Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Havel dal milost Hučínově matce

  16:21aktualizováno  16:21
P ř e r o v, P r a h a - Prezident Václav Havel udělil milost třiasedmdesátileté matce bývalého kapitána kontrarozvědky Vladimíra Hučína, který je obviněn pro čtyři trestné činy a hrozí mu až osm let vězení. Annu Hučínovou stíhali vyšetřovatelé za nedovolené ozbrojování, neboť v jejím domě našli policisté zbraně. "Jsem hrozně šťastná a panu prezidentovi děkuji," reagovala Anna Hučínová.

"Hrozně mě to překvapilo a mám velikou, velikou radost a děkuju moc panu prezidentovi," reagovala Anna Hučínová.

Jedním z důvodů milosti jsou i zdravotní potíže matky stíhaného Hučína. Tiskový mluvčí prezidenta Ladislav Špaček se odmítl k udělení milosti vyjádřit.

"Dozvěděla jsem se už ve čtvrtek, že když jsme byli v Praze na koncertě pro podporu mého syna, že Stanislav Devátý podal žádost o milost pro mě. Dnes mi telefonovali z jeho kanceláře, že se to podařilo a že mi prezident milost udělil," dodala žena.

ANKETA
Schvalujete udělení milosti matce bývalého agenta BIS Hučína?

Devátý v žádosti o milost zpochybnil právní kvalifikaci obvinění. "Jsem rád, že pan prezident zvážil všechny mé důvody, které jsem v žádosti o milost popsal, a milost udělil. Považuji totiž toto obvinění paní Hučínové za velmi absurdní," řekl právní zástupce Vladimíra Hučína Stanislav Devátý. Připustil, že zřejmě nebyl sám, kdo se se žádostí o milost na prezidenstkou kancelář v této kauze obrátil. "Myslím, že byla řada lidí, kdo uvažovali stejně, a žádali prezidenta o milost pro Annu Hučínovou," podotkl Devátý.

Výtah z rozhovoru zpravodaje iDNES s Annou Hučínovou

"Je dnes třináctého, Velký pátek k tomu a pro mě hrozně šťastný den. Můžu klidně spát."

"Jaké mám plány? Ježíš marja, kdybyste věděl jaké mám. Bojovat za to, aby se syn brzy vrátil domů."

Proč se podle vás dostal váš syn do potíží?
"Protože nedal informátory, které po něm chtěli, nevystoupil z Konfederace politických vězňů,
a to byla první podmínka, kterou nesplnil, a proto je na něho uvalené, že nesplnil rozkaz. To on by nikdy nemohl udělat jako čestný, rovný člověk.

Jaké máte zdravotní problémy?
Já se moc let léčím na vysoký tlak a měla jsem takové ty nervové, mozkové... no to víte. V mém věku, mám 73 let, už je to špatné. Mám cukrovku, hold už mám ty stařecké nemoci. No, a když přišla ta domovní prohlídka, to byl takový šok, že jsem myslela, že to nemůžu přežít. Víte, co to je 30 policajtů, co je to 17 aut, dva psi, kteří vám očuchávali kde co. To bylo něco šíleného. To nebyla domovní prohlídka, to byla razie. Já jsem měla tři domovní prohlídky za komunistů.

Hučínové se zhoršilo zdraví
Anně Hučínové, které je 73 let, se podstatně zhoršil zdravotní stav. "Sdělení obvinění a probíhající trestní stíhání podstatně zhoršilo její utrpení pramenící v uvěznění syna, jeho okolnostem a zkušenostem a trápení, které prožívala v období bývalého režimu. V současné době musí užívat léky na uklidnění. Existují vážné obavy o její zdraví. Lékařská zpráva zdravotní stav potvrzuje," uvádí kancelář prezidenta ve zprávě o udělení milosti.

Co policie našla při prohlídce?
U třiasedmdesátileté Anny Hučínové kriminalisté při domovní prohlídce objevili dvě malorážky s optikou, munici, světlice a nějaké dokumenty. Hučínová se ke všem věcem při výslechu přihlásila. "Malorážky si ke mně do úschovy dal náš známý Stanislav Miloš, který již zemřel, zbytek je po manželovi. Tyto věci mohou být i dvacet let staré. Moje obvinění by vůbec nemělo existovat," řekla Anna Hučínová. Policie obhajobě, že si věci u ní schoval již mrtvý signatář Charty 77 z Přerova, neuvěřila a ženu obvinila. U soudu jí hrozily až tři roky vězení.

Soud Hučína nepustil, vyšetřování se rozšiřuje
Okresní soud v Přerově zamítl žádost o propuštění z vazby bývalého příslušníka tajné služby Vladimíra Hučína, který je obviněn z několika trestných činů. Jeho advokát Milan Hulík však podá stížnost k soudu vyšší instance. Kromě Hučína, který je uvězněn v pražské pankrácké věznici, vyšetřuje policie a inspekce BIS v jeho případu i další lidi. Inspekce kontrarozvědky také zahájila šetření proti Hučínovu bývalému nadřízenému a jeho dalším dvěma kolegům z olomoucké expozitury BIS. Šéf parlamentí komise pro kontrolu BIS Jan Klas navštíví Hučína ve vazbě ve středu 18. dubna.

Policisté uzavírají prostor před domem bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína v Přerově. (8. března 2001)

Policie zatkla 7. března bývalého příslušníka BIS Vladimíra Hučína (na archivním snímku ze 4. prosince 2000), který byl před dvěma týdny propuštěn ze služby kvůli tomu, že odmítl odkrýt síť svých spolupracovníků.

Přítel zpravodajce BIS a někdejšího disidenta Vladimíra Hučína z Přerova protestuje před Ústavním soudem v Brně proti jeho zatčení. (12. března 2001)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Ostravskem otřáslo zemětřesení o síle 3,5. S lidmi se zhouply postele

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku

Před čtvrtou hodinou ranní probudilo lidi z Ostravska řinčení sklenic či houpání postelí. Podle seismologů oblastí...

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...Najdete na iDNES.cz