Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Havířovští se bojí ghett „nepřizpůsobivých“, je tam hodně volných bytů

  13:44aktualizováno  13:44
Obyvatele Havířova děsí informace, že společnost RPG Byty nastěhuje do prázdných bytů sociálně slabé nájemníky. Ti podle místních nebudou pracovat, ale jen krást a obtěžovat slušné lidi. Firma to ovšem vyvrací. Havířov i přesto svolává jednání k bezpečnostní situaci ve městě.

Hotelový dům Merkur v Havířově v době, kdy fungoval jako ubytovna. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

"Je to průšvih. RPG Byty zdražily nájmy a lidé mluví o tom, že kdo uteče, vyhraje. Jdeš po Hlavní třídě a vidíš prázdné byty," říká Josef Gogošek. Do Havířova jezdí za rodiči. Cestou k nim si naposledy všiml několika prázdných bytů, které patří zmíněné společnosti.

Strach ze vzniku sociálních ghett

Naposledy se lidé z Havířova obávali vzniku sociálního ghetta zhruba před rokem v městské části Podlesí, kde je ubytovna Merkur. Ta rovněž patří firmě RPG Byty. Loni ji ale na tři roky pronajala pražské společnosti Lukray Service.

"V nových smlouvách s firmou Lukray bylo, že budova C bude sloužit nejen k podnikatelským, ale i k ubytovacím účelům. Šprajcli jsme se. Sepsali jsme petici. Nakonec řekli, že ubytovna tady nebude," vypráví Jana Štrosová, která v jednom z domů Merkuru již dvacet let provozuje soukromé zlatnictví.

Všiml si také nervozity, která kvůli tomu mezi obyvateli Havířova panuje. Městem se totiž šíří informace, že největší vlastník nájemních bytů v obci nastěhuje do prázdných bytů zejména v Šumbarku a Prostřední Suché sociálně slabé, kteří podle lidí nebudou pracovat, ale pouze krást, devastovat byty a obtěžovat slušné obyvatele města.

"Nic takového není naším záměrem a informace, které se v posledních dnech na toto téma šíří, jsou pouze lži a fámy. Obáváme se, že je šíří lidé, kteří chtějí v kraji vyvolat podobnou nesnášenlivost, jaká nyní panuje na severu Čech," říká mluvčí společnosti RPG Byty Petr Handl.

Obyvatelé Havířova jsou přesto nervózní a informacím o přistěhovalcích věří. "Podívejte se, kolik je tu volných bytů. Jeden, druhý, třetí," ukazuje muž ze Šumbarku.

Čtvrť je známá tím, že v ní žije hodně Romů. Starousedlíci si s nimi nerozumí. Na šumbarském náměstí i kvůli tomu již několik let stojí pojízdná služebna městské policie.

Vedení města svolává jednání o bezpečnostní situaci

"S romskou menšinou tu máme problém. Řvou, člověk se nevyspí. Rodiny se mezi sebou věčně hádají, to je šílenství," popisují obyvatelé Šumbarku.

O prázdninách podle nich hlavně mladí postávají u bistra a vyřvávají. "Člověk má strach projít kolem, to přece není normální," doplňují místní.

Ti se navíc doslechli, že RPG do oblasti nastěhuje padesát rodin z Chánova. "Na to nemáme nervy. Jestli je to pravda, tak tu postavíme čínskou zeď. To víte, že sledujeme, co se děje v severních Čechách, ale nás neokradou, my se nedáme," dodávají lidé ze Šumbarku.

Hotelový dům Merkur v Havířově, kde žijí sociálně slabí a nepřizpůsobiví občané
Hotelový dům Merkur v Havířově v době, kdy fungoval jako ubytovna.

Vedení Havířova reaguje na obavy obyvatel. Mluvčí města Eva Wojnarová říká, že Havířov chce předejít situacím, které nastaly ve Varnsdorfu. Od společnosti RPG Byty již má příslib, že do svých domů sociálně slabé, kteří by nezvládli platit nájem, v žádném případě nenastěhuje.

"Při obsazování volných bytů nikoho nemůžeme diskriminovat z důvodu rasové, národnostní, náboženské či jiné příslušnosti, ale na druhou stranu máme jako vlastník a pronajímatel zájem na tom, aby v domech RPG Byty bydleli pouze takoví lidé, kteří svým chováním přispějí ke zkvalitnění sousedských vztahů a celkové úrovni života v jednotlivých lokalitách," uvádí Petr Handl.

Obavy z Ghetta nejsou v Havířově poprvé

Naposledy se lidé z Havířova obávali vzniku sociálního ghetta zhruba před rokem v městské části Podlesí, kde je ubytovna Merkur. "Dělají tu bordel, kravál. Ve dvě hodiny ráno bouchají na dveře. To není hotelový dům, ale dům hrůzy," stěžuje si čtyřiačtyřicetiletý nájemník ubytovny Merkur.

Podle místostarosty obce Horní Suchá Josefa Žerdíka jsou lokality kolem ubytovny Merkur a havířovské čtvrti Šumbark stále krásnými oblastmi. "Přijeďte se podívat do Horní Suché," nabádá.

Letos v květnu obec řešila nepříjemný problém se sociálně slabými. "RPG je největším vlastníkem nájemních bytů v obci. Jsou zde finské domky, do kterých společnost RPG nedala ani korunu. Byty letos obsadili nepřizpůsobivými lidmi. Je to obrovský problém," říká Josef Žerdík.

Podle mluvčího společnosti RPG Byty Petra Handla se věci ujalo občanské sdružení Vesnička soužití. "Je pravda, že někteří klienti byli problémoví. Spolupráce s nimi ale byla ukončena," doplňuje Handl.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Policie: O adventu a Vánocích budeme víc vidět, někde i s dlouhými zbraněmi

První náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek na tiskové konferenci...

Policie v době adventu a vánočních svátků chystá intenzivní bezpečnostní opatření, která se zaměří na místa s vysokou...

Strany si rozdělily výbory. Po dvou povedou Piráti, SPD i komunisté

Poslanecká sněmovna má ve středu na programu důležitý bod. Zákonodárci budou...

Poprvé po volbách jednali u jednoho stolu zástupci všech devíti stran sněmovních stran. Sešli se na pozvání vítěze...

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...Najdete na iDNES.cz