Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Havel ve sporu o katedrálu připomněl své řešení

  13:13aktualizováno  14:45
Se návrhem na řešení sporu o katedrálu sv. Víta se vytasil i bývalý prezident Václav Havel. Oprášil svou myšlenku z 90. let. Už tehdy vypracoval zákon, který předpokládal, že památku bude spravovat církev a stát společně. Text ale zůstal nepovšimnut. Podle Havla je to ale stále možná varianta.

Správní rada společnosti by byla tvořena zástupci církve a státu, navrhuje Havel. | foto: Robert RambousekMF DNES

Havel návrh příslušného zákona sepsal už v první polovině devadesátých let. Ačkoli ho od té doby rozeslal několika premiérům, kardinálovi Miloslavu Vlkovi i svému nástupci na Pražském hradě, žádné reakce se nikdy nedočkal.

Havel v zákoně navrhuje, aby se zástupci církví a státu starali o národní klenot společně. "Katedrálu by měla spravovat obecně prospěšná společnost, jejíž správní radu by z poloviny tvořili zástupci církví, ve druhé části by byli zastoupeni představitelé státu," řekl bývalý prezident.

Konkrétně do rady navrhuje katolického primase, kapitulního vikáře, dva další biskupy a předsedu Ekumenické rady církví. Stát by zastupoval prezident, šéfové obou parlamentních komor, premiér a primátor Prahy.

V reakci na Havlova slova uvedl mluvčí Hradu Petr Hájek, že žádný konkrétní zákon není potřeba. Hrad se totiž i nyní snaží dojít k takové dohodě, kdy by se na správě katedrály měly podílet obě strany. "Protože je zjevné, že památku provozuje církev i stát, bylo by logické, aby se v dohadování ... nějakým takovým způsobem postupovalo," uvedl mluvčí.

Děkan Metropolitní kapituly u svatého Víta Jan Matějka nechtěl dnes Havlovo vyjádření ani obsah jeho návrhu zákona komentovat.

Nejvyšší soud v únoru zrušil předchozí rozsudky, který odkázal chrám do vlastnictví církve. Katedrála by tak měla připadnout zpět státu. - více zde

Případ se vrací k Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který o něm bude jednat na počátku května.


Havlův návrh zákona o katedrále sv. Víta

Zákon o Katedrále Svatého Víta, Václava a Vojtěcha

§ 1

(1) Pražská Katedrála Svatého Víta, Václava a Vojtěcha (dále jen Katedrála), která je po staletí sídlem Metropolitní kapituly spojeným se stolcem pražských biskupů a arcibiskupů a českých primasů, je hlavním střediskem českého a moravského křesťanství a je prostorem náboženského kultu se všemi příslušnými náležitostmi.

(2) Jako místo korunovací českých panovníků, kde jsou uloženy jejich ostatky i české korunovační klenoty, jako kostel postavený a přestavovaný z jejich vůle, a jako kostel, který je jako součást Pražského Hradu bezprostředně a odnepaměti propojen se sídlem hlavy státu, je Katedrála zároveň symbolickým středem české státnosti.

(3) Toto ojedinělé a dlouhověké spojení tradice českého duchovního a náboženského života s tradicí české státnosti je nezpochybnitelnou hodnotou Katedrály a od této hodnoty je třeba odvozovat všechna rozhodnutí, která se Katedrály týkají.

§ 2

(1) Tímto zákonem se zřizuje obecně prospěšná společnost s názvem Společnost Katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha (dále jen Společnost).

(2) Zakladatelem Společnosti je Česká republika a jejím sídlem je Praha.

(3) Katedrála a příslušné nemovitosti (katastrální čísla 75, 76 a 79) se stávají vlastnictvím Společnosti.

(4) Veškerá správa Katedrály jako kultovního prostoru a hlavní národní památky přísluší Společnosti.

(5) Činnost Společnosti se řídí zákonem č. 248/1995 Sb. o obecně prospěšných společnostech, pokud tento zákon nestanoví jinak.

(6) Správní radu Společnosti tvoří primas český, kapitulní vikář, dva další primasem určení biskupové, předseda Ekumenické rady církví, prezident republiky, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, předseda Senátu Parlamentu České republiky, předseda vlády České republiky a primátor Hlavního města Prahy.

(7) Všichni členové Správní rady jsou jejími členy z titulu svých církevních a veřejných funkcí, a jsou jimi tudíž jen po dobu svého výkonu těchto funkcí, ale po celou tuto dobu.

(8) Ve funkci předsedy Správní rady Společnosti se každým rokem 1. ledna střádají primas český a prezident republiky. Prvním předsedou je primas český.

(9) Společnost uzavírá smlouvy s dalšími právnickými či fyzickými osobami týkající se provozu Katedrály a péče o ní. Hlavními smluvními partnery jsou Metropolitní kapitula a Správa Pražského Hradu, respektive její zřizovatel Kancelář prezidenta republiky.

(10) Činnost Společnosti a její výlohy jsou hrazeny ze samostatné kapitoly státního rozpočtu České republiky. Společnost může v souladu se zákonem získávat prostředky i z dalších veřejných i soukromých zdrojů.

§ 3

Tento zákon nabývá účinnosti dnem ......

zdroj: ČTK

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

Zavírejte dveře migraci, řekl Wilders v Praze. Stovky lidí demonstrovaly

Na tiskové konferenci evropských protiimigračních stran vystoupili Marine Le...

Nizozemský odpůrce islámu Geert Wilders doufá, že Česko bude nadále zavírat dveře masové migraci. Podle francouzské...

Policisté v Praze označovali nehodu, do jejich auta naboural jiný vůz

Policie v Praze označovala místo nehody, do jejího vozu narazil další řidič...

Zatímco policisté v Kbelské ulici v Praze označovali porouchané vozidlo, do jejich auta narazil další vůz. Při nehodě...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz