.

Brífink lékařského konsilia ke zdravotnímu stavu Václava Havla"Po prohlídce pacienta jsme zjistili, že jej trápí zánětlivé onemocnění střední části krku sestupující do hrudníku. Našli jsme zánětlivé ložisko," uvedl Betka. Dutina naplněná hnisem se utvořila v místě, kde byla Havlovi při jedné z dřívějších operací zavedena dýchací trubice. Betka se svým týmem dutinu operačně vyčistil.

V úterý ráno se Havlovi přitížilo. Rentgen ukázal nevzdušnost pravého plicního laloku. Po operaci plic kvůli rakovině nemá Havel střední lalok z pravé plíce, takže dýchá jen horním a dolním. Havel během zákroku zřejmě vdechl část hlenu a krve; ucpal se tak bronchus pro dolní lalok.

"Za přispění techniky, antibiotik a fyzioterapie se podařilo do večera jeho stav zlepšit, ovšem ve středu nad ránem se mu stav mírně zhoršil," podotkla Pelichovská. Lékaři proto Havlovi nasadili speciální dýchací masku. Havel také dostává léky na rozpouštění hlenů.

kancelář: Program neměl náročný

Kancelář Václava Havla odmítla, že by zhoršený zdravotní stav exprezidenta souvisel s jeho pracovním vytížením. "Program měl celkem standardní. Některé dny byly trochu náročnější, když měl více schůzek. Na zahraničních cestách v poslední době nebyl," řekla iDNES.cz tajemnice Sabina Tančevová, podle níž Havel zrušil dvoudenní cestu do Švýcarska, naplánovanou na pátek a sobotu. "Exprezident měl mít v tomto období dovolenou, takže se mnoho schůzek rušit nemuselo," podotkla Tančevová.

K výstavě Měli jsme underground, máme prdVeřejnost mohla Havla vidět na Nový rok, kdy byl hostem pořadu ČT Otázky Václava Moravce, kde trochu pokašlával, ale jinak působil odpočatým dojmem. O pár dní později byl hvězdou slavnostního zahájení českého předsednictví v Národním divadle. Ještě minulý pátek byl hostem Radiožurnálu, kde se vyjadřoval k aktuálním politickým otázkám. Kvůli poslední operaci už se nemohl zúčastnit vernisáže výstavy Měli jsme underground, máme prd, která jej představuje jako symbol odporu proti komunismu.

Zdravotní potíže trápí Havla řadu let

Havel ležel naposledy v nemocnici přibližně před rokem, v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) se na přelomu ledna a února léčil po akutním zánětu průdušek komplikovaném srdeční arytmií.

Velké problémy měl Havel v roce 1998, kdy po operaci tlustého střeva nastaly pooperační potíže a prezident byl po určitou dobu v ohrožení života. Trpí také chronickou bronchitidou. Už dříve jej sužovaly i srdeční potíže, dýchací potíže například v roce 2004 zkrátily jeho návštěvu v Indii.

Havlovy zdravotní komplikace

Přehled vážných zdravotních problémů bývalého prezidenta Václava Havla od roku 1990:

březen 1990 - Havel se podrobil operaci břišní kýly, po třech týdnech byl propuštěn do domácího ošetřování.

únor 1994 - Během státní návštěvy v Thajsku si Havel zlomil žebro.

listopad 1996 - Havel byl se zánětem plic hospitalizován na chirurgické klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Operační tým profesora Pavla Pafka mu 2. prosince odebral polovinu pravé plíce, aby odstranil zhoubný nádor.

duben 1998 - Havel, který pobýval od 9. dubna v rakouských Alpách na ozdravném pobytu, se v innsbrucké Univerzitní nemocnici podrobil akutní operaci proděravělého tlustého střeva. Do Prahy se vrátil 6. května a léčil se v Ústřední vojenské nemocnici.

červenec 1998 - Havel v Praze podstoupil druhou fázi operace tlustého střeva - zacelení vývodu. Nastaly pooperační komplikace s provzdušněním pravé plíce. Havla pak 4. srpna postihla porucha srdečního rytmu a půl hodiny byl v ohrožení života. Lékaři provedli elektrickou kardioverzi (úprava rytmu srdce elektrickým výbojem).

červen 2000 - Lékaři odstranili Havlovi břišní kýlu, pozůstatek operací tlustého střeva.

únor 2001 - Havla hospitalizovali v ÚVN se zánětem průdušek poté, co musel přerušit návštěvu Kuvajtu.

září 2001 - Havel kvůli srdeční arytmii krátce před odletem zrušil návštěvu Itálie. Lékaři provedli elektrickou kardioverzi.

červenec 2002 - Kvůli zánětu průdušek Havel předčasně ukončil návštěvu Francie a byl hospitalizován.

leden 2004 - Exprezident Havel přerušil kvůli dýchacím potížím návštěvu Indie. - čtěte Havel si přivezl zánět průdušek

březen 2004 - Havel opět onemocněl, trápily ho dýchací potíže.

listopad 2004 - Havel, který byl na návštěvě na Tchaj-wanu, uklouzl a zlomil si krček stehenní kosti. Cestu po jihovýchodní Asii předčasně ukončil a byl hospitalizován v ÚVN. - čtěte Havlovu cestu Asií ohrozil pád v koupelně

leden 2008 - Havel byl převezen do nemocnice kvůli srdeční arytmii, začátkem února byl propuštěn domů a pokračoval v domácí rekonvalescenci. - čtěte Václav Havel měl potíže se srdcem, leží v nemocnici

Zdroj: ČTK

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.
Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...Další z rubriky

Exšéf poslanců ČSSD Tejc by se mohl stát Pelikánovým náměstkem

Zdeněk Škromach, Michal Hašek a Jeroným Tejc (uprostřed) se omlouvají na

Bývalý šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc by se mohl stát politickým náměstkem ministra spravedlnosti Roberta Pelikána...

Firma vyhodila na skládku sporáky, dostala milionovou pokutu

Skládka odpadu v Žabčicích.

Pokutu ve výši jeden milion korun dostala od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) společnost Purum. Ta v Osečné...

Na území Čech hrozí v noci a ráno ledovka, varují meteorologové

(Ilustrační snímek)

V nížinách hrozí od nedělního večera do pondělního rána tvorba náledí nebo zmrazků. Ve své aktuální výstraze s nízkým...Najdete na iDNES.cz