Havel nechce Grégra ve vládě

- Prezident Václav Havel by si přál demisi ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra. Bez souhlasu premiéra se mu to ovšem nepovede.
Havel při úterní schůzce Zemana marně přesvědčoval, aby plánované změny ve vládě rozšířil ještě o Grégra. Potvrdili to dva zaměstnanci prezidentské kanceláře. "Zeman je v tom ale velmi neústupný," řekl jeden z nich.

Nátlak, i když bez konkrétního jména, Havel dokonce přiznal i před novináři: "Říkal jsem panu předsedovi o jedné změně, kterou bych perspektivně uvítal."

Co Havlovi vadí na Grégrovi
1) Odlišný přístup k jaderné energetice a k dostavbě elektrárny Temelín.
2) Okázalé preferování betonové lobby.
3) Rozdílný názor na zahraniční politiku v oblasti ekonomických zájmů České republiky v cizině.
4) Kritika osobního Havlova přítele a někdejšího velvyslance ČR v Moskvě Luboše Dobrovského.

Zeman však Grégrovi o prezidentově přání během středečního jednání vlády neřekl. "Já se ho na to ani neptal," odsekl Grégr, jemuž byly otázky na toto téma očividně nepříjemné. "Nebudu to komentovat, pokud mi pan prezident neřekne, že tento návrh předložil. To nemá smysl. Kdybych to komentovat chtěl, tak bych mohl říci, že v této zemi skutečně fotbalu a průmyslu rozumí každý," řekl ministr.

Sám Grégr sice říká, že netuší, co Havlovi na jeho práci může vadit, v uplynulých měsících se však jejich názory několikrát zásadně rozcházely.

Prezident podle některých svých spolupracovníků nemůže Grégrovi zapomenout, že především kvůli němu rezignoval před několika dny Havlův osobní přítel a nyní již bývalý velvyslanec v Rusku Luboš Dobrovský. Ministr průmyslu několikrát navrhl vládě, aby Dobrovského z Moskvy odvolala. Grégr tento svůj požadavek doprovázel tvrzením, že Dobrovský škodí českému obchodu v Rusku. Kavan vždy svého člověka uhájil. Velvyslanec Dobrovský nakonec rezignoval poté, co se mu nepodařilo přesvědčit své nadřízené, aby zrušili dohodu mezi ministerstvem průmyslu a ministerstvem zahraničí, že obchodní atašé bude v budoucnu vybírat jen Grégrovo ministerstvo. To také do Moskvy vyslalo svého člověka, aniž jeho nominaci konzultovalo s Dobrovským.

Velké minus si Grégr u prezidenta vykoledoval i tím, že před časem navrhl, aby jedno z nejvyšších českých státních vyznamenání obdržel odcházející čínský velvyslanec v Praze. Havlovi, který se vždy snaží nadřadit otázku dodržování lidských práv nad obchodní zájmy, podobný přístup vadí. Podle názoru Hradu u Grégra převyšují ekonomické aspekty nad zájmy české diplomacie.

Havel údajně na poslední schůzce se Zemanem řekl, že Grégr podle něho myslí stále postaru. Zeman však dosud vždy všechny námitky vůči Grégrovi odmítal slovy, že Grégr je jeden z jeho nejlepších lidí ve vládě, a mluví o něm vždy jako o "nezničitelném a velmi výkonném dědkovi".

Havel, byť nepřímo, kritizoval Grégra také za jeho obhajobu jaderné elektrárny Temelín. Několik měsíců po svém jmenování dokonce otevřel otázku výstavby dalších jaderných bloků v zemi. Havel je spíše odpůrcem tohoto typu výroby elektřiny.

Loni v květnu, několik hodin před rozhodnutím vlády o dokončení Temelína, Havel vyzval kabinet, aby stavbu elektrárny zastavil. "A já prosím a žádám českou vládu, aby měla odvahu zvážit všechny širší souvislosti svého dnešního rozhodnutí, aby nepřihlížela pouze k těm všem číslům z různých expertiz, aby přihlížela i k oněm globálním civilizačním souvislostem, aby myslela na to, že rozhoduje na dlouhá desítiletí o budoucnosti tohoto státu, jeho charakteru," řekl tehdy Havel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video