Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Havel slaví pečenými selaty a zpěvem

  1:00aktualizováno  1:00
Český underground i Lucie Bílá, opékaná selata i tygří krevety dovezené až z Bangladéše. V odsvěceném kostele svaté Anny v Praze začne ve středu v podvečer oslava sedmdesátých narozenin bývalého prezidenta Václava Havla. Kdyby dorazili úplně všichni pozvaní, sešly by se tam čtyři tisíce lidí.

V kostele svaté Anny se ve středu večer potkají zpěvačka Lucie Bílá s undergroundovými básníky. | foto: Robert RambousekMF DNES

Večer bude moderovat herečka Eva Holubová, hudební program Havlovi připravil Michael Kocáb. Vystoupí například Marta Kubišová nebo Ida Kelarová. "Za vrchol večera osobně považuji taneční vystoupení bratří Bubeníčků, ve světě patří k našim nejuznávanějším umělcům," řekl v úterý Kocáb. "Chystá se i překvapení, to ale zatím nezná ani Havel, tak ho nemůžu vyzradit."

Nakonec zbude prostor pro umělce, kteří budou chtít Havlovi pogratulovat například zpěvem – k tomu se chystá třeba bývalý poslanec Svatopluk Karásek. "Zazpívám Havlovi píseň Orel," řekl Karásek. Lucie Bílá chce Havla obdarovat obrazem Vladimíra Komárka.

Kancelář bývalého prezidenta sice rozeslala dva tisíce pozvánek, každou pro dva hosty, s takovou účastí se však nepočítá. "Občerstvení připravujeme pro osm set lidí," řekl Marek Radič, šéfkuchař restaurace Kampapark, která patří k nejdražším v Praze. "Havel si přál, abychom servírovali hlavně českou kuchyni," říká Radič. Pečená selata, králíci po provensálsku a zvěřina na víně budou hlavním chodem večera.

Paradoxní však je, že Havel, který před časem kritizoval, že se delikatesy zbytečně dovážejí z místa na místo, bude hostům nabízet také norského lososa, krevety z Bangladéše nebo rybu Pompana vylovenou až u břehů Indonésie.

V úterý odpoledne se Václav Havel ještě naposledy zastavil v kostele nedaleko Karlova mostu, aby zkontroloval, jestli přípravy jeho narozeninové oslavy probíhají hladce. Zvukaři už rozestavili ozvučení. Začít vařit mohla i kuchyň, kterou tu provizorně postavili, aby bylo jídlo čerstvé. "Zítra bude na místě dvacet našich kuchařů," řekl šéfkuchař Radič.

Mělo to být tajné
Dagmar Havlová prý pracovala na přípravě oslav svého muže celé léto. Minulou sobotu si však během divadelního představení vyvrtla kotník. "Teď už je téměř v pořádku a oslav se samozřejmě zúčastní," řekl vedoucí její kanceláře Vangelis Zingopis.

Dagmar Havlová musela několikrát změnit své plány. Původně chtěla, aby byla oslava pro Havla překvapení – stejně jako večírek na rozloučenou s prezidentským úřadem, který mu před třemi lety uspořádala v Národním divadle.

Navíc si přála, aby se slavilo v Sovových mlýnech. Nakonec se rozhodla uspořádat recepci v kostele svaté Anny, který před časem zrekonstruovala její nadace. Také na přání Dagmar Havlové drží organizátoři veškeré podrobnosti ohledně oslav v tajnosti.

"Je to privátní oslava, o které neposkytujeme informace," řekl Havlův asistent Martin Vidlák. Na veřejnost nesměl uniknout seznam pozvaných hostů ani večerní menu. Jisté je však to, že se na sedmdesátých narozeninách bývalého prezidenta sejde pestrá společnost.

V kostele svaté Anny se ve středu večer potkají zpěvačka Lucie Bílá s undergroundovými básníky, politiky a podnikateli. Mezi pozvanými má být například i básník Ivan Jirous. "Nemám ale tušení, jak to dají Jirousovi vědět. Nemá mobil ani trvalou adresu," říká Martin Věchet, Havlův dávný přítel a pořadatel trutnovského festivalu, který se také chystá na oslavy.

Pozvánky dostali i někteří Havlovi političtí oponenti. Mezi nimi je samozřejmě i Havlův nástupce Václav Klaus. "Omluvil se ale s tím, že je na služební cestě," říká Hladík.

Prostřednictvím Havla se budou moci sejít i političtí protivníci Mirek Topolánek a Jiří Paroubek. Havel pozval třeba i pražského primátora Pavla Béma nebo současného ministra zahraničí Alexandra Vondru, se kterým dříve spolupracoval a později měl i rozpory.

Ještě v úterý se na vrátnici kostela svaté Anny mluvilo o tom, že tu zítra možná uvidí i bývalého amerického prezidenta Billa Clintona. S ním se však Havel sejde až za dva týdny na společném semináři v New Yorku. Havel odjíždí do Ameriky koncem října – až do Vánoc bude stipendistou Columbijské univerzity.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Najdete na iDNES.cz