Havel dal milost Hučínově matce

  16:21aktualizováno  16:21
P ř e r o v, P r a h a - Prezident Václav Havel udělil milost třiasedmdesátileté matce bývalého kapitána kontrarozvědky Vladimíra Hučína, který je obviněn pro čtyři trestné činy a hrozí mu až osm let vězení. Annu Hučínovou stíhali vyšetřovatelé za nedovolené ozbrojování, neboť v jejím domě našli policisté zbraně. "Jsem hrozně šťastná a panu prezidentovi děkuji," reagovala Anna Hučínová.

"Hrozně mě to překvapilo a mám velikou, velikou radost a děkuju moc panu prezidentovi," reagovala Anna Hučínová.

Jedním z důvodů milosti jsou i zdravotní potíže matky stíhaného Hučína. Tiskový mluvčí prezidenta Ladislav Špaček se odmítl k udělení milosti vyjádřit.

"Dozvěděla jsem se už ve čtvrtek, že když jsme byli v Praze na koncertě pro podporu mého syna, že Stanislav Devátý podal žádost o milost pro mě. Dnes mi telefonovali z jeho kanceláře, že se to podařilo a že mi prezident milost udělil," dodala žena.

ANKETA
Schvalujete udělení milosti matce bývalého agenta BIS Hučína?

Devátý v žádosti o milost zpochybnil právní kvalifikaci obvinění. "Jsem rád, že pan prezident zvážil všechny mé důvody, které jsem v žádosti o milost popsal, a milost udělil. Považuji totiž toto obvinění paní Hučínové za velmi absurdní," řekl právní zástupce Vladimíra Hučína Stanislav Devátý. Připustil, že zřejmě nebyl sám, kdo se se žádostí o milost na prezidenstkou kancelář v této kauze obrátil. "Myslím, že byla řada lidí, kdo uvažovali stejně, a žádali prezidenta o milost pro Annu Hučínovou," podotkl Devátý.

Výtah z rozhovoru zpravodaje iDNES s Annou Hučínovou

"Je dnes třináctého, Velký pátek k tomu a pro mě hrozně šťastný den. Můžu klidně spát."

"Jaké mám plány? Ježíš marja, kdybyste věděl jaké mám. Bojovat za to, aby se syn brzy vrátil domů."

Proč se podle vás dostal váš syn do potíží?
"Protože nedal informátory, které po něm chtěli, nevystoupil z Konfederace politických vězňů,
a to byla první podmínka, kterou nesplnil, a proto je na něho uvalené, že nesplnil rozkaz. To on by nikdy nemohl udělat jako čestný, rovný člověk.

Jaké máte zdravotní problémy?
Já se moc let léčím na vysoký tlak a měla jsem takové ty nervové, mozkové... no to víte. V mém věku, mám 73 let, už je to špatné. Mám cukrovku, hold už mám ty stařecké nemoci. No, a když přišla ta domovní prohlídka, to byl takový šok, že jsem myslela, že to nemůžu přežít. Víte, co to je 30 policajtů, co je to 17 aut, dva psi, kteří vám očuchávali kde co. To bylo něco šíleného. To nebyla domovní prohlídka, to byla razie. Já jsem měla tři domovní prohlídky za komunistů.

Hučínové se zhoršilo zdraví
Anně Hučínové, které je 73 let, se podstatně zhoršil zdravotní stav. "Sdělení obvinění a probíhající trestní stíhání podstatně zhoršilo její utrpení pramenící v uvěznění syna, jeho okolnostem a zkušenostem a trápení, které prožívala v období bývalého režimu. V současné době musí užívat léky na uklidnění. Existují vážné obavy o její zdraví. Lékařská zpráva zdravotní stav potvrzuje," uvádí kancelář prezidenta ve zprávě o udělení milosti.

Co policie našla při prohlídce?
U třiasedmdesátileté Anny Hučínové kriminalisté při domovní prohlídce objevili dvě malorážky s optikou, munici, světlice a nějaké dokumenty. Hučínová se ke všem věcem při výslechu přihlásila. "Malorážky si ke mně do úschovy dal náš známý Stanislav Miloš, který již zemřel, zbytek je po manželovi. Tyto věci mohou být i dvacet let staré. Moje obvinění by vůbec nemělo existovat," řekla Anna Hučínová. Policie obhajobě, že si věci u ní schoval již mrtvý signatář Charty 77 z Přerova, neuvěřila a ženu obvinila. U soudu jí hrozily až tři roky vězení.

Soud Hučína nepustil, vyšetřování se rozšiřuje
Okresní soud v Přerově zamítl žádost o propuštění z vazby bývalého příslušníka tajné služby Vladimíra Hučína, který je obviněn z několika trestných činů. Jeho advokát Milan Hulík však podá stížnost k soudu vyšší instance. Kromě Hučína, který je uvězněn v pražské pankrácké věznici, vyšetřuje policie a inspekce BIS v jeho případu i další lidi. Inspekce kontrarozvědky také zahájila šetření proti Hučínovu bývalému nadřízenému a jeho dalším dvěma kolegům z olomoucké expozitury BIS. Šéf parlamentí komise pro kontrolu BIS Jan Klas navštíví Hučína ve vazbě ve středu 18. dubna.

Policisté uzavírají prostor před domem bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína v Přerově. (8. března 2001)

Policie zatkla 7. března bývalého příslušníka BIS Vladimíra Hučína (na archivním snímku ze 4. prosince 2000), který byl před dvěma týdny propuštěn ze služby kvůli tomu, že odmítl odkrýt síť svých spolupracovníků.

Přítel zpravodajce BIS a někdejšího disidenta Vladimíra Hučína z Přerova protestuje před Ústavním soudem v Brně proti jeho zatčení. (12. března 2001)

Autoři: , ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...Další z rubriky

V ČSSD probíhá štvanice na lidi s vlastním názorem, tvrdí Zimola

Jednání ústředního výkonného výboru ČSSD se konalo 20. října 2018 v Hradci...

Druhý muž sociální demokracie Jiří Zimola na svém Facebooku ostře kritizuje vlastní stranu. „Včera dosavadní širší...

Antifašisté byli i mezi českými Němci. Byla jich desetina, říká historik

Hákové kříže, kam se podíváš. Tak vypadalo centrum Nového Jičína. Výjimkou...

Před osmdesáti lety zabrali české pohraničí Němci. Výsledkem mnichovské dohody bylo vystěhování 300 tisíc Čechů ze...

Polymer není jen pro děti. Studentka ukazuje jeho kouzlo lidem z celého světa

Lucie Štruncová (18. října 2018)

Když jí bylo jedenáct, rodiče jí z Německa dovezli dvě kostičky polymeru. Lucie Štruncová jeho kouzlu propadla a její...Najdete na iDNES.cz