Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Havel: Rozchod se Slováky byl správný

  0:01aktualizováno  0:01
Mimořádně smířlivý, s jedním překvapivým momentem, byl poslední novoroční projev prezidenta Václava Havla. Jako dlouholetý zastánce společného státu Čechů a Slováků Havel poprvé připustil, že rozpad federace před deseti lety byl správným krokem. Zalitoval pouze, že rozdělení Československa neprovázelo referendum, čímž se celá událost přiblížila spíš nějaké účetní operaci.
Poslední projev Václava Havla

Poslední projev Václava Havla - Prezident Václav Havel při svém posledním novoročním projevu. (1. ledna 2003) | foto: Michal DoležalČTK

"S odstupem času se mně stále víc zdá, že ať už se to tehdy stalo jakkoli divně, je dobře, že se to stalo. Většina národů musí zřejmě aspoň na chvíli zakusit plnou vlastní státnost, aby pak mohla dobře spolupracovat s jinými," konstatoval ve svém třináctém novoročním vystoupení.

Ačkoli Václav Havel coby prezident k lidem promluvil na Nový rok naposledy, vyhnul se jakékoli zmínce o svém působení na Pražském hradě. Namísto toho bilancoval uplynulých deset let nového českého státu, který se podle něho stal důvěryhodnou a respektovanou demokracií. Se zjevným potěšením komentoval zejména výsledky letošních parlamentních voleb.

Novoroční projev čtěte zde

Neodpustil si však varování, ve skryté narážce na novopečeného senátora Vladimíra Železného, ředitele TV Nova: "Různá bratrstva lidí vždy připravených se obratně obohacovat na úkor ostatních a usilovat přitom o beztrestnost, či dokonce politické krytí bohužel stále existují. Nesmíme tomu jen odevzdaně přihlížet."

To byla jediná věta, kterou mu politici v jeho projevu vyčítali. "Bylo to zbytečně konkrétní a nezapadalo to do tónu celého projevu," míní místopředseda sněmovny Jan Kasal.

Co říkají o projevu politici

K novoročnímu projevu se tradičně vyjadřují osobnosti české politiky. Někteří politici, například Václav Klaus nebo úřadující předseda US-DEU Ivan Pilip, prezidentův projev nesledovali.

Vladimír Špidla,
premiér a předseda ČSSD

Projev jsem viděl jen zčásti, ale musím říct, že patří k těm, které jsou nejlepší. Bylo to bilanční, přesné shrnutí dějin posledních deseti let, které se obešlo bez patosu. Překvapivé myšlenky jsem tam nenalezl, ale ty, co tam byly, byly velmi hluboké.

Mirek Topolánek,
předseda ODS
Byl to projev klidný, vyrovnaný a důstojný a mne nijak neurážel.

Jan Kasal,
místopředseda KDU-ČSL

Byl to projev státníka, který se loučí a který se přes všechny starosti snaží vyzdvihnout to dobré. Líbilo se mi, jak hovořil o národních zájmech.

Miloslav Ransdorf,
místopředseda KSČM

Nepřinesl nic nového. Jsou to stále tytéž bezobsažné věty. Chybí reflexe vlastního podílu na polistopadovém vývoji s jeho klady a zápory. Některá tvrzení jsou naprosto nemožná jako například to, že s odstupem času se ukázalo, že rozdělení Československa bylo dobré.

Odcházející prezident se i v projevu vystříhal konkrétnější představy, kterého z kandidátů by rád viděl v roli svého následovníka. "Věřím, že se jím stane člověk moudrý, otevřený a odpovědný, který bude tvořivým partnerem politické reprezentace," řekl pouze.

Václav Havel ve třinácti obrazech
Na první pohled vypadají všechny díly stejně. Je 1. leden, hodina po poledni a Česká televize a Český rozhlas vysílají novoroční projev hlavy státu.

Žádný jiný politik takovou výsadu nemá. Dokonce ani žádný jiný prezident jich za svůj život nestihl v televizi tolik "odvysílat".

Václav Havel měl ve středu derniéru. A to je vhodná příležitost k ohlédnutí za všemi "představeními". O čem nejčastěji mluvil? S kým a za co bojoval? Měnil  své názory?

Nejčastěji zmiňoval morálku, mravní klima, apeloval na etické cítění občanů. Bojoval za občanskou společnost, proti nadvládě politických stran. Nikdy však nemluvil o sobě, o svých úspěších ani chybách. Tomu se vyhnul i ve včerejším, závěrečném dílu "seriálu".

Srovnání novoročních řečí dokumentuje nejen třináct let Václava Havla, ale celý polistopadový vývoj republiky: čím stát procházel na cestě od pádu komunismu k blížícímu se vstupu do Evropské unie.

Mimochodem: Jeden díl seriálu chybí - ten z roku 1993. Tehdy Václav Havel vypadl z role: prezidentem Československa přestal být v polovině roku 1992 a hlavou nově vzniklé České republiky se stal až v lednu 1993.  Na Nový rok za něj na obrazovkách zaskočil předseda Poslanecké sněmovny Milan Uhde.

Projev Václava Havla v roce 1990

1990: Naše země nevzkvétá
"První projev prezidenta Václava Havla byl výčtem toho, v jakém stavu je země po čtyřiceti letech komunistické vlády. Nastínil vizi, co bude nutné udělat pro demokratické fungování státu. „Naše země nevzkvétá. Velký tvůrčí a duchovní potenciál našich národů není smysluplně využit. Celá odvětví průmyslu vyrábějí věci, o které není zájem..."

1991: Je to horší, než jsme čekali
"Dědictví minulých desetiletí je horší, než jsme mohli tušit," oznámil Havel. Promluvil v den, který byl označen za počátek rozsáhlé reformy komunistického hospodářství. Rok 1991 bude podle Havla rokem velké zkoušky. "Nesmíme ztratit naději, neboť kdybychom ji ztratili, ztratily by tyto zkoušky v našich očích jakýkoli smysl. Bylo by to pak pouhé strádání."

1992: Udržíme stát?
"Zatím si vedeme dobře," tvrdil na adresu transformace Havel počátkem roku 1992. Zmínil se však také o odstředivých tendencích Slováků. "Hledáme nový, lepší a vskutku spravedlivý model své vlastní státní existence a soužití našich národů," řekl tehdy. (Nemohl tušit, že tento projev je jeho poslední novoroční řečí československého prezidenta.)

1994: Většina změn provedena
"Většina základních změn v českém hospodářství je provedena, transformaci hospodářství je proto možné považovat už za nezvratnou," prohlásil prezident. Za největší úspěch považuje, že republika dokázala udržet tempo hospodářské transformace, neuchýlit se od její koncepce a prokázat, že její postup byl správný. Připomněl také význam občanské společnosti.

1995: Stále nemáme Senát
Úkolem dnešní doby je podle prezidenta postupné vytváření ucelenější představy o ekonomické identitě a budoucnosti České republiky. "Skutečným motorem této vize musí být názor, jakým státem chceme být a jak chceme žít." Prezident poukázal na nenaplnění české ústavy, zejména pokud jde o neexistenci Senátu. "Naše úcta k ústavě, kterou jsme si sami dali, je stále nevalná".

1996: Nevolte zlo
Nejdůležitějším cílem je podle prezidenta "nutnost upnout všechny síly k pěstování lepšího mravního klimatu" v České republice. Nikdo si podle něj nesmí myslet, že "tržní ekonomika znamená právo libovolně se obohacovat na úkor jiných." Havel vyjádřil naději, že lidé v parlamentních volbách podpoří strany ochotné pokračovat v transformaci země.

1997: Tváří v tvář smrti
Prezident by si přál, aby skončil čas vzájemného osočování a účelového obviňování, jež provázelo volby v uplynulém roce. Připomněl loňské úmrtí své manželky Olgy a svou operaci plic. Řekl, že se dvakrát ocitl tváří v tvář smrti. "Oba tyto zážitky jsem vnímal jako výzvy k novému a daleko hlubšímu zamyšlení o světě, o sobě samém, o záhadném řádu našeho bytí."

1998: Všichni k volbám!
Prezident vyzval občany k "odpovědné" účasti v mimořádných parlamentních volbách, které vyvolal předčasný pád vlády Václava Klause. "Sám sobě i nám všem nejlépe pomůže ten, kdo bude pozorně sledovat politické dění, všímat si jednotlivých politiků i stran a posléze bude volit vskutku odpovědně, aby jeho hlas dostali ti, kteří to myslí nejpoctivěji."

1999: Zdi kolem nás
Václav Havel kritizoval čecháčkovství, malou sebedůvěru, ale i neúctu k lidským právům, rasismus a nerespektování kulturních odlišností, kvůli nimž ve společnosti vznikají nové zdi. Narážel tak na problém Matiční ulice v Ústí nad Labem. "Podivné zdi se začaly vynořovat i v politice jako barikády, mobilizace, semknuté šiky, disciplinovaná hnutí."

2000: Nejen globalizace
Prezident připomněl bezohledné ničení planety, civilizaci, která vlivem globalizace přejímá "pahodnoty", rozmach organizovaného zločinu a terorismu a krátkozrakou světovou tržní ekonomiku zneužívající chudé státy. Při popisu stavu české společnosti řekl, že se politika a každodenní život sobě navzájem odcizují a že se v obou rozmáhá neúcta k právním a morálním pravidlům.

2001: Morálka nadevše
V době, kdy vrcholila krize v České televizi, se prezident postavil na stranu vzdorujících zaměstnanců ČT. Chválil občany, že nezapomínají na morálku. "Společnost je protkána hustým předivem jevů a vztahů jasně svědčících o jejím mravním cítění a schopnosti etického soudu". Zastal se anonymních občanských spolků, nadací a sdružení.

Loňský Havlův projev2002: Pozor, koho volíte!
"Česká republika vstupuje do důležitého roku několika voleb, ve kterých se bude rozhodovat o tom, zda bude v zemi otevřená občanská společnost, anebo se bude náš společenský systém zvolna uzavírat tak, až nakonec o tom nejpodstatnějším bude rozhodovat vždycky jen totéž poměrně úzké bratrstvo." Tím apeloval prezident na občany loni, půl roku před volbami.

2003: Loučení
Česká republika je po deseti letech své existence důvěryhodnou a respektovanou demokracií. Tak ji zhodnotil Václav Havel včera v posledním novoročním projevu, který byl zároveň bilancí éry od pádu komunismu. K volbě svého nástupce uvedl: "Věřím, že se jím stane člověk moudrý, otevřený a odpovědný, který bude tvořivým partnerem politické reprezentace."

Soudruzi, šťastný nový rok

Gustav Husák"Drazí spoluobčané, vážené soudružky a soudruzi. Na prahu nového roku 1989 vás všechny srdečně zdravím jménem nejvyšších politických a státních orgánů i jménem svým."

Tak začínal svůj novoroční projev Havlův předchůdce Gustáv Husák 1. ledna 1989. Byl vlastně v podobné roli jako včera Václav Havel: na Nový rok mluvil k občanům jako prezident naposledy. S tou výjimkou, že na rozdíl od Havla si mohl myslet, že to naposledy není. Kdo tehdy mohl tušit, že v listopadu 1989 padne komunistický režim?

Úvodní Husákovo oslovení a následné přání zdraví a pohody bylo to nejkonkrétnější, co jeho novoroční řeč obsahovala. Prezident totiž na diváky spustil "lavinu" ideologických frází: "Kriticky a náročně jsme posoudili cestu, kterou jsme minulého roku prošli v politickém životě, v přestavbě hospodářství a společnosti... Uvědomujeme si složitost přestavby... Je to dlouhodobý proces, který vyžaduje vysoce odpovědný přístup řídících orgánů."

Na závěr Husák ještě jednou oslovil spoluobčany. "Z celého srdce zdravíme bratrský sovětský lid, národy dalších socialistických zemí, všechny přátele Československa ve světě. Ať vzkvétá naše vlast - Československá socialistická republika."

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...Najdete na iDNES.cz