Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Havel je k nám necitlivý, tvrdí zemědělci

  13:03aktualizováno  13:03
Břeclav - Zemědělci hospodařící v oblastech postižených loňským suchem jsou ve svízelné situaci. Stále ještě nemají peníze, které jim stát slíbil jako odškodné. "Pan prezident navíc nepodepsal zákon o dluhopisech, v nichž bylo i pět miliard pro zemědělství, čímž se čekání na peníze ještě protáhne," konstatoval předseda Agrární komory na okrese Břeclav Jan Hajda. Komora proto poslala prezidentovi otevřený dopis.

V dopise tvrdí, že se prezident zachoval vůči zemědělcům a venkovu necitlivě. "V rozhodující fázi nás nepodpořil," uvedl Hajda. Zákon o dluhopisech je spojen se zákonem o příspěvku politickým stranám. "A to se panu prezidentovi nelíbilo. Podle našeho názoru mohl ale zákon schválit s výhradou a dál se handrkovat s politickými stranami," vysvětlil Hajda.

Zemědělci museli už dokonce z přislíbené dotace zaplatit daně. "Dostali jsme příslib z ministerstva zemědělství, ten jsme museli předložit finančním úřadům a zamontovat to do účetních uzávěrek a odvézt z toho daně. O to je to všechno bolestivější," podotkl Hajda.

Zemědělci, kteří s penězi za sucho počítali, si museli vzít jarní osev a krmivo na dluh s tím, že až peníze přijdou, všechno zaplatí. "Teď, když prezident peníze zamítl, dodavatelům dochází trpělivost. Trvají na zaplacení jakoukoliv formou. Pro řadu podniků to znamená počátek bankrotu," míní Hajda.

Zákon o dluhopisech už schválil Parlament i Senát. Před poslance se znovu dostane v polovině května. "Spoléháme na to, že poslanci dotace pro zemědělce znovu schválí. "Pokud to dobře půjde, peníze by mohly být někdy v srpnu," dodal Hajda.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Najdete na iDNES.cz