Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Havel šéfoval novinám, žádal vysvětlení kauzy Čunek

  12:32aktualizováno  12:32
Exprezident Václav Havel usedl na pár hodin do křesla šéfredaktora Hospodářských novin. I když se řada článků týká jeho samotného nebo jemu blízkých lidí, přišla na řadu i jiná témata. Havel například chtěl rozhovor o stíhání vicepremiera Jiřího Čunka.

Václav Havel šéfredaktorem HN

Na první pohled je jasné, že tyto noviny dnes opravdu vydával "podivný" šéfredaktor. Budete-li v nich hledat to, čím žijí titulní strany jiných deníků, bude vaše hledání marné.

Pro většinu šéfredaktorů jsou událostmi číslo jedna nešťastní rodiče, kterým v porodnici vyměnili dítě, opoziční lídr Jiří Paroubek, který vypočítal své roční příjmy, a také premiér Mirek Topolánek, který prý chce zbavit svého rivala Tlustého důležitého postu.

Podle toho vypadají i hlavní fotografie - téměř nikde nechybí nešťastní rodiče, lídr Paroubek či odcházející ministryně Kuchtová, která s evidentní úlevou pokuřuje na pražské Malé Straně.

Dělejme si ze sebe legraci, radí exprezident
Noviny šéfredaktora Havla jsou jiné. Naprosto jiné. Hned na začátku totiž přichází se spíše filozofickým tématem, které by jeho kolegové z jiných novin zřejmě zařadili maximálně do sobotních příloh pro několik posledních intelektuálů.

Havel píše o odpovědnosti za svět a nebezpečí, kdy se lidé začnou měnit v "posedlíky", protože ve snaze činit dobro začnou svět "upravovat". Podle toho vypadá i dominantní kresba výtvarníka Aleše Lamra na titulní straně nazvaná Posedlíci.

"Jak čelit tomu, aby se z obdivuhodného obětavce nestal hrůzu nahánějící posedlík? Je jediný způsob: legrace. Čím vážnější věci člověk dělá, tím větší by měl mít nadhled," odpovídá si exprezident.

Havel se nedočkal rozhovoru o Čunkovi
Stejně jako jsou originální noviny, byl originální i jeho včerejší šéfovský den. Do redakce přijel kolem jedenácté hodiny a o půl hodiny později zahájil pravidelnou poradu, na které se mimo jiné rozpovídal poněkud nezvykle o globalizaci v souvislosti se sportem - den předtím totiž sledoval utkání Slavie v Lize mistrů.

Jednodenní šéfredaktor měl ovšem snadnější práci, protože většina stránek byla připravena a vytištěna s předstihem. Už o několik týdnů dříve totiž Václav Havel navrhl, jak by noviny měly vypadat, a podle těchto instrukcí potom redakce s jeho spolupracovníky noviny připravovala.

Na jeho přání je hlavním tématem novin chování Ruska, podle jeho přání jsou sestaveny také komentátorské stránky a zprávy z kultury a ze světa. Díky Havlovi jsou v novinách rozhovory s polským novinářem Adamem Michnikem, zpravodajkou CNN Christiane Amanpourovou i bývalou ministryní zahraničí USA Madelein Albrightovou. Sám exprezident zpovídá ruské opoziční politiky Kasparova a Javlinského.  

Václav Havel měl ale včera možnost poznat, jak nesnadné je aktuální zpravodajství. Na poradě dal totiž najevo, že mu velmi záleží na tom, aby se v novinách objevil rozhovor s nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou. Chtěl, aby čtenářům srozumitelně vysvětlila celou kauzu (ne)vyšetřování vicepremiéra Čunka.

Během dne se ale dozvídal, že rozhovor není a ani nebude. Vesecká nakonec odpověděla stručně, nezajímavě a navíc nesrozumitelným úřednickým jazykem. V novinách se tak nakonec objevil jen malý článeček.

Vyprodáno, hlásili trafikanti
Tento text, stejně jako všechny další, už ale vznikaly v době, kdy Václav Havel v redakci nebyl. Po poledni se totiž vyfotil s redaktory a šéfredaktorskou židli opustil. Dohled nad novinami si ale ponechal. Než se jednotlivé stránky dostaly do tiskárny, Havel si je prohlédl a schválil.

Jak "marketingová značka" VH zabrala, není zatím jasné. Někteří trafikanti ale říkají, že oproti jiným dnům je o noviny tentokrát větší zájem.

"Lidi se na ně ptali a kupovali je. Už je mám vyprodané," sdělil dopoledne Jaroslav Mareš z Dobré trafiky v centru Prahy. "Hospodářské noviny s Václavem Havlem už nemáme," hlásila také prodavačka z největší trafiky v Uherském Hradišti.

V obou případech je ale třeba dodat - trafiky prodávají tyto noviny jen v počtu několika málo kusů.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

PŘÍMÝ PŘENOS: Klaus s Mečiarem hodnotí 25 let samostatnosti

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

V budově bývalého Federálního shromáždění debatují hlavní postavy rozdělení ČSFR - Václav Klaus a Vladimír Mečiar....

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...Najdete na iDNES.cz