Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Havel vybírá prvního muže armády

  0:01aktualizováno  0:01
Prezident Václav Havel vybírá kandidáta na jeden z nejprestižnějších postů v Česku - náčelníka generálního štábu. Kdo na podzim usedne místo Jiřího Šedivého, jemuž končí čtyřletý mandát, do křesla prvního muže armády, sleduje pozorně bruselská centrála NATO i Washington. S osobou šéfa štábu je totiž úzce spojen osud profesionalizace vojska, a tím i jeho výkonnost, s níž aliance není příliš spokojena.

Havlův mluvčí Ladislav Špaček potvrdil, že prezident již delší dobu shromažďuje fakta o pěti kandidátech a radí se o jejich schopnostech s experty. "Konečné slovo bude mít totiž jako vrchní velitel ozbrojených sil on," vysvětluje Špaček.

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík odmítá o pětici jím navržených generálů cokoliv sdělit: "Nebylo by to k nim korektní. Zatím kromě toho ani neví, že jsou ve hře. Dozví se to, až si je prezident pozve, aby se seznámil s jejich vizemi a představami o ozbrojených silách."

Pětici kandidátů zná už i předseda bezpečnostního výboru sněmovny Jan Vidím (ODS). Říká, že jde o veřejnosti známá jména. "Kdo se trochu zajímá o armádu, nebude překvapen. Na výběr je, vzhledem k tomu, že ho musí projednat vláda i oba bezpečnostní výbory parlamentu, hrozně málo času."

Odborníci jsou ochotni nanejvýše popsat vlastnosti muže, který v následujících čtyřech letech bude armádě velet. Vidím soudí, že musí jít o vynikajícího vojáka s velkou praxí, ale také o špičkového a výmluvného manažera, který musí veřejnost přesvědčit o nezbytnosti značných výdajů na obranu.

"Profesionalizace armády bude stát spoustu peněz a lidé ji nepřijmou, pokud jim vojáci - když pominu politiky - nebudou umět nutnost těchto výdajů vysvětlit.  Nový šéf štábu proto nemůže být 'hodinářem', který to v půl čtvrté 'zapíchne' a vypne kvůli novinářům mobil," vysvětluje Vidím.

Mezi pěticí kandidátů jsou podle něj tři takto nadaní generálové. Horkým kandidátem je třeba Šedivého zástupce Miroslav Kostelka. Šedivému by měla podle Vidíma vláda nabídnout post odpovídající jeho nesporným zásluhám. "Já bych velmi stál o jeho služby," vzkazuje generálovi Vidím. 

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal prezident Zeman. Hašek mluvil o puči

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz