Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Havel byl propuštěn z nemocnice

  15:39aktualizováno  15:39
Prezident Václav Havel, který od pondělí 17. prosince ležel ve střešovické nemocnici, byl propuštěn do domácího léčení. iDNES to potvrdil prezidentův mluvčí Ladislav Špaček. Z Ústřední vojenské nemocnice Havel odjel do zámku v Lánech, kde bude pod dohledem lékařů pokračovat v rekonvalescenci. Prezident byl hospitalizován kvůli zápalu plic.

Václav Havel pozdravil občany
"Pan prezident mě požádal, abych jeho jménem pozdravoval občany České republiky a popřál jim pěkné Vánoce," řekl před svátky novinářům Havlův mluvčí Ladislav Špaček.

Podle Kotíka měl Havel na pokoji ozdobený vánoční stromek a dostal tradiční štědrovečerní večeři, tedy rybu a bramborový salát. Společně s prezidentem Vánoce v nemocnici oslavila i jeho manželka Dagmar Havlová. "Určitě tady rodina bude, ale užší kruh," dodal dříve Ilja Kotík.

"Paní Dagmar Havlová bude na Štědrý den s manželem v nemocnici," potvrdil později i mluvčí prezidentské kanceláře Martin Krafl. "Odpoledne paní Havlová oslaví Vánoce s rodinou a večer se svým manželem," dodal Krafl. Ve střešovické nemocnici podle něj Dagmar Havlová také přespí.

Prezidentský pár chtěl původně Vánoce i s přáteli oslavit v letním sídle hlavy státu na zámku v Lánech na Rakovnicku. 

Havel strávil Vánoce v nemocnici už před pěti lety, kdy mu lékaři odoperovali polovinu pravé plíce. Také v roce 1998 se před vánočními svátky rozstonal, tehdy ale být hospitalizován nakonec nemusel.

ČTVRTEK
Prezidentovi už lékaři dovolili pracovat. Podepisuje například zákony, které musejí platit od 1. ledna 2002, a připravuje novoroční projev.

Ve čtvrtek například podepsal zákon o státním rozpočtu a udělil na dvacet milostí. Václav Havel například omilostnil ženu odsouzenou k šesti a půl roku vězení za vraždu manžela.

Prezidenta v nemocničním pokoji, kde úřaduje, navštěvuje i jeho manželka Dagmar.

STŘEDA
Podle Iliji Kotíka už prezidentovi zabrala antibiotika a poslechový i rentgenový nález potvrdil ústup zánětu.

"Zatím jsme s průběhem onemocnění spokojeni," dodal Kotík s tím, že onemocnění může mít i několik fází.

Zánět se podle něj může vrátit, anebo mohou být mikrobi odolné vůči antibiotiku. Kotík poznamenal, že existuje i riziko přenosu zánětu na levou plíci. Vzhledem k léčbě antibiotiky by se tak ale podle něj nemělo stát.

Prezidentův lékař potvrdil, že začátek onemocnění byl tentokrát prudší než v předchozích případech. Zápal plic podle Kotíka určitě souvisí s Havlovým dřívějším onkologickým onemocněním

"Nynější dýchací potíže bezpochyby souvisí s tím, že pan prezident má jenom část plic. Plíce jsou tedy mnohem více namáhány a jsou náchylnější k infekcím," vysvětlil spojitost mezi rakovinovým onemocněním a současným zápalem plic i Havlův mluvčí
Ladislav Špaček.

Prezident se pravidelně podrobuje testům a v průběhu pěti let od operace se podle něj nový nádor neobjevil.

Novoroční projev už prezident napsal

Přestože prezident Václav Havel leží se zánětem plic v nemocnici a musel zrušit svůj naplánovaný program, tradiční novoroční projev ohrožen není. Prezident ho už má totiž napsaný. "Nyní je projev řekněme v první verzi," říká Havlův mluvčí Ladislav Špaček.

Tuto "první verzi" ukazuje Havel podle Špačka nejbližším spolupracovníkům - kancléři, šéfovi politického odboru nebo právě mluvčímu. Tito lidé mu řeknou své připomínky a návrhy, co by bylo lepší změnit nebo vypustit. "Prezident se pak sám rozhodne, zda to akceptuje, či nikoliv," dodává Špaček.

On sám první verzi Havlova projevu četl. Co se dočetl, však odmítl prozradit.

Televize bude projev natáčet až koncem roku. Obvykle se to dělá dva tři dny před Silvestrem a projev se vždy předtáčí. To je podle Špačka běžné všude ve světě.

"Živý přenos znamená mnohonásobně vyšší riziko než vysílání ze záznamu. Nemá to ráda hlavně televize. Nám by to bylo jedno, prezident by byl klidně schopen něco přečíst. Ale pro televizi znamená živý přenos například z Lán mnohdy velké komplikace," říká mluvčí.

O tom, kde se bude projev natáčet letos, Špaček nechce spekulovat. Zatím to však podle něho nevypadá, že by se opakoval rok 1996, kdy prezident krátce po těžké operaci plicního nádoru četl projev před kamerami ve své vile v Dělostřelecké ulici.

Kancelář zrušila prezidentův program
Prezidentská kancelář zrušila veškerý Havlův  prosincový pracovní program. "Naštěstí nebyl v předvánoční době nijak bohatý a byly tam věci, které bylo možné snadno odvolat," řekl Špaček.

Pracovníci prezidentské kanceláře nepočítají s větší prezidentovou aktivitou ani počátkem ledna.

Havlovy problémy plynou z průdušek
Zdravotní problémy prezidenta souvisejí s průduškami a nikoli s jeho dřívějším onkologickým onemocněním. Soudí na rozdíl od prezidentova ošetřujícího lékaře někteří jiní odborníci.

Jedinou souvislost vidí lékaři v tom, že se střední lalok pravé plíce a s ním i průduška ohnuly. V průdušce se tak snáz hromadí hlen. To podporuje vznik zánětu.

Člen prezidentova lékařského konzilia Boris Šťastný tvrdí, že stav Václava Havla komplikuje tekutina v pohrudniční dutině. "Zánět v plicích přešel přes poplicnici a infikoval pohrudniční dutinu, kde vznikl výpotek. Prezident dostává kombinaci antibiotik, aby zánět ustoupil a výpotek se vstřebal. Pokud se to nestane do čtyř, pěti dnů, bude se muset tekutina odsát," řekl.

Havlovy problémy nedává do souvislosti s prodělanou rakovinou plic ani přední český onkolog Pavel Klener, podobný názor zastává i pražský internista Milan Kubek. Oba soudí, že vliv na častá onemocnění nemá ani náročná prezidentská funkce.

"Kdyby prezident žil v Portugalsku u moře, měl by větší šanci být zdravý. Proto jako lékař rozhodně schvaluji jeho plán odstěhovat se do Portugalska, kde má u moře dům," řekl Kubek.

Pro pacienta s chronickou bronchitidou je vhodnější teplé klima a slaný mořský vzduch, který přispívá k lepšímu odkašlávání a odchodu hlenů, vysvětlil.

I když prezident má časté zdravotní problémy a jeho zdraví je oslabeno, není to podle lékařů důvod, aby odcházel předčasně z funkce. "Je to věc jeho priorit, pan prezident asi vždy preferoval práci a na své zdraví nikdy moc nedbal," dodal Kubek.

Ani amerického odborníka na plicní chirurgii Roberta Ginsberga Havlův zánět plic nepřekvapuje. Tvrdí, že u pacientů s prodělanou nemocí plic a chronickou
bronchitidou nejsou v zimě záněty ničím neobvyklým.

ÚTERÝ
Lékaři řekli: Je to zápal plic
Hlava státu strávila podle svého mluvčího klidnou noc na středu poté, co mu v úterý večer fyzioterapeut částečně uvolnil dýchací cesty. 

Lékaři v úterý oznámili, že hlava státu má zápal plic a zánět pohrudnice. Tělo Václava Havla je oslabené kvůli věku, častým infekcím, někdejšímu dlouholetému kouření cigaret a především kvůli operaci nádoru plic před pěti lety.

"Zápal plic obecně znamená větší zátěž pro srdce, a může se tedy přidružit více komplikací," potvrdil profesor Pavel Pafko, který Václava Havla kdysi operoval.
Už před třemi měsíci se u Václava Havla objevila srdeční arytmie - právě kvůli ní musel tehdy náhle do nemocnice.

Prezidentův ošetřující lékař Ilja Kotík potvrdil, že zánět postihl celou zbylou část pravé plíce. O její polovinu přišel prezident při operaci rakovinného nádoru. Na druhé straně, fatální následky mívá až oboustranný zápal plic. Situaci lékařů nicméně komplikuje fakt, že mohou vybírat ze stále užšího okruhu antibiotik.

Po častém léčení infekcí už totiž všechny druhy nezabírají, na jiné má Václav Havel alergii. "Mikroby jsou stále odolnější a výběr antibiotik je velmi úzký, to je ten největší problém," řekl Ilja Kotík.

Kotík potvrdil, že na kontrolním rentgenovém snímku Havlových plic se vpravo objevil takzvaný výpotek, tedy malé množství tekutiny. Podle odborníků jsou podobné případy běžné. Tekutina se při zánětu plic obvykle hromadí mezi blánami podrudnicí a poplicnicí.

Havel by už prý neměl cestovat
Jeden z důvěryhodných zdrojů z vlády se před časem - ještě před nynějším prezidentovým zápalem plic - zmínil, že organismus Václava Havla je natolik oslaben, že by jej lékaři nejraději přiměli, aby už nikam nelétal letadlem a stýkal se s minimálním počtem lidí.

Na dotaz, zda je tomu tak, lékař Ilja Kotík odpověděl: "Snažíme se to minimalizovat. Ale v jeho případě to moc nejde." Kotík dodal, že "infekce číhá všude a situace se může kdykoli opakovat." V letadle je zase příliš suchý vzduch.

Podle lékařů je však prakticky nemožné držet někoho v naprosté izolaci. "Myslím, že by to ani nemělo smysl. Navíc Václav Havel by na to nikdy nepřistoupil," uvedl specialista, který si nepřál být v této souvislosti jmenován.

Nevolnost přišla při návštěvě polského prezidenta
Havlovi se přitížilo v pondělí odpoledne při setkání s polským prezidentem Kwasniewským. Špatně se mu dýchalo a už během jednání se objevily zprávy, že schůzka zřejmě skončí dříve.

To se sice nestalo, ale ihned poté byl prezident převezen do Ústřední vojenské nemocnice v Praze-Střešovicích.

Lékaři večer konstatovali, že část pravé plíce je neprůchodná a nasadili antibiotika.

Naposledy byl Havel v nemocnici v říjnu
Pětašedesátiletý Havel byl naposledy hospitalizován 23. října kvůli potížím s průduškami vyvolané nachlazením. Měsíc před tím byl v nemocnici se srdeční arytmií. 
 
Většinu času od svého propuštění 2. listopadu strávil na zámku v Lánech.

Tam má podle lékařů lepší podmínky než na Pražském hradě. Vyhne se tak městskému smogu a má údajně větší klid pro práci. Může také dodržovat pravidelný denní rytmus.

Přehled onemocnění a chirurgických zákroků, které prodělal prezident
24. 9. 1981 operace hemeroidů
23. 1. 1983 těžký zápal plic, zánět pohrudnice a absces na plicích
5. 10. 1989 podezření z recidivy onemocnění z roku 1983
24. 3. 1990 operace břišní kýly
7. 1. 1993 chirurgické odstranění podkožní hnisavé výdutě
27. 5.-4. 6. 1993 "plánovaný chirurgický zákrok"
15. 2. 1994 zlomené žebro
jaro 1994 léčba virového onemocnění komplikovaného zánětem plic
13. 2. 1996 akutní operace kvůli náhlému krvácení z polypu v ústní dutině
18. 11. 1996 zápal plic
2. 12. 1996 odstranění poloviny pravé plíce kvůli zhoubnému nádoru
24. 8. 1997 lehký průduškový zánět
2. 11. 1997 zvýšené teploty
18. 5. 1999 viróza horních cest dýchacích
12. 2. 1998 porucha ventilace v pravé části plicního laloku
18. 2. 1998 plastická operace, která zacelila otvor v kůži na krku po tracheotomii
14. 4. 1998 těžká operace tlustého střeva s pooperačními komplikacemi
24. 4. 1998 tracheotomie
11. 5. 1998 plastická operace, která zacelila otvor po tracheotomii
srpen 1998 operace, která zacelila vývod tlustého střeva
2.-3. 8. 1998 porucha provzdušnění pravého středního laloku plic, opět tracheotomie
4. 8. 1998 porucha srdečního rytmu, začínající zápal plic
13. 12. 1998 viróza horních cest dýchacích
únor, březen 2000 porucha srdečního rytmu, začínající zápal plic
2. 10. 2000 nachlazení, dva dny domácího léčení
27. 11. 2000 začínající zápal plic včasná léčba zažehnala
12. 2. 2001 Václav Havel náhle onemocněl zánětem průdušek při cestě po Blízkém východě. Hospitalizován byl 13 dní ve střešovické nemocnici.
24. 9. 2001 Kvůli lehké srdeční arytmii musel Václav Havel zrušit plánovanou cestu do Itálie, přestože už seděl v letadle. Prezident byl převezen do Vojenské nemocnice v Praze - Střešovicích.
23. 10. 2001 Václav Havel byl s nachlazením přijat do Vojenské nemocnice v Praze - Střešovicích. Do domácího ošetřování byl propuštěn 2. 11. Od té doby se doléčoval v Lánech.
17. 12. 2001 Václav Havel byl hospitalizován ve Vojenské nemocnice v Praze - Střešovicích kvůli nevzdušnosti části pravé plíce. Krátce před tím absolvoval na zámku v Lánech setkání s polským prezidentem Aleksandrem Kwašniewským.

Prezidenti Polska a ČR Aleksander Kwašniewski a Václav Havel na zámku v Lánech. Po tomto setkání byl Havel hospitalizován kvůli dýchacím obtížím. (17. prosince 2001)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Další z rubriky

Provozovatel jihlavské záchytky končí, nechce dělat hotel pro opilce

Protialkoholní záchytná stanice v Jihlavě.

Kraj Vysočina řeší, kdo bude od března 2018 provozovat protialkoholní záchytnou stanici. Služby města Jihlavy totiž...

Kradl v památníku Gabčíka či Kubiše. Teď se bojí, že přijde o práci

Michal Sedlmajer kradl v Národním památníku hrdinů heydrichiády

Čtyřiadvacetiletý Michal Sedlmajer, který letos v červenci ukradl peníze z kasičky v Národním památníku hrdinů...

Ženy bez přístřeší mají azyl na okraji Liberce, dostanou lístek na cestu

(ilustrační snímek)

Liberec otevřel nově noclehárnu i pro ženy bez přístřeší. Ty dosud musely za přespáním dojíždět do sousedního Jablonce.Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.