Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Havel naděloval pod stromek milosti

  15:36aktualizováno  15:36
Den před Vánocemi si může oddechnout jedenáct obviněných či odsouzených. Prezident Václav Havel jim nadělil pod stromeček svobodu. Mezi omilostněnými je například lékařka Hana Burešová, která podle soudu nezajistila hospitalizaci muže nakaženého tuberkulózou. Ten o čtyři dny později na vysoce nakažlivou formu plicní tuberkulózy zemřel.

"Kancelář prezidenta republiky obdržela petici 4 500 zdravotnických pracovníků, mj. sedmi děkanů lékařských fakult a dalších uznávaných odborníků, kteří upozorňují na nepřesnou dikci zákona a příslušné vyhlášky," odůvodňuje prezidentská kancelář.

Česká lékařská komora přiložila podle Hradu k petici stanovisko, že postup lékařky byl v souladu se zákony. Burešová prý nijak neporušila své profesní povinnosti.

Prezident republiky nařídil, aby se v trestním řízení nepokračovalo. Obvodní soud pro Prahu 10 Burešovou odsoudil k dvouletému podmíněnému trestu. Obhájkyně se proti němu odvolala.

Burešová byla prezidentovou milostí překvapena. "O milost jsme nežádali, protože jsme byli odhodláni dál bojovat. V každém případě je to milý dárek pod stromeček," řekla ČTK.

Zvažuje však možnost dál trvat na pokračování procesu. "Cítím se nevinna a chci, aby se ukázalo na faktická pochybení, která mě ohrozila," dodala.

Lékaři hájí odsouzenou kolegyni

Milost dostal i muž, který lékařku podvedl
Prezident dal milost i slovenského spolubydlícímu zemřelého pacienta. Právě on lékařce slíbil, že nakaženého převeze svým vozem do Thomayerovy nemocnice. Místo toho jej odvezl do bytu přítelkyně.

Obvodní soud pro Prahu 10 jej odsoudil za stejný trestný čin jako lékařku k podmíněnému trestu na čtyři měsíce s odkladem na dva roky.

"Nemocný trval na tom, aby ho po vyšetření odvezl do bytu jeho družky, odkud byl teprve převezen do nemocnice, kde zemřel. Není známo, že by se kdokoli z dalších osob od nemocného nakazil," odůvodňuje své další rozhodnutí kancelář.

Další milosti: řidiči, matka, nemocní
Milost dostal například také muž, který po požití alkoholu řídil auto a způsobil dopravní nehodu, při které jeden člověk zemřel na následky zranění.

"Podle posudku znalce byl svou náročnou profesí a přílišným pocitem odpovědnosti často velmi vyčerpán. Situaci se snažil řešit příležitostným požíváním alkoholu," vysvětluje na stránkách hradní kancelář. Muž si podle Hradu milost zaslouží i proto, že se vyrovnal s pozůstalými oběti.

Prezident republiky muži prominul zbytek trestu s podmínkou, že se do tří let nedopustí úmyslného trestného činu. Zákaz řízení motorových vozidel trvá.

Mezi dalšími omilostněnými je například matka odsouzená za zanedbání povinné výživy, řidič, který zavinil nehodu, při níž přišli o život jeho dva známí, či dva těžce nemocní obvinění.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babiš požádá o vydání ke stíhání. Děláte ze mě lidskou zrůdu, řekl

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Premiér Andrej Babiš (ANO) i předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek požádají o vydání k trestnímu stíhání v kauze Čapí...

Den rozhodnutí o menšinové vládě ANO a žádosti policie o vydání Babiše

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO) na jednání Poslanecké sněmovny,...

Pro Andreje Babiše to není ve Sněmovně úplně příjemný den. Poslanci odmítnou jeho menšinovou vládu a měli by rovněž...

VIDEO: Základy domů zase pomalu mizí ve Vranovské přehradě, ukázal dron

Na dně Vranovské přehrady se ukrývají základy opuštěné vesnice Bítov

Velké sucho na Znojemsku loni na podzim odhalilo základy domů zatopené vesnice Bítov, které jsou jinak ukryty na dně...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz