Havel snídal a Husák čekal. Před 30 lety chartisté prvně okusili svobodu - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Havel snídal a Husák čekal. Před 30 lety chartisté prvně okusili svobodu

  0:01
Dnes už si nikdo nepamatuje, co se před třiceti lety při snídani s francouzským prezidentem Mitterrandem v Praze na Malé Straně servírovalo. Ale osm pozvaných disidentů tehdy asi poprvé okusilo, jak chutná svoboda.

François Mitterrand (čtvrtý zleva) vedle Václava Havla | foto: Francouzské velvyslanectví

Podmínkou pro vůbec první návštěvu francouzského prezidenta v Československu bylo setkání se zástupci opozice. François Mitterrand je pozval 9. prosince 1988 na snídani do Buquoyského paláce na Malé Straně. 

„Když na to vzpomínám, vybavím si tu atmosféru a to, jak už tehdy při snídani francouzský prezident pozorně naslouchal slovům Václava Havla, bylo vidět, že mu věnuje pozornost, že si ho váží,“ vzpomíná jeden z účastníků, biskup Václav Malý. Setkání bylo velkým uznáním československé opozice. 

Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli disentu a postavil je tak téměř na roveň komunistických politiků, se kterými se sešel na Pražském hradě.

Svobodně a s úctou

O setkání prezidenta Gustáva Husáka s francouzským prezidentem Françoisem Mitterrandem usilovali komunističtí diplomaté dlouho. Francouzi Československu nakonec vyhověli, ale podmínkou návštěvy, od které si komunisté slibovali symbolické uznání totalitního režimu vzniklého po sovětské invazi v roce 1968, bylo právě i setkání s opozicí.

Své přání sejít se s disidenty během své cesty do Československa vyjádřil Mitterrand veřejně také v rozhovoru pro Československý rozhlas v předvečer své návštěvy. „Setkám se s různými představiteli vaší společnosti, včetně zástupců veřejného života a včetně opozice. Budu se vyjadřovat svobodně a s úctou, která státu a lidu přísluší,“ uvedl francouzský prezident.

Jednu podmínku měli i komunisté. Setkání se nesmí zúčastnit Alexander Dubček. Pro komunisty byl sesazený generální tajemník KSČ symbolem pražského jara, potlačeného tanky Varšavské smlouvy. Proto ho nechali preventivně zadržet policií.

Pozvánka přišla poštou

A zatímco spousta věcí se v disentu odehrávala nějakou neoficiální cestou, na snídani pozval francouzský velvyslanec odpůrce komunistického režimu se vší parádou. „Pozvánka mi přišla poštou, to si tehdy režim už nedovolil blokovat oficiální poštu z velvyslanectví,“ vzpomíná jeden z účastníků, biskup Václav Malý. Na snídani přišli Rudolf Battěk, Jiří Dienstbier, Miloš Hájek, Václav Havel, Ladislav Lis, Václav Malý, Karel Srp a Petr Uhl.

Účastníky podle Malého vybíralo přímo francouzské velvyslanectví. „Fungoval okruh lidí, který byl v pravidelném kontaktu se západními diplomaty,“ vysvětluje. Z něj velvyslanectví pak vybralo účastníky schůzky. „Pro nás to byla úžasná podpora, protože on byl první hlava státu, která se s námi setkala. Husák a Jakeš věděli, že pokud by překazili setkání, že on nepřijede nebo se s nimi nesetká,“ uvedl před časem Petr Uhl.

Kartáček s sebou

O čem se u snídaně hovořilo? O lidských právech a politické situaci v zemi. Dostalo se i na otázku vztahů mezi Československem a Francií, Mitterrand se údajně disidentů i ptal, jestli jim nevadí, že se schází s Husákem.

Legendární se stala i slovní výměna mezi francouzským prezidentem a Václavem Havlem. Prezident se Havla zeptal, jak se činnost disentu a obhajoba lidských práv promítá do jejich osobních poměrů. Havel odpověděl, že i nyní má s sebou kartáček na zuby, protože neví, jak celý den skončí. „Byl jsem si jistý, že nám zabrání se na ambasádu dostat a vezmou nás k výslechu. Ale nezastavili nás,“ vzpomínal Havel.

Snídaně, kterou itinerář francouzského prezidenta plánoval jako půlhodinovou, se nečekaně protáhla. „My jsme byli na snídani a diskutovali jsme tak dlouho, že následné setkání s Husákem se zdrželo o půl hodiny. A Husák to věděl,“ vzpomínal Uhl.

Jako jediný člověk mimo Chartu 77 se snídaně s Mitterrandem zúčastnil předseda Jazzové sekce Karel Srp. Podle něj tehdejší schůzka s Mitterrandem změnila politické klima v ČSSR i přístup StB k disidentům. „Byl to zlomový okamžik v posílení našeho sebevědomí,“ uvedl již dříve Srp. Z jeho iniciativy byla před třemi lety odhalena v Palácových zahradách pod Pražským hradem Mitterrandova busta, která setkání připomíná.

Schůzku připomene Petříček

Třicet let od památné snídaně si připomene i ministerstvo zahraničních věcí jako historickou událost i jako nadále probíhající dialog s obhájci lidských práv ve světě.

Na Den lidských práv, v pondělí 10. prosince, budou velvyslanectví České republiky a Francie ve více než deseti zemích východní Evropy, Asie a Latinské Ameriky pořádat snídaně věnované diskusím o stavu lidských práv v příslušné zemi.

Mitterrandova návštěva přispěla také k historicky prvnímu oficiálnímu povolení opoziční manifestace na Den lidských práv 10. prosince 1988 na Škroupově náměstí v Praze 3. Národní výbor Prahy 1 nepovolil setkání v centru, a tak se akce uskutečnila na Žižkově. „Překvapilo mě, jak moc tehdy přišlo lidí. Nedovolil jsem si to nikdy odhadnout, ale říká se, že jich bylo dva tisíce, možná i víc,“ uvedl Malý.

Podle něj bylo jasné, že účast lidí souvisí s návštěvou. „Úřady demonstraci povolily, nijak proti ní nezasáhly, ale pečlivě ji monitorovaly,“ dodal. Mezi účastníky tehdy zaregistroval velké množství příslušníků Státní bezpečnosti v civilu. „Zaznělo několik projevů, vůbec poprvé na veřejnosti promluvil Václav Havel, který měl velký aplaus. Byla tam velmi uvolněná atmosféra,“ vzpomíná.

Disent se ale dlouho neradoval. Hned v lednu 1989 následoval velký zátah proti nezávislým hnutím, následovaly výslechy, zase se zatýkalo. „Bylo to jen takové nadechnutí, které souviselo s Mitterrandovou návštěvou. Já osobně jsem v roce 1988 ještě nebyl takový optimista, abych počítal s tím, že režim padne v dohledné době,“ říká Malý.

Další demonstrace přišly během Palachova týdne v lednu 1989. Ty byly tvrdě potlačeny, ale cesta k listopadu 1989 byla otevřená.

Rozstřel: Jiří Hynek - Include | (2:37) | video: iDNES.tv

Krejčíře po návratu do ČR hned propustí, míní Hynek

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Mezi USA a Íránem přituhuje. Jaké jsou čtyři známky hrozícího konfliktu

Premium

Už první prezidentské období Donalda Trumpa ve vztahu k Íránu ukázalo, že maximální tlak vyvolává maximální odpor. Vystupňovaná zášť vůči „velkému Satanovi“ následně islámský režim vehnala blíž do...

8. dubna 2025

Šest mrtvých kvůli žloutence A v Česku. Ničí dospělé s nemocnými játry, trpí i děti

Premium

Bylo mu zle, měl teplotu, pak zežloutl. Když se šedesátiletý muž dostal na infekční oddělení v Ostravě, byl jedním z několika set pacientů, které tam od loňska dostala místní epidemie žloutenky typu...

8. dubna 2025

Výrobci koňaku kvůli americkým clům bojují o přežití. Trump hrozí i vinařům

Na francouzské producenty koňaku dopadla cla vyhlášená Donaldem Trumpem obzvlášť tvrdě. Americký trh je pro ně klíčový a dvacetiprocentní celní sazba vyhlášená na všechno evropské zboží jejich byznys...

8. dubna 2025

Trump hrozí Číně cly 50 procent. EU chce prodat energie, vadí mu, že málo nakupuje

Spojené státy uvalí na dovoz z Číny dodatečné clo ve výši 50 procent, pokud Peking nezruší odvetná opatření vůči americkým clům, sdělil americký prezident Donald Trump. USA s Čínou přeruší rozhovory...

7. dubna 2025  17:45,  aktualizováno  22:54

Jednáme s Íránem o jaderném programu. Bez dohody budou litovat, řekl Trump

Spojené zahájily přímá jednání s Íránem o jeho jaderném programu, překvapivě oznámil americký prezident Donald Trump. Rozhovory podle něj budou pokračovat v sobotu, kdy se má na toto téma konat...

7. dubna 2025  22:39

Celní válka neprospívá nikomu, říká Pavel. Nátlak USA podle něj není správný

Celní válka neprospívá nikomu, je přesvědčen český prezident Petr Pavel. Je mu líto, že Spojené státy v otázce cel volí nátlakový přístup, když stačilo jednat. Pokud bylo cílem ukázat, že síla si...

7. dubna 2025  19:52,  aktualizováno  21:31

Jedničkou Hřib, dvojkou Richterová. Piráti zvolili část pražské kandidátky

Pražskou jedničkou Pirátů do podzimních sněmovních voleb bude předseda strany Zdeněk Hřib, dvojkou poslankyně Olga Richterová. V pondělí je vybralo krajské fórum, sdělil mluvčí pražské organizace...

7. dubna 2025  21:24

Bojujeme u Kurska a Belgorodu kvůli ochraně hranic, řekl poprvé jasně Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí poprvé jednoznačně potvrdil, že ukrajinské jednotky bojují v Kurské a Belgorodské oblasti na západě Ruska, aby chránily obce v ukrajinském...

7. dubna 2025  21:10

Bolest nás trhá na kusy. Kryvyj Rih pohřbívá děti zabité při ruském útoku

Hněv a pobouření v pondělí ovládly ukrajinské město Kryvyj Rih, kde se konaly pohřby některých z dvou desítek obětí, včetně devíti dětí, které o pátečním večeru zabila ruská raketa. Děti si v té době...

7. dubna 2025  20:06

Republikáni tuší masakr. Ve straně kvůli Trumpovým clům roste nervozita

Premium

Volby do Kongresu jsou sice ještě daleko, ale v řadách republikánských zákonodárců potichu probublává znepokojení nad dopady ekonomické politiky Donalda Trumpa. Pokud celní tornádo Američanům vymete...

7. dubna 2025

Okleštěk schytává kritiku za jízdu bez pásu. Zavazoval jsem si tkaničku, brání se

Hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk (ANO) čelí kritice za to, že jel v autě bez bezpečnostního pásu. V rámci pořadu Řekni to hejtmanovi! se natočil za jízdy na zadním sedadle automobilu....

7. dubna 2025  19:55

Vlak najel v Nymburku do kamení v kolejišti, hasiči evakuovali stovku lidí

V Nymburku najel odpoledne vlak do kamení v kolejišti na železničním přejezdu. Provoz byl kvůli nehodě zhruba 2,5 hodiny omezený, hasiči evakuovali asi stovku cestujících. Událost se vyšetřuje,...

7. dubna 2025  18:12,  aktualizováno  19:30