Hradu mohl  vadit Havlův kritický postoj k Rusku.

Hradu mohl vadit Havlův kritický postoj k Rusku. | foto: Radek Miča, MAFRA

Havla nepozvali na podpis smlouvy. Skandál, říká mluvčí exprezidenta

  • 1531
Slavnostní podpis odzbrojovací smlouvy sledovaly na Pražském hradě české politické špičky. Bývalý prezident Václav Havel ale ve Španělském sále chyběl, nikdo ho nepozval. Odborník na etiketu a Havlův bývalý mluvčí Ladislav Špaček to považuje za skandální. Člověk, který utvářel českou zahraniční politiku, by podle něj u takové události neměl chybět.

V sále seděly stovky hostů: vedle vrcholných představitelů státu také většina šéfů politických stran, většina předsedů sněmovních výborů včetně šéfa kontrolního výboru – komunisty Vladimíra Koníčka, velvyslanci, bývalí velvyslanci, senátoři...

Kromě zástupců Strany zelených a šéfa TOP 09, senátora Karla Schwarzenberga, chyběl jen Havel.

Podle odborníka na etiketu a bývalého mluvčího Hradu Ladislava Špačka je to neuvěřitelný skandál. "Jestli se někdo zasloužil o společenskou prestiž České republiky ve Spojených státech i Rusku a také o vstup do NATO, je to rozhodně Václav Havel. To byl státník, kvůli kterému si tady celý svět podával dveře. Současná garnitura to jen zdědila," komentoval to Špaček.

Podle něj je Havel stále česká politická osobnost číslo jedna. "Až za ním jsou podle protokolu všichni ostatní. Je neuvěřitelné, že hlavní architekt zahraniční politiky nebyl pozván, takovému selhání ze strany Pražského hradu se mi nechce věřit," uvedl Špaček.

Mluvčí Hradu Radim Ochvat včera slíbil vysvětlení, ale to do uzávěrky vydání nedodal.

Havel: Na Rusy pozor

Je možné, že důvodem je Havlův kritický postoj k Rusku, který se Hradu nehodil do "pohodového" scénáře. Havel své výtky k východní velmoci včera zopakoval.

"Rusko stále vnímá Českou republiku jako svou zájmovou sféru. Je třeba to zohlednit v zahraniční politice," uvedl. S Ruskem je podle něj nutné mít dobré partnerské vztahy. "Ale ke každému partnerství patří otevřenost. Máme otevřeně říkat, co si myslíme o tom, jak tam střílejí nepohodlné novináře," prohlásil exprezident. Narážel tím zřejmě na vraždu ruské novinářky a kritičky Kremlu Anny Politkovské z října 2006.

A dodal: "Je třeba, abychom byli bdělí. Putinovský režim opravdu jako by nás pořád vnímal trošku jako svoji zájmovou sféru, i když trochu sofistikovanějšími způsoby."

Pro zelené a Schwarzenberga nebyl dost dlouhý stůl

Proč prezident Václav Klaus na Hrad nepozval ani šéfa zelených Ondřeje Lišku, šéfku sněmovního výboru pro evropské záležitosti Kateřinu Jacques a bývalého ministra zahraničí za zelené Karla Schwarzenberga, "vysvětlil" už ve čtvrtek Klausův tajemník Ladislav Jakl.

"Kdyby tam chtěli být všichni možní zelení, nestačil by stůl a Hrad by úplně zezelenal," řekl Jakl v České televizi.
(čtěte více o Jaklově prohlášení)

Podle Lišky za to nemohou úředníci hradního protokolu, ale sám Klaus. "On rozhoduje o seznamu pozvaných. Ukázalo se tím, jakými zbytečnostmi se aparát Hradu zabývá, místo aby se staral o důležitější věci, například aby summit také něco politicky znamenal," reagoval šéf zelených.

Podle Špačka se na podpis smlouvy protokol nevztahoval. "Šlo o výběr osobností, které byly poctěny příležitostí přihlížet podpisu. A bylo naprosto na vůli organizátora, tedy prezidenta, koho pozve," zdůraznil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video