Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Havel chce mladého a zdravějšího nástupce

  0:01aktualizováno  0:01
Série loučení prezidenta Václava Havla začala. V úterý si řekl slavnostní "sbohem" s diplomatickým sborem všech 93 zemí akreditovaných v České republice. Na nádvoří Pražského hradu nastala v úterý krátce před třetí hodinou odpoledne dopravní špička. To jedna naleštěná limuzína s národními vlaječkami na blatníku za druhou přivážela na devět desítek cizích velvyslanců, aby se slavnostně rozloučili s odcházejícím prezidentem Václavem Havlem.
Prezident Václav Havel s diplomaty

Prezident Václav Havel se na Pražském hradě loučil s velvyslanci. Slavnosti ve Španělském sále se zúčastnilo na devadesát diplomatů včetně zástupců Běloruska či Iráku. (7. ledna 2003) | foto: Nguyen Phuong ThaoMF DNES

"Dobrý den, Vaše Excelence, nyní vám přečtu seznam pořadí," přivítal šéf hradního protokolu Miroslav Sklenář třiadevadesát ambasadorů či chargé d'affaires, kteří v hadovitém "účku" obkreslovali obrysy Španělského sálu.

Pár minut po třetí vešel prezident. "Dnes se tady s vámi loučím a doufám, že mě vystřídá někdo svěží, mladý a zdravější, kdo naváže na předchozí politiku České republiky," promluvil prezident k diplomatům, poděkoval jim i jejich předchůdcům za to, co v posledních letech udělali pro Českou republiku. Prostřednictvím ambasadorů pak poslal pozdrav hlavám států všech jednotlivých zemí, které v Praze zastupují.

Na znamení úcty, respektu a přátelství k odcházejícímu prezidentovi předal Havlovi jménem celého diplomatického sboru apoštolský nuncius Erwin Josef Ender stříbrný tác se jmény všech členů. "Myslím, že pravdivé jsou ty názory, že váš odchod je perfektně načasován. Odcházíte v době, kdy je vaše země na prahu vstupu do Evropské unie a kdy tu vládne demokracie," poznamenal Ender.

Pak už následovala téměř hodinová ceremonie, při níž každý z diplomatů potřásl Havlovi rukou a se širokým úsměvem řekl pár slov. Většinou o tom, jak moc si ho jeho země váží a že je vřele zván na návštěvu. Havel spolu s manželkou Dagmar všem přátelsky přikývl a poděkoval. "Pan prezident je v naší zemi hluboce ctěn, však také i díky jeho podpoře bude do NATO Estonsko přijato," rozhovořila se na Havlovu adresu estonská velvyslankyně Eve-Külli Kala. Se slovy na rozloučenou přišli i zástupci iráckého, běloruského či kubánského velvyslanectví.

Přestože tradičně převažovaly tmavé tóny pánských obleků, fádnost diplomatické módy oživovaly hlavně reprezentantky afrických států, například Ghany či Zimbabwe, jež neopomněly přijít v pestrobarevných národních krojích. Také velvyslankyně Lotyšska oblékla pro včerejší příležitost národní kroj: dlouhou skládanou sukni a vlněný pléd kolem ramen sepjatý sponou.

Elegantní událost zakončily číše vín a pak, přesně dle bontonu, se velvyslanci záhy odebrali k čekajícím vozům a odjeli.

I následující Havlovy dny se budou odehrávat především v atmosféře loučení. Dnes zavítá do Brna, kde se při obědě setká se soudci Ústavního soudu, Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu, s nejvyšší státní zástupkyní či s veřejným ochráncem práv.

Ve čtvrtek večer se pak otevřou brány lánského zámku pro všechny současné i minulé předsedy a místopředsedy české vlády, šéfy a jejich zástupce ve vedení obou komor parlamentu, předsedu Nejvyššího kontrolního úřadu či armádní špičky. Pozván je i čestný předseda ODS Václav Klaus a bývalý premiér Miloš Zeman, s nimiž má Havel vztahy spíše napjaté.

"Bude to asi šedesát hostů, protože za poslední dekádu především počty místopředsedů nebyly zrovna malé," poznamenal Havlův mluvčí Ladislav Špaček o rozlučkové večeři v Lánech.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Minecraft i roboti ve výuce. Školy zavádějí nové trendy, ale jde to pomalu

Děti se mohou učit programovat pomocí robotů. I o tom byla řeč na konferenci...

S nástupem digitálních technologií a očekávanou robotizací je změna školních osnov nevyhnutelná. Shodli se na tom...

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz