Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Havel chystá vládu ČSSD a Koalice

  0:01aktualizováno  0:01
Prezident Václav Havel chce, aby po volbách do nové vlády usedli sociální demokraté a Koalice. Klausově ODS Havel - alespoň ve svých představách - přisoudil opět opoziční lavice. Tento model povolebního uspořádání prezident nikde veřejně neoznámil, nicméně MF DNES zjistila, že se o něm snažil přesvědčit zástupce Koalice při nedávném obědě v Lánech.

V oficiálních rozhovorech k tomu účastníci schůzky mluvili velmi zdrženlivě. "Na obědě s panem prezidentem se mluvilo o nejrůznějších variantách, které mohou nastat," uvedla předsedkyně Unie svobody Hana Marvanová.

Šéf lidovců Cyril Svoboda řekl: "Kdyby to pan prezident chtěl říci veřejně, tak by to řekl. Nechci říkat, o čem jsme mluvili na uzavřeném setkání." Prezidentův poradce Pavel Fischer, další účastník setkání, odpověděl podobně. "Byla to uzavřená společnost, takže bych to nerad komentoval."

Ačkoliv novou vládu budou strany sestavovat až po volbách, tedy za pět týdnů, prezident přiznal, že už nyní sondoval terén. "S předsedy jsem konzultoval mimo jiné technologii sestavování vlády," řekl ve středu po rozhovoru s předsedou ČSSD Vladimírem Špidlou.

Už před minulými volbami dával Havel najevo, kdo by měl být ve vládě. Z jeho vystoupení bylo zřejmé, že ODS je mu z parlamentních demokratických stran nejvíce vzdálená. Jeho favorité však ve volbách dopadají téměř vždy hůř, než to vypadá z průzkumů.

ANALÝZA MF DNES

Prezident zasahuje, ale výsledek neovlivní

Co řekne Havel před volbami? Co bude třeba
Kde prezident Václav Havel před volbami ještě veřejně vystoupí a s čím, to Hrad zatím tají. "Pan prezident má určité představy, ale není strategické, abychom to oznamovali předem," říká Havlův mluvčí Ladislav Špaček.

"Může se ukázat, že něco nebude nutné říci, naopak něco jiného může být nutné. Záleží na konkrétním vývoji situace." Velmi pravděpodobně prezident - jako tradičně - vystoupí těsně před volbami v televizi. Potvrdil to šéf politického odboru prezidentské kanceláře Pavel Fischer.

V minulých letech Havel právě z televizní obrazovky veřejnosti na poslední chvíli vzkazoval, kdo by podle něj měl sedět v příští vládě a kdo by měl zůstat v opozici. Před čtyřmi lety tak například oznámil, že by ve vládě měli sedět za sociální demokracii Stanislav Gross, za lidovce Cyril Svoboda a za Unii svobody Michal Lobkowicz či Vladimír Mlynář. Z ODS nikoho nejmenoval. Naopak řekl, že je třeba porazit strany s vůdcovským principem.

Na Hradě v současné době evidují žádosti mnoha novin o rozhovor s hlavou státu, ale ve většině případů nejspíš dostanou novináři košem - Václav Havel se totiž s tištěnými médii nebaví. "Prezident jakožto spisovatel nesnese čtení mluveného slova v přepisu. Pro něj není problém televizní nebo rozhlasový rozhovor. Ale je toho názoru, že psaný text se má číst a mluvený text se má poslouchat," vysvětluje mluvčí Špaček Havlovu výjimečnost mezi českými politiky.

Prezident už přikývl na žádost o předvolební rozhovor Lidovým novinám. Interwiev se však odehraje takzvaně on-line, tedy přes internet. Redaktoři se s Havlem ani nesetkají, pouze si budou přes počítačovou síť vyměňovat otázky a odpovědi.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Najdete na iDNES.cz