Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Havel coby prezident znejistěl a zeskromněl

  10:14aktualizováno  10:14
Prezident Václav Havel už bilancuje třináct let, která strávil v úřadu československého a poté českého prezidenta. V projevu na univerzitě v New Yorku naznačil, že se před přáteli začíná zamýšlet, jak se změnil. "Velmi jsem za tu dobu znejistěl a zeskromněl," hodnotí se Havel.

"Obávám se dělání neúmyslných chyb a trápí mě pochybnosti, zda jsem schopen dostát očekáváním, která se do mě vkládaly a vkládají," řekl český prezident, který považuje vykonávání prezidentského úřadu za dar osudu.

Havlův projev zazněl na newyorské univerzitě při setkání, kterého se účastnil mimo jiné i bývalý americký prezident Bill Clinton. "Je obtížné soutěžit s Havlem v míře skromnosti," reagoval na projev židovský myslitel a obhájce lidských práv Elie Wiesel.

Havel soudí, že se do prezidentského úřadu se dostal pohádkovým
řízením osudu téměř z donucení a jakoby omylem historie. "Ale nebylo mi odpuštěno nic z tvrdého dopadu z pohádky na zem a ze světa revolučních svátků do světa byrokratické skutečnosti," podotkl prezident.

"Nelze spoléhat na to, že se svět - uchopen jejich básnickou rukou - okamžitě změní v báseň," uvedl Havel ve zřejmé narážce na umělce a intelektuály, kteří hráli významnou roli v revoluci roku 1989.

Podle Havla nezadržitelně nadchází čas, kdy se ho okolí, svět a svědomí přestávají ptát na to, jaké má ideály a cíle, čeho chce dosáhnout a jak chce svět změnit. Naopak se ho začínají ptát, čeho opravdu dosáhl, co ze svých úmyslů splnil, jaké výsledky, jaké stopy a jaký svět po sobě zanechává.

"Mám skutečně každým dnem ze všeho větší trému, stále víc se bojím, že to či ono nezvládnu či zkazím ... stále častěji se bojím ... že páchám v dobré víře stále větší chyby," řekl Havel a jako vysvětlení svých pocitů podal stárnutí, zrání a nabývání zkušeností.

Jako zkušenost, kterou nashromáždil coby prezident, Havel uvedl nutnost celosvětového politického pořádku provázeného upřímným vzájemným respektem civilizačních okruhů, národů a kontinentů, dále nutnost čelení zla v jeho zárodku a imperativ mravního řádu, před nímž nic nelze zakrýt oponou vznešených slov.

Havel svůj projev přednesl anglicky, ale v následné rozpravě radši přešel zpět do češtiny. Když se tázal přítomných, jak se za třináct let v úřadu změnil, ozval se Elie Wiesel. "Přinejmenším se zlepšila tvoje angličtina," glosoval židovský myslitel.

Český prezident Václav Havel odhaluje ve washingtonském parku poblíž Bílého domu Masarykovu sochu. (19. září 2002)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Česko, obří staveniště. Ťok chce letos stavět 360 kilometrů nových silnic

Stavba dálnice D8 v Prackovicích nad Labem.

Ministr dopravy Dan Ťok slibuje, že promění Česko v obří staveniště. Během letošního roku by podle plánu úřadu měli...

Najdete na iDNES.cz