Havel: Lepší říci něco než vůbec nic

- Prezident Václav Havel soudí, že je lepší, když zveřejňuje alespoň své nekonkrétní obavy z rozšiřujícího se mafiánského kapitalismu, než aby mlčel.
"Naprosto chápu protesty proti tomu, že mluvím takto obecně a že nesnáším hory konkrétních důkazů. Já opravdu nejsem ani kriminalista, ani vyšetřovatel, ani státní zástupce, ani soudce a opravdu ctím principy presumpce neviny. Proto nemohu konkrétně jmenovat. Vím, že to je hloupé, ale stále mně to připadá lepší než úplně mlčet a tvářit se, že se nic neděje," prohlásil Havel 29. března v rozhovoru pro Český rozhlas-Radiožurnál.

Důvěrné informace o tom, že podezírá ze snahy destabilizovat policejní útvary bojující proti závažné kriminalitě šéfa premiérových poradců Miroslava Šloufa a bývalého kriminalistu Josefa Douchu (na kterého se má z Havlova popudu zaměřit tajná služba), prezident v rozhlase nijak nekomentoval. Pouze zdůvodňoval, proč se nyní rozhodl tak radikálně hájit práci policejních jednotek.

"Ano, možná jsem se tak důrazně mohl vyjadřovat už dříve. V tom na sebe beru politickou odpovědnost. Ale co to znamená? Buď sebekritiku, a tu jsem právě provedl, anebo rezignaci na svou funkci. To se mi zdá, že k tomu asi ještě čas nedozrál. Ale pakliže převáží mínění, tak jsem i k takovému kroku připraven," uvedl Havel v rozhlase.

I kvůli zveřejnění informace v MF DNES, že tajný úkol pro BIS se týká Josefa Douchy, se včera prezident setkal se třemi členy stálé parlamentní komise pro kontrolu BIS. "Poslanci s porozuměním přijali výklad Václava Havla k okolnostem zadání úkolu BIS," řekl bez bližších podrobností Martin Krafl z tiskového oddělení Hradu.

Poslanec Jan Klas (ODS) poznamenal, že si s prezidentem vyjasňovali i některé "mediální šumy".

Téma bezpečnosti státu bude možná projednávat příští týden sněmovna. Strany čtyřkoalice se včera shodly, že "situace, kterou dnešní vláda dopustila ve vnitřní bezpečnosti, je naprosto nepřijatelná". Prohlášení lídrů čtyřkoalice směřuje také k politickému vměšování poradců premiéra do personálních věcí resortu vnitra. "Uvidíme, zda sněmovna náš návrh do programu zařadí. Jeden z dalších možných kroků by bylo i ustavení parlamentní komise," potvrdil místopředseda KDU-ČSL Cyril Svoboda.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video