Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Havel opět omilostnil drogový delikt

  14:26aktualizováno  14:26
- Prezident Václav Havel opět udělil milost za drogový delikt. Tentokrát Lence Kamišové, která byla loni odsouzena k osmiměsíčnímu vězení s dvouletým odkladem za to, že si vypěstovala marihuanu a nabídla ji svým kamarádům. V dubnu omilostnil angolského pašeráka heroinu, v únoru mladého distributora marihuany.
Milost pro dívku je jednou ze 17 pardonů, které Havel udělil tento týden.

Drogové delikty omilostněné prezidentem v roce 2000

18. února - Stanislav Pobuda odsouzený na čtyři roky vězení za prodej několika cigaret marihuany. "Pan prezident se domnívá, že trest byl zbytečně přísný. Navíc sedm měsíců už strávil ve vazbě a je to mladý, dosud netrestaný člověk," tlumočil prezidentovo odůvodnění mluvčí Ladislav Špaček.
5. dubna - Kamerunský pašerák heroinu U. A. se snažil z Česka vyvést mezinárodním rychlíkem 278 gramů heroinu. V českých věznicích strávil tři roky a měl být vyhoštěn. Pan A. během odpykávání trestu uvěřil v Boha a prodělal skutečnou proměnu mysli; v Kamerunu by mu hrozila po návratu smrt, zněl důvod udělení milosti.
17. května - Lenka Kamišová byla loni odsouzena k osmiměsíčnímu vězení s dvouletým odkladem za to, že si vypěstovala marihuanu a nabídla ji svým kamarádům. Trest považuje prezident za neúměrný.

V době spáchání trestného činu sedmnáctiletá studentka gymnázia z Blovic na Plzeňsku byla loni odsouzena za to, že vypěstovala tři rostlinky indického konopí a několikrát jej nabídla svým známým.

Trest prezident považoval za neúměrný.

O milost požádaly prezidenta dva tisíce lidí, protože uložený trest považují za neúměrný. Prezident prominul mladé ženě trest odnětí svobody s úplným účinkem. Jinak řečeno, úřady na ni hledí jako na osobu nikdy netrestanou. Tento postup navrhl ministr spravedlnosti Otakar Motejl.

V únoru prominul prezident zbytek trestu odnětí svobody devatenáctiletému Stanislavu Pobudovi z Frýdku-Místku, který byl odsouzen ke čtyřem letům vězení za to, že třem kamarádům, z nichž jednomu ještě nebylo 15 let, prodal 18 marihuanových cigaret.

Pobuda tehdy trávil sedmý měsíc ve vazbě. Prezident se proti dva roky starým novelám zákona o drogách, které považují za trestný čin přechovávání omamných a psychotropních látek a jedů v množství větším než malém, ohradil již při jejich vzniku. Podle něj povedou spíše k postihu obětí než pachatelů a budou znamenat příliš ostrý vpád do jsoucího systému lidských práv a svobod. Poslanci přijali novely i přes Havlův nesouhlas.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

První den nové vlády. Budoucí ministři ráno položili věnec k Masarykovu hrobu

Andrej Babiš v Lánech (13. prosince 2017)

Prezident Miloš Zeman dnes odpoledne jmenuje novou vládu. A Andrej Babiš poté povede první zasedání nového kabinetu...

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...Najdete na iDNES.cz