Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Havel řekl, co udělat s OSN

aktualizováno 
Summit tisíciletí skončil, jeho hlavní téma nikoliv. Před Organizací spojených národů stále stojí hlavní výzvy největšího setkání státníků v dějinách. Jak pomoci v desítkách nepřehledných konfliktů, v boji proti chudobě třetího světa, tváří v tvář stále se tenčícím přírodním zdrojům? Prezident Václav Havel ve svém včerejším vystoupení nabídl jednu z možností, jak by OSN mohla vypadat. Její nová tvář by stála na dvou pilířích: na plenárním zasedání tak jako dosud a pak na seskupení, přímo voleném obyvateli zeměkoule. "Počet zástupců jednotlivých národů by zhruba odpovídal velikosti Země," popsal druhou oporu OSN Havel.
Výkonným orgánem by podle této představy i nadále zůstala v upravené podobě Rada bezpečnosti. Právě podoba Rady se jevila v třídenních diskusích jako největší potíž.

Prezident Bill Clinton se na zasedání vyslovil ve prospěch svéprávnějšího orgánu, který by byl schopen tvrdě odpovědět na porušení mezinárodního práva. To odpovídá i představám Kofiho Annana.

Clinton přitom zdůraznil, že debata o zárukách bezpečnosti se nemůže omezit na pouhý úzký význam tohoto slova. "Někteří lidé poslouchají tuto debatu a mohou říci: Jistě, jsou to jen mírové síly OSN, kdo má co do činění s otázkou bezpečnosti. Avšak není tomu tak," řekl Clinton. Bezpečnost světa není podle něho myslitelná bez širších záruk, které by se týkaly možnosti vzdělání, přístupu ke zdravotní péči a čistému životnímu prostředí. "Pokud neučiníme přítrž nedostatku, nemocem a válkám, nedočkáme se míru, o kterém snili zakladatelé OSN," prohlásil. V tomto názoru nebyl Clinton osamělý.

"Ať jde o chudobu, dluhy, humanitární pomoc, nebo infekční onemocnění, potřebujeme širší koncept pro řešení těchto věcí, které ohrožují bezpečnost světa," souhlasil také britský ministerský předseda Toni Blair.

V širším měřítku vidí tyto věci i Václav Havel. Zdůraznil, že jakýkoli problém dnešního světa není možné řešit bez pocitu základní lidské odpovědnosti. "Nejde přitom o pouhou odpovědnost člověka ke svému vlastnímu životu či přežití," řekl Havel. "Jde prostě o jeho odpovědnost za svět." Havel nazval tento pocit globální odpovědností. Bez tohoto pocitu podle něj není myslitelná ani smysluplná forma OSN.

Vyslovil přesvědčení, že ve stejném duchu se nese i zpráva Kofiho Annana. Z těchto názorů nakonec zřetelně vyčníval především přístup zástupců Ruska a Číny.
Otázku bezpečnosti světa vnímají jako úzce vymezený pojem, který by neměl zahrnovat sociální a ekonomické otázky.

Jako určitý kompromis mezi těmito názory se jeví přijatá rezoluce, která žádá uvážlivou strategii, při pojmenování příčin, ze kterých se rodí ozbrojené konflikty.
Mezi nimi nakonec jmenuje i sociální a ekonomické důvody.

Havel pak soudí, že veškeré tyto věci by měly být v pravomoci vrcholného orgánu OSN, který by v poněkud jiném složení byl pokračovatelem Rady bezpečnosti.
Ačkoli na tyto věci padaly značně protichůdné názory, zejména ze strany šéfů vlád některých rozvojových zemí, atmosféra byla na hony vzdálená podobné debatě při loňském Valném shromáždění OSN, kdy Kofi Annan předstoupil před členské země v podstatě s totožným tématem.

Tentokrát se dočkal pozitivnější odezvy. Přesto zdůraznil, že debata sama o sobě nestačí. "Je mnoho zranitelných míst na celém světě, kde potřební s nadějí vzhlížejí na tuto organizaci," řekl Annan.

Jedině akce - rychlá, společná a efektivní - podle něj může znovu pomoci nastolit v takových oblastech mír. K takové akci je podle něj ovšem třeba všeobecné shody.

"Řekne se to hezky, zasáhněte támhle, zasáhněte i jinde," říká bývalý alžírský ministr zahraničí, který šéfuje zprávě o budoucnosti mírových jednotek. "Když ale přistoupíme k akci, jen slyšíme ze strany velkých zemí: nechtějte toto a nechtějte ani tamto." Ochota, s jakou členské státy vyhoví přáním, bude i ukazatelem ochoty k celkové reformě OSN.
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Blahuta podal rezignaci

Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeněk Blahuta rezignoval na...

Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeněk Blahuta rezignoval. Informovalo o tom na webu ministerstvo...

Lidé věří více youtuberům než politikům, plyne z veřejného mínění

Setkání prezidenta Miloše Zemana a premiéra Bohuslava Sobotky na Hradě skončilo...

Tuzemským politikům věří Češi ještě méně než youtuberům či blogerům. Vyplývá to z říjnového průzkumu Centra pro výzkum...

Nové vedení Chebu předělá rozpočet, odvolaného starostu podporuje petice

Nové vedení chebské radnice u jednoho stolu. Zleva místostarostka Eva Horná,...

V Chebu začalo úřadovat nové vedení radnice v čele se starostou Zdeňkem Hrkalem (ANO). Hned na úvod chce přepracovat...Najdete na iDNES.cz